Pierwsza w Polsce operacja dystrakcji czaszki u dziecka. Dzięki niej 8-latka będzie się normalnie rozwijać

Zespół lekarzy z dziecięcego szpitala w Olsztynie dokonał pionierskiej operacji dystrakcji czaszki u 8-letniej dziewczynki. To pierwsza taka operacja u dziecka w Polsce i druga w Europie! Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościł profesor Dawid Larysz, który opowiedział o zabiegu.

Lekarze ze szpitala dziecięcego w Olsztynie przeprowadzili pionierską operację dystrakcji czaszki u 8-letniej dziewczynki, która urodziła się z genetyczną wadą polegającą na nieprawidłowej budowie czaszki. Operację Weroniki przeprowadził zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Dawida Larysza, specjalisty neurochirurgii z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Pierwsza operacja dystrakcji czaszki w Polsce

16 lipca 2019 roku 8-letniej Weronika Lange przeszła poważny zabieg. Specjaliści walczyli o życie dziewczynki. Nowatorska operacja pozwoliła lekarzom zmienić kształt głowy dziecka, dzięki czemu mózg będzie mógł się normalnie rozwijać.

Dziewczynka urodziła się z wrodzoną wadą genetyczną, która objawia się nieprawidłową, patologiczną budową kości czaszki i twarzy, co skutkuje nieprawidłowym kształtem głowy. Weronika ma tzw. czaszkę wieżowatą, w kształcie trójkąta. Zniekształcenia kości powodowały przedwczesny zrost szwów czaszkowych. Mózg nie miał wówczas wystarczająco dużo miejsca w czaszce, żeby rosnąć do właściwych rozmiarów.

To były dwa bardzo ważne cele. Po pierwsze wykonać cięcie czaszki, co do milimetra, aby ominąć nieprawidłowe, patologiczne naczynia. Następnie trzeba było co do milimetra zaplanować wektor dystrakcji, kierunek, w którym ta czaszka będzie podążać.

– wytłumaczył profesor.

Nowatorskość zabiegu polegała na tym, że lekarze mogli wcześniej zaplanować wszystko w wirtualnej rzeczywistości i spróbować różnych opcji.

Mogliśmy wyprodukować zindywidualizowany szablon, który pozwalał nam na wykonanie cięcia co do milimetra i wyprodukować dla tej konkretnej dziewczynki dystraktory, które również pasowały tylko w jedno konkretne miejsce na czaszce.

– dodał profesor.

Weronikę czeka jeszcze korekcja części twarzowej czaszki, zarówno w okolicy oczodołowej, jak i w okolicy szczękowej.

Ile dzieci w Polsce rodzi się z taką chorobą?

W Polsce rodzi się rocznie jedno chore dziecko na 2 tysiące urodzeń. Pacjentów z kraniosynostozami takimi, jakie miała operowana 16 lipca Weronika, jest od 1 do 3 rocznie. Dzieci z wadami mogą poddać się leczeniu w kraju. W tym momencie w Polsce możliwe są wszystkie konieczne zabiegi czaszki.

W naszym zespole wykonaliśmy ponad tysiąc zabiegów rekonstrukcji czaszki. Możemy więc powiedzieć, że posiadamy już pewne doświadczenie.

– powiedział profesor.

Oddział Chirurgii Głowy i Szyi WSSD w Olsztynie został wpisany do Europejskiej Sieci Ośrodków Referencyjnych dla wad czaszkowo-twarzowych. To jedyny tego typu ośrodek w Polsce i jedyny dla kraniosynostoz w Centralnej i Wschodniej Europie. Jak przyznał profesor, zespół lekarzy pracujących w Olsztynie odbył liczne szkolenia, a najnowocześniejsze metody leczenia pozwoliły na przeprowadzenie operacji wielu małym pacjentom.

Rola bioinżyniera przy operacji

Operacja dziecka to nie wszystko. Cały proces składa się z interdyscyplinarnego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Dzieci są pod opieką specjalistów z różnych dziedzin chirurgii, a także pediatrów, okulistów, genetyków oraz psychologów, logopedów i fizjoterapeutów.

Współpraca z bioinżyniarami jest niezbędna. Umożliwia ona wirtualne planowanie zabiegów oraz wytwarzanie w technologii druku 3D indywidualnych szablonów operacyjnych, implantów czy dystraktorów.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości