Sól fizjologiczna do oczu to znany specyfik, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny narządu wzroku. Co ważne, może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak używać soli fizjologicznej do oczu i kiedy warto po nią sięgnąć?
Sól fizjologiczna to nic innego jak wodny roztwór chlorku sodu w stężeniu 0,9%. Znajduje szerokie zastosowanie i używana jest m.in. do przemywania i nawilżania oczu, a także usuwania z nich ciał obcych. Działa niezwykle szybko i nie powoduje żadnych podrażnień. W związku z tym sól fizjologiczna do oczu noworodka stosowana jest niezwykle często, ponieważ płyn ten jest całkowicie bezpieczny nawet dla organizmu małego dziecka.
Sól fizjologiczna do oczu – kiedy stosować?
Sól fizjologiczna do oczu nie tylko chroni i pielęgnuje oczy, ale także pozwala zniwelować nieprzyjemne objawy związane z różnego typu podrażnieniami. Doskonale sprawdzi się w przypadku alergii, infekcji bakteryjnych czy wirusowych oraz stanów zapalnych (np. zapalenie spojówek) . Łagodzi zaczerwienienie oraz takie dolegliwości, jak ból, pieczenie czy szczypanie. Dobroczynne właściwości soli fizjologicznej do oczu dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Gdy u najmłodszych pojawia się np. ropna wydzielina w oku, warto sięgnąć właśnie po wodny roztwór chlorku sodu . Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt szybko oczyści oraz zregeneruje oczy i zapobiegnie rozwojowi infekcji. Należy jednak pamiętać, że jeśli objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza.
Płyn fizjologiczny do oczu ma również właściwości nawilżające. Zaleca się stosowanie go w przypadku przesuszenia oczu, czego powodem mogą być zanieczyszczenia powietrza, zmęczenie lub długie przebywanie przed komputerem . Osoby, które na co dzień noszą soczewki kontaktowe, również powinny co jakiś czas przemywać oczy solą fizjologiczną.
Co ciekawe, sól fizjologiczna do oczu używana jest także do usuwania ciał obcych . Większość osób zna nieprzyjemne uczucie, jakie towarzyszy dostaniu się rzęsy do oka. Kłucie i ból mogą wywołać duży dyskomfort. Jest to niezwykle frustrujące zwłaszcza dla nowo narodzonych dzieci, które nie potrafią same usunąć ciała obcego i pocierają oko, jedynie pogarszając sytuację. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest sól fizjologiczna do oczu noworodka , która szybko wypłucze rzęsę i ukoi podrażnienie. Podobnie w przypadku starszych dzieci i osób dorosłych.
Sól fizjologiczna do oczu – sposób użycia
Jak stosować sól fizjologiczną do oczu? W przypadku osób dorosłych każdy powinien sam poradzić sobie z aplikacją płynu. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na opakowanie soli fizjologicznej. Najczęściej znajduje się ona w jednorazowych ampułkach. W takim wypadku fiolkę należy wyrzucić już po pierwszym użyciu , nawet jeśli pozostało w niej trochę płynu. Ponowne użycie może grozić nadkażeniem potencjalnymi bakteriami. Obecnie coraz częściej dostępna jest jednak sól fizjologiczna do oczu w butelce wielorazowego użytku.
Zakraplanie soli fizjologicznej do oczu nie jest skomplikowane. Przed użyciem płynu należy dokładnie umyć ręce. Potem wystarczy odchylić głowę i skierować wzrok w górę, a następnie delikatnie odciągnąć dolną powiekę, aby odpowiednio wyeksponować oko. Kilka kropli soli fizjologicznej (najczęściej wystarczą 1–2) zakrapla się w okolice spojówki (czyli zagłębienie pod gałką oczną). Po aplikacji roztworu warto kilka razy mrugnąć, aby dobrze rozprowadzić płyn. Podczas wkraplania należy pamiętać, aby nie dotykać oka żadną częścią ampułki lub buteleczki.
Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt – jak zaaplikować roztwór?
Aplikacja soli fizjologicznej do oczu noworodków czy niemowląt może być trudniejsza, ponieważ najmłodsi nie zawsze chcą z nami współpracować. Przed wkropleniem roztworu należy oczywiście umyć ręce. Dziecko najlepiej ułożyć na plecach, delikatnie odchylić mu głowę do tyłu i postarać się, aby patrzyło bezpośrednio w sufit. Następnie trzeba lekko odchylić mu dolną powiekę, ustawić buteleczkę z solą fizjologiczną pionowo do oka i zaaplikować jedną kroplę. Należy przy tym pamiętać, że zbyt duża ilość roztworu w przypadku dzieci może wywołać uczucie pieczenia , a co za tym idzie – płacz i złość. Aby płyn dobrze rozprowadził się po gałce ocznej, warto się postarać, by dziecko zamknęło oczy mniej więcej na minutę.
Czasami bezpośrednia aplikacja soli fizjologicznej do oczu niemowlaków wydaje się niemożliwa, ponieważ niektóre dzieci wyrywają się i płaczą. Co w takiej sytuacji? Można wówczas nasączyć jałową gazę roztworem fizjologicznym i tak przygotowanym wacikiem delikatnie przemywać oczy malucha.
Nie tylko dla ludzi, czyli sól fizjologiczna do oczu dla psa i kota
Z infekcjami i podrażnieniami oczu zmagają się nie tylko ludzie, ale także nasi pupile. W ich przypadku również warto zastosować płyn fizjologiczny. Jeśli zwierzęciu ropieją oczy, czasami wystarczy przemyć je jałowym gazikiem nasączonym roztworem. Z pewnością przyniesie mu to ulgę. Dodatkowo sól fizjologiczna dla kota czy psa jest całkowicie bezpieczna i nie powinna zaszkodzić naszym ulubieńcom.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN