Amerykański lekarz i fizjolog Kenneth Henry Cooper uznawany jest za twórcę aerobiku i wielkiego propagatora aktywności fizycznej. W latach 70. XX wieku przygotowywał programy kondycyjne dla astronautów i armii USA. Opracowany przez niego test Coopera wciąż jest powszechnie stosowany do badania kondycji fizycznej.
- Test Coopera: bieganie
- Test Coopera: tabele
- Test Coopera: pływanie
Zobacz też: Anna Lewandowska. Trening z dzieckiem
Test Coopera szacuje wytrzymałość krążeniowo-oddechową. Stosuje się go w przypadku aktywnych fizycznie (amatorów i wyczynowców) osób od około 13. roku życia. Nie wymaga skomplikowanego sprzętu. Łatwo go wykonać i zinterpretować. Ale na pewno wymaga przygotowania. Zadanie testowe polega na przebiegnięciu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Jego celem jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej - wyznacznika kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną określa się na podstawie pokonanego dystansu. Normy testu Coopera zostały opracowane w specjalnych tabelach według podziału na wiek i płeć. Najbardziej popularne tabele testu Coopera dotyczą testu pływackiego, kolarskiego, marszowego i biegowego.
Test Coopera: bieganie
Wymagania do przeprowadzenia testu Coopera nie są skomplikowane. Nawierzchnia powinna być płaska, równa i utwardzona. Optymalny będzie stadion lekkoatletyczny lub boisko z wyznaczoną trasą o określonej długości. Przed testem konieczna będzie kilkunastominutowa rozgrzewka - to warunek dla osób na każdym etapie rozwoju treningowego. Pozwoli obniżyć ryzyko kontuzjowania oraz może pozytywnie wpłynąć na wynik testu. Dla osób powyżej 35. roku życia zalecane jest przeprowadzenie badań lekarskich. Początkujący biegacze powinni już kilka tygodni wcześniej, przed przeprowadzeniem testu Coopera , odbyć cykl zajęć biegowych (4-6 tygodni wcześniej, do trzech razy w tygodniu). Od uczestników nie wymaga się ciągłego biegu. Jeśli opadają z sił, powinni maszerować przez część dystansu. Podczas biegu niezbędna będzie umiejętność utrzymania równomiernego tempa w dłuższym czasie. W przypadku biegaczy początkujących - lepiej nie zaczynać biegu szybko, bo wówczas szybko przejdziemy do marszu. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć. Wykonując test Coopera powinno się biec z taką prędkością, aby po biegu odczuwać zmęczenie – wówczas mamy pewność, że test pokazuje naszą rzeczywistą wydolność.
Test Coopera: tabele
Tabela dla mężczyzn (dystans w metrach):
Tabela dla kobiet (dystans w metrach):
Test Coopera: pływanie
Test Coopera w pływaniu odbywa się na podobnych zasadach, co test biegania. To 12-minutowe, nieprzerwane płynięcie dowolnym stylem w spokojnej wodzie o odpowiedniej temperaturze. Najlepiej nadaje się do tego basen.
Tabela dla mężczyzn (dystans w metrach):
Tabela dla kobiet (dystans w metrach):
Pływacki test Coopera miarodajny będzie wówczas, jeśli jesteśmy naprawdę dobrymi pływakami.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN