Rodzaje procesorów – który jest najlepszy?

Procesor komputerowy
Fot. Christian Leggiero / EyeEm / Getty Images
Procesor do komputera to jeden z jego najważniejszych elementów. Za co odpowiada procesor i jakie ma zastosowanie? Jakie wyróżniamy rodzaje procesorów komputerowych? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Procesor to układ scalony, który odpowiada głównie za sterowanie innymi elementami i układami. Najczęściej, mówiąc o procesorze, mamy na myśli CPU (ang. Central Processing Unit). Często tego typu procesor porównuje się do serca komputera.

Procesor – rodzaje

CPU jest jednym z najważniejszych podzespołów każdego komputera. CPU wpływa znacząco na wydajność urządzenia. CPU jest odpowiedzialny m.in. za wykonywanie rozkazów, na przykład kopiowania danych i liczenia.

Procesor jest kojarzony głównie z CPU, jednak można wskazać inne rodzaje procesorów wykorzystywane w urządzeniach elektronicznych. Procesor graficzny , w skrócie GPU (ang. Graphics Processing Unit) to procesor znajdujący się w karcie graficznej. GPU wykonuje znaczną część obliczeń, które są związane z poprawnych wyświetlaniem grafik na monitorach komputera. Najnowsze GPU są używane w dedykowanych kartach graficznych. GPU mogą znacząco odciążyć CPU, dzięki czemu sprzęt komputerowy pracuje szybciej i płynniej. GPU są wykorzystywane głównie w komputerach przeznaczonych do tworzenia zaawansowanych grafik 2D i 3D, jak i w przemyśle gamingowym.

Procesor sygnałowy , inaczej DSP (ang. Digital Signal Processor) to procesor, który jest odpowiedzialny za cyfrową obróbkę sygnałów.

Z kolei głównym zadaniem procesora PPU (ang. Physics Processing Unit) jest odciążenie CPU poprzez śledzenie i sterowanie zdarzeniami fizycznymi. Pierwszy model PPU pojawił się na rynku dopiero w 2006 roku. PPU to rodzaj procesora przeznaczonego dla rynku gier komputerowych, mogą być też wykorzystywane w symulatorach.

Zobacz film: Jak śledzą nas komputery i smartfony? Źródło: Dzień Dobry TVN

Rodzaje procesorów w laptopach

Procesory w laptopach to procesory mobilne . Tego typu procesory są też wykorzystywane w innych urządzeniach mobilnych, na przykład w tabletach czy telefonach komórkowych. Są one konstruowane w ten sposób, by w jak największym stopniu ograniczać zużycie prądu. Dzięki oszczędzaniu energii laptopy i inne urządzenia przenośne mogą pracować dłużej. Cena procesorów do laptopów jest zazwyczaj wyższa niż cena CPU przeznaczonych do komputerów stacjonarnych. Procesory mobilne są produkowane przez Intel i AMD.

Z czego składa się CPU? Elementy procesora

Najważniejsze elementy CPU to układy sterujące, jednostka arytmetyczna (arytmometr) i zespół rejestrów . Układy sterujące mają za zadanie dostarczanie danych arytmometrowi, wysyłanie wyników do pamięci i kontrolowanie, czy dane są przetwarzane we właściwej kolejności. Arytmometr jest odpowiedzialny za różnego rodzaju obliczenia. Wykonuje on operacje arytmetyczne i logiczne. Zespół rejestrów jest odpowiedzialny głównie za przechowywanie danych i wyników obliczeń.

Procesor do komputera – parametry

Liczba rdzeni to jeden z najistotniejszych parametrów, które określają wydajność CPU. Im więcej rdzeni posiada CPU, tym jest on bardziej wydajniejszy. Taktowanie to drugi z ważnych parametrów określających, jak wydajny jest procesor. Taktowanie określa ilość operacji, które procesor może wykonać podczas sekundy. Im taktowanie jest wyższe, tym lepiej. Pamięć podręczna cache jest odpowiedzialna za przechowywanie danych wykorzystywanych przez jednostki obliczeniowe CPU. Pamięć podręczna w procesorach ma najczęściej trzy poziomy. Na wydajność CPU wpływa również współczynnik TDP (pobór mocy).

Procesor – oznaczenia przy nazwie CPU

Dzięki pewnym oznaczeniom w formie liter, obecnym przy nazwie procesora, możemy się dowiedzieć, jaka jest wydajność i pobór mocy danego modelu CPU . Litera „M” przy nazwie procesora informuje o wysokiej wydajności i poborze mocy. Litera „N” z kolei oznacza, że model procesora charakteryzuje się niską wydajnością i niskim poborem mocy. Jeśli przy nazwie widnieje litera „U”, oznacza to, że procesor ma wysoką wydajność i niski pobór mocy. Kombinacja liter „XM” informuje o bardzo wysokiej wydajności, jak i o odblokowanym mnożniku. Warto zapoznać się z oznaczeniami przy procesorach, ponieważ dostarczają one dużo informacji o specyfikacji tego podzespołu.

Typy procesorów – jak sprawdzić?

To, jaki mamy typ procesora w naszym komputerze, można sprawdzić, wchodząc w zakładkę „Ustawienia”. Następnie należy przejść do zakładki „Informacje o komputerze”. Wyświetlą nam się dane dotyczące naszego komputera, w tym model procesora. W zakładce znajdziemy również inne istotne informacje, takie jak ilość pamięci RAM komputera.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości