Styl Życia

Sezon na łyżwy. Kiedy wybrać się z dzieckiem na lodowisko?

Styl Życia

Sezon na łyżwy. Kiedy wybrać się z dzieckiem na lodowisko?

Sezon na łyżwy rozpoczął się w najlepsze. Kiedy zatem wybrać się z dzieckiem na lodowisko? W niedziele Maciej Dolega rozmawiał o tym z Magdą Tascher, trenerką łyżwiarstwa figurowego.  

Idealny czas na rozpoczęcie nauki jazdy na łyżwach

Każdy wiek jest odpowiedni do tego, aby zacząć śmigać na łyżwach. Pierwszy taki moment u dzieci to już nawet 3-4 lata. Trenerka łyżwiarstwa figurowego potwierdziła, że do klubów wyczynowych przyjmowane są dzieci już od najmłodszych lat. 

O czym pamiętać będąc na tafli lodowiska? 

Przede wszystkim musimy pamiętać o ugiętych kolanach, to jest podstawa zarówno jeśli chodzi o łyżwy hokejowe, jak i figurowe. Jak mamy sztywne nogi, to od razu one się ślizgają i jest łatwo upaść.

- powiedziała trenerka.

Figurówki jako łyżwy dla początkujących

Figurówki to typ łyżew niezbyt często polecany dla początkujących. Mogą one jednak okazać się dobrym wyborem, m.in. ze względu na lepsze dopasowanie do stopy oraz odpowiednią twardość materiału. Zazwyczaj wykonuje się je bowiem ze skóry, naturalnej albo ekologicznej. Naturalna pozwala na lepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra stopy może „oddychać” i nie poci się nadmiernie. Co więcej, charakterystyczna dla figurówek wydłużona płoza zapewnia większą stabilność, co jest niezwykle ważne przy wyborze łyżew na początku przygody z jazdą na lodzie. Płozy figurówek z przodu zakończone są ząbkami, które zwiększają ich zwrotność.

Sporą wadą łyżew figurowych jako łyżew dla początkujących może być charakterystyczny dla nich sposób zapięcia, czyli wiązanie. Z jednej strony dokładne zawiązanie sznurówek pozwala na ich idealne dopasowanie do stopy, ale z drugiej strony zajmuje to dużo czasu, co może zniechęcać ich użytkownika, zwłaszcza tego, który dopiero stawia pierwsze kroki w jeździe na łyżwach.

Hokejówki jako łyżwy dla początkującego

Zakup łyżew hokejowych dla początkujących w wielu przypadkach będzie dobrą decyzją. Jedną z ich zalet jest dobra ochrona stopy i kostki przed urazami zewnętrznymi czy skręceniami dzięki solidnej, plastikowej obudowie. Mają one szansę doskonale sprawdzić się u osób, które wcześniej jeździły na rolkach, sama konstrukcja buta jest bowiem bardzo podobna.

Najczęściej łyżwy hokejowe przeznaczone są do dość szybkiej i agresywnej jazdy oraz wykonywania gwałtownych skrętów, co ułatwia zastosowana w nich krótsza płoza. Niestety jednak, z tego też względu łyżwy hokejowe są znacznie mniej stabilne od figurówek.

Łyżwy hokejowe mają również znacznie prostsze zapięcie, czyli klamry. Dzięki nim znacznie szybciej uda się założyć je przed wyjściem na lodowisko. Z drugiej strony należy pamiętać, że jeśli zostaną uszkodzone, bardzo trudno będzie je wymienić, w przeciwieństwie do ewentualnej zerwanej sznurówki w figurówkach. Hokejówki mają też możliwość regulacji, jednak z całą pewnością nie daje ona tak perfekcyjnego dopasowania do stopy, jak w przypadku sznurowadeł. Łyżwy hokejowe mogą się okazać lepszym wyborem dla początkującego ze względu na znacznie łatwiejszą naukę hamowania. Wielu niedoświadczonym łyżwiarzom może również przypaść do gustu brak obecnych w figurówkach ząbków, o które część z nich się potyka.

Co jeszcze rozważyć przed zakupem łyżew dla początkujących?

Niezależnie od decyzji o zakupie konkretnego typu łyżew warto pamiętać o pewnych zasadach kupowania takiego sprzętu. Przede wszystkim warto sprawdzić twardość i solidność materiału, z jakiego zostały wykonane. Łyżwy przeznaczone dla początkujących nie muszą być tak twarde, jak profesjonalne modele, mające za zadanie chronić stopę przed uderzeniem podczas gry w hokeja czy kostkę przed skręceniem przy wykonywaniu skoku. W przypadku amatorskich łyżew, szczególnie figurówek, warto przekonać się, czy ich materiał będzie w stanie utrzymać kostkę nieruchomo nawet podczas spokojnej, rekreacyjnej jazdy.

Niezwykle ważne jest też przymierzenie wybranego modelu na nieco grubszą skarpetkę, aby sprawdzić, czy łyżwy są odpowiednio dopasowane do stopy. Często nie wystarczy jedynie znać swojego rozmiaru buta – w przypadku łyżew może się on różnić, w dodatku niektóre firmy wprowadzają do oznaczeń także inne parametry, takie jak szerokość stopy.

Kupując łyżwy dla dziecka, można rozważyć modele rozsuwane, które można poszerzać w miarę wzrostu stopy dziecka. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, należy kupić produkt dobrej, znanej firmy.

Nie warto również kusić się na promocje w supermarketach, oferujące łyżwy już nawet za kilkadziesiąt złotych. Bardzo często okazuje się, że ze względu np. na nieodpowiednie, niemożliwe do naostrzenia i krzywe płozy zupełnie nie nadają się one do jazdy.

Zakup łyżew dla początkujących powinien być podyktowany przede wszystkim praktycznymi względami. Parametry, takie jak sztywność, długość płozy czy sposób zapięcia, powinny odpowiadać indywidualnym preferencjom.

Co sądzisz o tym artykule?
56
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0