Pielęgnację obuwia warto zacząć… od razu po zakupie. Zarówno buty skórzane, jak i zamszowe dobrze jest zaimpregnować. Preparat chroni skórę przed wnikaniem wilgoci i powstawaniem na niej zacieków, które bardzo trudno potem usunąć. Preparaty do impregnacji można kupić w sklepach obuwniczych i sportowych. Najwygodniejsze w użyciu są spraye impregnujące.
>>> Zobacz także:
- Kozaki, jak dobrać odpowiedni model?
- Jak wybrać najwygodniejsze szpilki? Wskazówki
- Jak wyczyścić letnie buty? Domowe sposoby
Pielęgnacja butów skórzanych
Jak powinna wyglądać pielęgnacja butów skórzanych? Podstawą jest regularne czyszczenie obuwia z kurzu, błota i innych zanieczyszczeń. Można je usuwać miękką szczoteczką lub szmatką nasączoną wodą z odrobiną mydła do skór. Dopiero czyste i suche buty można natłuścić. Używa się do tego kremów i past. Te pierwsze są polecane do cieńszych skór – pasty mają znacznie gęstszą konsystencję, więc trudniej się rozprowadzają. Warto wybierać preparaty, które nie tylko odświeżą kolor, ale przede wszystkim odpowiednio natłuszczą skórę. Dzięki temu pozostanie elastyczna, a buty dłużej będą wyglądać jak nowe. Ostatnim etapem jest polerowanie. Gdy chce się uzyskać lustrzany połysk, można nanieść nieco pasty na dobrze zwilżoną szmatkę i cienką warstwą rozprowadzić po skórze. Gdy wyschnie, do przetarcia butów warto użyć pończochy lub rajstop.
Pielęgnacja obuwia ze skóry lakierowanej wygląda nieco inaczej. Do przetarcia powierzchni skóry i usunięcia zabrudzeń również można użyć ściereczki i wody z mydłem, ale butów się nie pastuje. Zamiast tego do polerowania można wykorzystać odrobinę impregnatu i miękką ściereczkę.
Pielęgnacja butów zamszowych
Zamsz jest dość wymagającym materiałem. Jeśli nie zostanie dobrze zabezpieczony impregnatem, łatwo go przemoczyć, co może pozostawić na nim nieusuwalne ślady. Dlatego pielęgnacja butów zamszowych powinna polegać na impregnowaniu ich regularnie po oczyszczeniu z zabrudzeń. Niestety, z zamszu dość trudno je usunąć.
Do czyszczenia skóry zamszowej nie należy używać zwykłych szczotek do obuwia, ale specjalnie przeznaczonych do zamszu gumowych szczoteczek. Zasadą jest, że błoto z butów zamszowych usuwa się dopiero, gdy wyschnie (szczotkując buty), natomiast plamy z tłuszczu – natychmiast, gdy tylko się je zauważy (należy je posypać talkiem lub mąką ziemniaczaną i zostawić na 1–2 godziny, następnie usunąć talk, a buty wyszczotkować).
Jeśli buty zamszowe są już nieco podniszczone, można zastosować tzw. renowator do zamszu . Dopasowuje się go kolorem do odcienia obuwia. Odświeża kolor zamszu i sprawia, że lekkie przetarcia oraz plamy są mniej widoczne.
Pielęgnacja butów z nubuku
Nubuk przypomina z wyglądu zamsz (ma nieco krótsze „włosie”) i bardzo podobnie się o nie dba. Obuwie z tej skóry również jest podatne na zaplamienia, więc pielęgnacja butów z nubuku polega przede wszystkim na bardzo starannej impregnacji. Do czyszczenia z kurzu używa się miękkich szczotek. Natomiast do usuwania plam i zabrudzeń z powierzchni przydatne są gumki obuwnicze. Delikatnie ścierają zabrudzenia, nie niszcząc jednak powierzchni skóry. Po takim zabiegu konieczne jest przeczesanie nubuku miękką szczotką, aby nadać skórze jednolity wygląd.
Pielęgnacja obuwia skórzanego jesienią i zimą
Obie pory roku nie obchodzą się z butami zbyt litościwie – deszcz, błoto, śnieg, sól, wszystko to zostawia na nich ślad. Dlatego jesienią i zimą pielęgnacja obuwia skórzanego powinna być bardzo staranna. Zanim jednak zacznie się je czyścić, pastować i zabezpieczać impregnatem, buty trzeba dobrze wysuszyć. Pod żadnym pozorem nie można stawiać ich na kaloryferach czy bezpośrednio pod nimi. Nie jest też dobrym pomysłem suszenie ich suszarką do włosów czy umieszczanie w pobliżu otwartego piekarnika. Wszystkie te źródła ciepła sprawiają, że skóra co prawda wyschnie dość szybko, ale przy okazji deformuje się nieodwracalnie. Buty najlepiej suszyć w ciepłym, lecz przewiewnym miejscu. Aby wyschły szybciej, można wypełnić je gazetami, które wchłoną wilgoć. Gdy buty nieco przeschną, warto wsunąć w nie prawidła, które pozwolą zachować odpowiedni kształt. Ponieważ jesienią i zimą nie brakuje deszczowych dni, dobrym pomysłem będzie naprzemienne noszenie kilku par butów, by te nieużywane mogły wyschnąć.
Pielęgnacja obuwia powinna dotyczyć również wewnętrznej wyściółki. Przepocona i zabrudzona nie wygląda zbyt estetycznie. Od czasu do czasu warto przetrzeć ją ściereczką nasączoną wodą z mydłem i pozostawić do wyschnięcia. Natomiast na co dzień dobrze jest na koniec dnia wsypać do butów nieco sody oczyszczonej, która pochłonie wilgoć i zapach potu. Raz na jakiś czas można też spryskać wnętrze butów sprayem ze środkiem grzybobójczym (szczególnie, jeśli ma się kłopoty z nadmierną potliwością stóp).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN