Sernik królewski można urozmaicić, zastępując kruszonkę chrupiącą bezą. Ciekawym dodatkiem będą też wiórki kokosowe, dzięki którym ciasto zyska charakterystyczny aromat.
Sernik królewski – tradycyjny i z dodatkami
Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast, nie tylko w Polsce. Świadczą o tym jego liczne warianty: pieczony, gotowany, na zimno, z mascarpone, z owocami, na śmietanie, z galaretką, na biszkoptach. Jedną z bardziej popularnych wersji jest sernik królewski , który piecze się na kakaowym kruchym cieście. Sernik królewski mimo kalorii (280–300 kcal/100 g), których jest źródłem, to pyszny deser i warto go przygotować choć raz.
Wyobraźni miłośników słodkości zawdzięczamy różne przepisy na sernik królewski . Można go zrobić np. z owocami. Wielu amatorów mają sernik królewski z brzoskwiniami i sernik królewski z malinami . Popularnością cieszy się również sernik królewski z wiśniami (które doskonale komponują się z kakao), a także z jabłkami, dostępnymi o każdej porze roku. Ciekawą odmianę stanowi sernik królewski z bezą zamiast kruszonki. Bez trudu można też znaleźć przepis, który pozwala przygotować sernik królewski kokosowy lub bezglutenowy .
Przepis na sernik królewski z kruszonką
Składniki na kruchy spód:
· 3 szklanki mąki pszennej,
· 300 g masła,
· 3 żółtka,
· 2 łyżki kakao,
· 1 szklanka cukru,
· 2 łyżki cukru waniliowego,
· 2 łyżeczki proszku do pieczenia.
Mąkę pszenną, proszek do pieczenia i kakao przesiać przez sito. Dodać masło, cukier oraz żółtka. Zagnieść ciasto i podzielić na pół. Jedną część włożyć do zamrażarki, a drugą zetrzeć na blachę (22 x 33 cm) wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180oC i piec kwadrans.
Składniki na masę serową:
· 1 kg twarogu,
· 200 g masła,
· 2 szklanki cukru,
· 2 łyżeczki cukru waniliowego,
· 1 opakowanie budyniu waniliowego,
· 4 żółtka,
· białko z 7 jajek,
· bakalie.
Twaróg zemleć. Masło, cukier i żółtka utrzeć na jednolitą masę. Dodać ser po łyżce, cały czas miksując. Wsypać proszek budyniowy i dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę, delikatnie wmieszać do masy serowej, po czym dodać bakalie. Przełożyć masę na upieczony kruchy spód, a na wierzch zetrzeć schłodzone ciasto. Piec sernik godzinę w temperaturze 180oC.
Jak zrobić sernik królewski z bezą
Klasyczny przepis na sernik królewski z kakao można urozmaicić, przygotowując go z dżemem i bezą. Do tego przepisu będą potrzebne składniki na kruchy spód i masę serową.
Kruchy spód:
· 140 g gorzkiej czekolady,
· 140 g masła,
· 80 g mąki pszennej,
· 2 jajka,
· 8 łyżek cukru,
· 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
· 8 łyżek zmielonych orzechów.
Cukier, czekoladę i masło roztopić w garnku na niewielkim ogniu. Po zdjęciu z ognia poczekać, aż masa czekoladowa ostygnie. Dodać jajka, przesianą mąkę i sodę oczyszczoną, dokładnie wymieszać. Wsypać zmielone orzechy i ponownie przemieszać. Przełożyć ciasto na blaszkę (24 x 34 cm) wyłożoną papierem do pieczenia i piec 9 minut w piekarniku rozgrzanym do 180oC.
Masa serowa:
· 1750 g twarogu sernikowego,
· 250 g mascarpone,
· 2/3 szklanki śmietany 36%,
· 10 jajek,
· żółtka z 4 jajek (białko zachować do bezy),
· 6 łyżek mąki ziemniaczanej,
· 2 szklanki cukru,
· 3 łyżki cukru waniliowego,
· 1/2 szklanki rodzynek.
Rodzynki namoczyć i posiekać. Twaróg sernikowy, mascarpone, cukier i mąkę ziemniaczaną połączyć za pomocą miksera. Dodawać po jednym jajku (za każdym razem miksując ok. 30 sekund), a następnie po jednym żółtku. Wlać śmietanę, chwilę miksować, po czym wsypać rodzynki. Masę serową przełożyć na upieczony kruchy spód i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180oC. Piec przez kwadrans, a potem zmniejszyć temperaturę do 120oC i piec jeszcze godzinę.
Pod koniec pieczenia przygotować bezę. Białko z 4 jajek ubić na sztywną pianę. Cały czas miksując, stopniowo dodawać cukier (240 g) i mąkę ziemniaczaną (2 łyżeczki).
Po wyjęciu sernika z piekarnika posmarować go dowolnym dżemem (najlepiej pomarańczowym lub brzoskwiniowym), nałożyć pianę z białek, po czym posypać orzechami włoskimi. Wstawić ciasto do piekarnika rozgrzanego do 120oC na pół godziny. Po tym czasie obniżyć temperaturę do 100oC i suszyć bezę kolejne pół godziny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN