Walc wiedeński – pomysł na pierwszy taniec. Ania Bosak pokazuje kroki i figury

Walc wiedeński to szybki, a zarazem elegancki taniec. Tempo uderzeń wynosi w nim 180 na minutę. Tancerze wykonujący walc wiedeński niemal cały czas się obracają, a stawiane przez nich kroki stanowią jedynie przejścia pomiędzy kolejnymi obrotami.
  • Walce wiedeńskie – historia
  • Pierwszy taniec – walc wiedeński?
  • Walc wiedeński – muzyka
  • Nauka walca wiedeńskiego – podstawy
  • Kroki walca wiedeńskiego

Zobacz też:

Jak przygotować pierwszy taniec weselny?

Walc wiedeński uznawany jest za jeden z najbardziej wysmakowanych tańców standardowych. Jego podstawy opracowane zostały już w XVI wieku, jednak na europejskich salonach zaczęto tańczyć go dopiero dwieście lat później. Czasy największej popularności tańca zbiegły się z jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Europy – Kongresem Wiedeńskim. To właśnie dzięki temu walc uzyskał swoją nazwę.

Walce wiedeńskie – historia

Walc wiedeński powstał z połączenia dwóch innych tańców: walca austriackiego i walca niemieckiego. Na początku XIX wieku, kiedy zaczął od pojawiać się na różnego rodzaju balach, uznawany był za taniec niezwykle kontrowersyjny. Niektóre jego elementy, takie jak obejmowanie się, duża bliskość ciał tancerzy czy podnoszenie sukien przez tańczące go kobiety, sprawiały, że publiczność często czuła się zgorszona.

Przez kilka dekad walc wiedeński uznawany był za wysoce niemoralny . Popularne stały się nawet pogłoski o tym, że jego wykonywanie może grozić śmiercią ze względu na nieustające obroty tancerzy. Pomimo głośnej i powszechnej krytyki, w połowie XIX wieku walc wiedeński stał się jednym z najpopularniejszych tańców balowych. Niewątpliwy wpływ na jego rozpowszechnienie w Europie miała muzyka tworzona przez ówczesnych kompozytorów, przede wszystkim Piotra Czajkowskiego i Johanna Straussa.

Na początku XX wieku moda na walca wiedeńskiego trafiła do Stanów Zjednoczonych. Jego popularność narodziła się w stanie Ohio, gdzie osiedlało się wówczas wielu Europejczyków.

Od 1951 roku wiedeński walc jest jednym z pięciu tańców standardowych , jakie wykonuje się na najważniejszych zawodach tanecznych.

Więcej:

Pierwszy taniec – walc wiedeński?

Walc wiedeński często określany jest mianem najbardziej romantycznego tańca towarzyskiego na świecie. Z tego względu wiele par wybiera go na pierwszy taniec, jaki wykonuje podczas wesela.

Najpiękniejsze walce wiedeńskie opierają się na wirowaniu, w którym tancerze poruszają się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Obserwując kroki walca wiedeńskiego , nie zauważymy podskoków ani innych dynamicznych figur. Taniec jest płynny i delikatny. Podczas jego wykonywania pojawiają się jedynie subtelne wznoszenia i opadania.

Zobacz film: Ania Bosak bierze ślub, źródło: Dzień Dobry TVN

Walc wiedeński – muzyka

Walc wiedeński można wykonać do wielu utworów muzyki klasycznej, jak i do przebojów muzyki rozrywkowej. Najpopularniejsze piosenki do walca wiedeńskiego to:

· Whitney Houston – I have nothing ,

· Kancelaria – Zabiorę Cię właśnie tam ,

· Goo Goo Dolls – Iris ,

· Ed Sheeran – Perfect ,

· Louis Armstrong – What a wonderful world ,

· Elvis Presley – Can’t help falling in love ,

· Metallica – Nothing else matters ,

· Michael Bolton – When a man loves a woman .

Nauka walca wiedeńskiego – podstawy

Partnerzy tańczący walc wiedeński ustawiają się przodem do siebie. Ich twarze powinny być delikatnie skierowane w lewo, a biodra maksymalnie do siebie zbliżone. Mężczyzna umieszcza swoją prawą dłoń na plecach partnerki – mniej więcej na wysokości jej łopatek. Drugą ręką chwyta dłoń kobiety i unosi ją na wysokość jej głowy.

Podczas wykonywania walca wiedeńskiego partnerzy wirują dookoła sali – stąd w walcu wiedeńskim często spotyka się określenie „ kroki po okręgu ” lub „ kroki po kole ”.

Kroki w przód należy wykonywać od pięty, zaś kroki w tył rozpoczynać od palców. Kroki w bok stawia się całą powierzchnią stopy.

Taniec wiedeński wykonywany jest w tempie 60 taktów na minutę, przy czym jeden takt liczy się jako ¾.

Kroki walca wiedeńskiego

Krok podstawowy w walcu wiedeńskim to obrót – zgodnie lub przeciwnie do ruchów wskazówek zegara. Oprócz niego konieczne jest opanowanie kroku bocznego, który wykonuje się podczas zmiany kierunku wykonywania obrotów.

Obrót w prawo wygląda następująco (na przykładzie mężczyzny):

· prawa noga w przód – na 1,

· dostawienie lewej nogi do prawej nogi – na 2,

· prawa noga w miejscu – na 3,

· lewa noga w tył – na 1,

· dostawienie prawej nogi do lewej nogi – na 2,

· lewa noga w miejscu – na 3.

Obrót w lewo (na przykładzie mężczyzny):

· lewa noga w przód – na 1,

· dostawienie prawej nogi do lewej nogi – na 2,

· lewa noga w miejscu – na 3,

· prawa noga w tył – na 1,

· dostawienie lewej nogi do prawej nogi – na 2,

· prawa noga w miejscu – na 3.

Krok boczny, wykonywany podczas zmiany kierunku obrotu (na przykładzie mężczyzny):

· prawa noga w bok – na 1,

· dostawienie lewej nogi do prawej nogi bez przenoszenia ciężaru ciała – na 2 i 3,

· lewa noga w bok – na 1,

· dostawienie prawej nogi do lewej nogi bez przenoszenia ciężaru ciała – na 2 i 3.

Wszystkie ruchy i figury walca wiedeńskiego powinny być wykonywane subtelnie i płynnie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!