Ćwiczenia ze skakanką - jak ćwiczyć, aby schudnąć? Jakie efekty daje trening ze skakanką?

Kobieta skacze na skakance na siłowni
Fot. Hinterhaus Productions / Getty Images

Trening ze skakanką to świetny sposób podtrzymanie kondycji, pracę nad koordynacją ruchową i skuteczne modelowanie ciała. Dobrze przeprowadzony trening przyniesie spektakularne efekty. Dowiedz się, jak skakać, by schudnąć i wzmocnić ciało.

Trening na skakance jest prosty i może go wykonywać każdy. Wystarczą skakanka i wygodny strój! Regularne 30-minutowe treningi wpłyną pozytywnie na ciało i układ oddechowy. Ćwiczenia ze skakanką niosą za sobą całą listę pozytywnych efektów, które przełożą się nie tylko na wygląd, ale też zdrowie. Jak ćwiczyć ze skakanką?

  • Pozytywny wpływ skakania
  • Jak przeprowadzić skuteczny trening na skakance?
  • Jak wybrać skakankę do ćwiczeń?

Zobacz też: Jak trenować na skakance?

Pozytywny wpływ skakania

Jak wspomnieliśmy ćwiczenia ze skakanką daje wiele korzyści. Należą do nich:

· wzmocnienie mięśni i zarysowanie ich kształtu - trening na skakance angażuje do pracy całe ciało. Podczas skakania istotne jest również prawidłowe przyjęcie postawy - wyprostowane plecy, ramiona ściągnięte do tyłu, głowa prosto. Podczas skakania odbijamy się lekko. Regularne treningi zarysowują i wzmacniają mięśnie pleców, barki, ramiona i nogi. Osoby ćwiczące ze skakanką mają pięknie wyrzeźbione pośladki i uda,

· ujędrnienie i wyraźne napięcie skóry - ćwiczenia angażujące poszczególne mięśnie przekładają się również na wygląd skóry. Napięte i wzmocnione mięśnie to jędrna skóra ramion i nóg. Dlatego ćwiczenia ze skakanką to świetny sposób na walkę z procesem starzenia i utratą gęstości skóry,

· poprawienie wydolności oddechowej - skacząc, łapiemy coraz więcej powietrza, tym samym dotleniając cały organizm. W początkowym okresie może to prowadzić do szybkiej zadyszki, nie powinno to jednak zrażać, bowiem trening czyni mistrza i regularne skakanie może zwiększyć pojemność płuc. Dotleniony organizm, a w szczególności mózg, pracuje efektywniej. Intensywny 30-minutowy trening na skakance podnosi też odporność organizmu i poprawia nastrój,

· wzmocnienie pracy serca - skakanie na skakance przyspieszają tętno, tym samym wymuszając szybszą pracę mięśnia sercowego i całego układu krążenia. Poprzez zwiększenie ilości dostarczanego tlenu krew zaczyna lepiej i szybciej krążyć. Przekłada się to w konsekwencji na lepsze ukrwienie wszystkich narządów. Serce, tak jak każdy inny mięsień, potrzebuje treningu, który dostarczy mu porządną dawkę tlenu i wzmocni je. Skakanie na skakance działa więc kompleksowo na cały układ sercowo naczyniowy,

· efektywne spalanie kalorii - 30-minutowy intensywny trening na skakance pozwala spalić nawet 400 kcal! To idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają szybkiej i skutecznej metody spalania kalorii. Co więcej, skakać możesz w domu.

Więcej: Jak zrzucić świąteczny brzuszek?

Jak przeprowadzić skuteczny trening na skakance?

Skuteczność każdego treningu zależy od jego regularności i dokładności. Osoby, które nigdy wcześniej nie skakały na skakance, powinny ten wysiłek wprowadzać do swojej aktywności stopniowo. Trening dla początkujących powinien być dobrze przemyślany. Narzucenie sobie zbyt dużej ilości powtórzeń może zakończyć się zadyszką, zmęczeniem i brakiem efektów. Warto podejść do ćwiczeń z głową i przygotować plan treningu na skakance . Ćwiczenia ze skakanką można potraktować jako codzienny krótki trening lub rozgrzewkę.

Początkowo wystarczy 5 minut, a w miarę czasu warto dojść do 30 minut ćwiczeń. Jeśli nie dasz rady skakać non stop, zrób to partiami: skacz 10 sekund, następnie 10 sekund odpoczywaj. Co dwa dni zwiększaj czas skakania o 5-10 sekund - poziom trudności dostosuj do własnych możliwości. Nie zapominaj jednak o tym, by trening nie był zbyt łatwy i nie rozleniwił Cię. Każdy nawet z najbardziej podstawowych treningów ma zmuszać Twoje ciało do przesuwania granicy wytrzymałości, tylko wtedy osiągniesz zamierzone efekty.

Twój strój powinien być wygodny i nie może krępować ruchów. Najlepiej sprawdzi się ten przylegający do ciała. Nie zapominaj o butach! Nigdy nie skacz boso. Podczas skakania ważna jest amortyzacja - ćwiczenia mają pozytywnie wpływać na Twoje ciało, a nie narażać je na kontuzje.

Skacz różnymi stylami! Urozmaicenie technik skakania pozytywnie wpływa na ciało, bo pozwala ćwiczyć różne mięśnie. Zmieniaj również tempo skakania. Skuteczny będzie trening wykonywany na przemian, raz szybsze, a raz wolniejsze skoki.

Więcej tutaj: Trening ogólnorozwojowy

Wybieramy skakankę

Rynek sprzętów sportowych, w tym skakanek, oferuje szeroki wybór. Zastanawiasz się, jaka skakanka będzie najlepsza? Podstawowym kryterium doboru skakanki jest jej długość. Aby zmierzyć, czy jest idealna, stań na środku skakanki, chwyć w dłonie rączki skakanki i unieś ręce do góry. Powinna sięgać na wysokość Twoich pach. Zbyt krótkie skakanki, wymusza przyjmowanie nienaturalnej pozycji zginania i wysokiego podnoszenia nóg, a z kolei zbyt długie skakanki będą się zakręcać wokół własnej osi, uniemożliwiając jakiekolwiek skakanie.

Z jakiego tworzywa kupić skakankę? Najlepsze są te wykonane z tworzywa sztucznego, cechują się stabilnością i odpowiednią sztywnością. Sklepy portowe oferują również skakanki z licznikami, a nawet z obciążeniami. Dodatkowe funkcje są ciekawym urozmaiceniem treningu, jednak ich wybór to kwestia indywidualna.

Zobacz film: Czy skakanie na trampolinie jest zdrowe? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości