Początki sztruksu
Sztruks został wynaleziony w XVIII wieku. Choć jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa "stück", na całym świecie znany jest jako "cord". Skąd ta nazwa? To skrót od "corduroy", czyli francuskiego "corde du roi" (królewska linia).
Na samym początku ubrania ze sztruksu były szyte i noszone nie tylko przez klasę robotniczą, ale przez większość społeczeństwa. Materiał nazywano wówczas "aksamitem dla biedaków". Sto lat później jednak stracił na popularności i ze względu na wytrzymałość, upodobali go sobie wyłącznie robotnicy.
Po raz kolejny odmieniło się to w latach 20. XX wieku, kiedy sztruks zaczęli nosić paryscy intelektualiści. Potem w latach 50. trend ten dotarł do studentów prestiżowych amerykańskich uczelni, a nawet wielkich artystów, jak Mick Jagger czy Beatlesi.
Zalety cordu, czyli sztruksu
Od tamtej pory ta tkanina sezonowo wracała na salony tylko po to, żeby chwilę później spektakularnie z nich wypaść. Jednak niezależnie od tego, ile razu sztruks stawał się passe, prędzej czy później i tak pojawiał się z powrotem. Teraz po raz kolejny święci triumfy.
To jest taka tkanina, która powoli wraca do łask. Ona jest bardzo miękka, jest naturalna i być może stąd ten taki wielki triumfalny powrót do mody
- powiedziała w Dzień Dobry TVN Ewelina Rydzyńska.
Jak jednak odczarować złe skojarzenia ze sztruksem? Trzeba zwracać wielką uwagę na fakturę danego elementu garderoby. Im bardziej widoczne będą paski, tym materiał będzie twardszy.
Sztruks sztruksowi nierówny. Wszystko zależy tak naprawdę od szerokości prążków, które na tej tkaninie są - im delikatniejsze i subtelniejsze, to one będą miękkie
- tłumaczyła stylistka.
Ciężkie buty hitem jesiennych stylizacji. Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Premier Finlandii wywołała skandal. Czy szefowej rządu wypada wziąć udział w sesji zdjęciowej bez biustonosza?
- Hailey Bieber zachwyciła w kreacji polskiej projektantki. Jak nosić podobne sukienki?
- Najlepiej ubrane gwiazdy września w Dzień Dobry TVN. Kto zachwycił stylizacją?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba