Aleks Menc, Alicja Mota i Anna Kot to polscy hokeiści, którzy wywalczyli medale podczas, odbywających się w Lozannie, III Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Nasi sportowcy nie wystąpili jednak w zespole narodowym. – Graliśmy w mieszanych drużynach, złożonych z zawodników z różnych krajów – wyjaśnili młodzi sportowcy.
W Lozannie odbywają się III Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (Youth Ollympic Games), w których startuje 45 zawodników z Polski, reprezentujących 8 dyscyplin.
Medale Polaków
Nasi młodzi zawodnicy do tej pory zdobyli pięć medali:
- złoto w rywalizacji biathlonowych sprinterów (Marcin Zawół),
- srebro w zawodach łyżwiarzy szybkich, w konkurencji drużyn mieszanych (Daria Kopacz),
- dwa srebra i brąz w rywalizacji hokeistów w formule 3x3.
Sukces nastoletnich hokeistów
Podczas zawodów duży sukces odnieśli polscy hokeiści. Aleks Menc i Alicja Mota wywalczyli srebrne medale, a Anna Kot - brązowy. Polscy zawodnicy wystąpili w drużynach złożonych z reprezentantów różnych krajów. To dość oryginalny pomysł, ponieważ przyzwyczailiśmy się do tego, że podczas zwodów międzynarodowych zawodnicy startują w narodowych ekipach:
Ideą tego turnieju jest, żeby zawodnicy i zawodniczki z różnych krajów mogli się zintegrować. Stworzono więc osiem drużyn, w żadnej z nich zawodnicy nie powtórzyli się z tego samego kraju
- wyjaśnił trener, Sebastian Owczarek.
III Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Lozanna 2020 potrwają do 22 stycznia. Trzymamy kciuki za kolejne zdobycze medalowe Polaków.
Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie – cele imprezy
Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (Youth Ollympic Games) są największym wydarzeniem sportowym dla młodych sportowców w wieku 15 do 18 lat.
Celem imprezy jest nie tylko rywalizacja sportowa, oparta o wcześniej zdobyte kwalifikacje wytyczone przez poszczególne Międzynarodowe Federacje Sportowe, ale również promowanie zachowań zgodnych z ideałami olimpijskimi, takimi jak doskonałość, odpowiedzialność, przyjaźń, szacunek wobec rywali sportowych i sędziów oraz umiejętność przegrywania. Poza startami w zawodach młodzi sportowcy biorą czynny udział w programach kulturalno-edukacyjnych przygotowanych przez organizatorów, np. w licznych laboratoriach, warsztatach, spotkaniach ze sportowcami, koncertach i festiwalach.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
>>> Zobacz także:
- Sportowy sukces polskiej hokeistki. 15-latka ma na swoim koncie wiele osiągnięć
- Aron Chmielewski. Polski hokeista podbija Czechy
- Wojciech Wolski. Jak ślizgiem dostał się na szczyt?
Autor: Iza Dorf