Na niedzielne msze uczęszcza obecnie 38,2 proc. polskich katolików. Od początku XXI wieku liczba ta zmalała o prawie 10 procent. Tak wynika z danych Kościoła Katolickiego. Ten wyraźny spadek nie przekłada się jednak na liczbę chrztów. W 2001 roku sakrament przyjęło niemal 100 proc. urodzonych w naszym kraju dzieci. W następnych latach nastąpił nieznaczny spadek, a potem znowu wzrost. W 2018 roku wskaźnik ten wyniósł 99 proc.
Chrzest dla świętego spokoju
Chrzest jest sakramentem stanowiącym fundament życia religijnego. Zdaniem wielu, przyjęcie go powinno być świadomym wyborem. Duża część rodziców, którzy podejmują decyzję o ochrzczeniu swojego dziecka, nie kieruje się własnymi przekonaniami, a presją otoczenia. Tych, którzy nie chrzczą dzieci jest zdecydowanie więcej w dużych miastach, gdzie łatwiej oprzeć się naciskom rodziny i znajomych.
Ja jestem z tego odłamu, który uważa, że dzieci chrzcić się nie powinno. Z tego powodu, że dzieci są nieświadome. Ja chciałam dać swoim wybór, ale absolutnie nie stawiam weta, gdyby taką drogę w swoim dorosłym życiu wybrały. Kontynuuję przekonanie, że dzieciom nie powinno się niczego narzucać
– mówi Lesława Grabowska, która mimo że jest ochrzczona, zdecydowała się nie chrzcić swoich dzieci.
W opinii niektórych chrzest stanowi bardziej element polskiej kultury, aniżeli doktryny chrześcijańskiej. Wielu rodziców postrzega go jako sposób na podtrzymanie tradycji, w której chcą wychowywać swoje dzieci.
Uważamy, że nic złego się nie stanie, jeśli na tym etapie podejmiemy taką decyzję za nią, a w przyszłości będzie mogła sama zdecydować, czy chce należeć do Kościoła czy nie. Zawsze może dokonać aktu apostazji
-twierdzi jeden z bohaterów reportażu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Rodzina Beckhamów ochrzciła swoje dzieci. Chrzestnymi zostały znane gwiazdy
Jak wierzyć w Boga w dzisiejszym Kościele? Czy wierni zaczną decydować się na apostazję?
Życzenia dla chrześniaka na chrzest, komunię i urodziny
Autor: Agata Polak