Pasza dla koni powinna być zawsze umiejętnie dobrana do potrzeb danego zwierzęcia. Jednym z największych błędów jest stosowanie zbyt wielu mieszanek i ich częste zmiany. Mimo że właściciel chce dla wierzchowca jak najlepiej, może mu bardzo łatwo zaszkodzić, gdyż jego układ pokarmowy jest inny niż człowieka.
Końska karma – kilka podstawowych zasad żywieniowych
Pokarm koni żyjących na wolności nie był tak bogaty w składniki odżywcze, jak specjalnie przygotowywana końska karma . Jednak zwierzęta te nie były też w tak intensywny sposób użytkowane przez człowieka. Aby koń mógł osiągać sukcesy w danej dyscyplinie sportowej, jego żywienie jest równie istotne jak sam trening. Obecnie pasze i suplementy są w stanie sprostać nawet najbardziej wygórowanym potrzebom koni sportowych, z problemami zdrowotnymi, starszych czy powracających do zdrowia po kontuzji. Najważniejsze, aby nie dobierać ich samodzielnie – zawsze należy się skonsultować z dietetykiem żywieniowym, który zbierze wywiad odnośnie do użytkowania zwierzęcia, a często też zleci przeprowadzenie specjalistycznych badań.
Przede wszystkim należy obalić mit, że najlepszym pożywieniem dla koni jest owies. To człowiek zaczął karmić zwierzęta ziarnami zbóż, metodą prób i błędów testując, które sprawdzą się najlepiej. Owies nie jest złą paszą, ale niektóre konie nie tolerują go wcale lub w nadmiarze. Dlatego ich dieta powinna być uzupełniana innymi produktami. Dodatkowo tak jednolite żywienie nie jest w stanie zapewnić właściwej podaży składników odżywczych. Ponadto owies jest zbożem, które szybko wyzwala energię – najłatwiej porównać go do napoju energetycznego, który działa zaraz po wypiciu – nadmiernie pobudza, po czym efekt ustępuje, a organizm, poza zwyżką energii, nie czerpie żadnych innych substancji odżywczych. Szybko uwalniana energia nie jest pożądana w jeździectwie – konie są często nadpobudliwe, nie potrafią się skupić, są ciężkie w prowadzeniu i nie dają rady utrzymać formy przez całe kilkudniowe zawody.
Pasze dla koni sportowych
Obalenia kolejnego mitu wymagają pasze dla koni sportowych . Nie każdy koń, który startuje w zawodach lub jest w regularnym treningu, wymaga wysokoenergetycznego pożywienia. Obecnie technologia komponowania i wyrabiania pasz jest tak zaawansowana, że producenci są w stanie przygotować mieszankę żywieniową o niskiej podaży szybko uwalnianej energii. Przy takim żywieniu koń zachowa nie tylko siłę fizyczną, ale również dobrą kondycję psychiczną. Od wierzchowców wymaga się bowiem nie tylko siły, ale również tzw. spokojnej głowy. Zbyt pobudzony koń przestaje być posłuszny i nie odpowiada prawidłowo na sygnały jeźdźca. Tak naprawdę większej dawki energii wymagają tylko te zwierzęta, które z natury wykazują mniej chęci do zaangażowania się w trening, są ospałe i, jak czasami określają je jeźdźcy – leniwe.
Dietetyczna pasza dla koni zawsze powinna uwzględniać bieżące potrzeby danego zwierzęcia i ewentualne problemy zdrowotne. Są konie, które należy odchudzić, inne muszą przytyć, i dla nich dedykowane są pasze dla koni chudych . Problemy zdrowotne zwierząt można porównać do tych, z którymi boryka się człowiek. Niektóre mieszanki mają działanie lecznicze. Coraz większą popularnością cieszą się też pasze dla koni starszych , które zapewniają dobrą kondycję i zdrowie, mimo upływu lat. Są łatwo przyswajalne i nie powodują skutków ubocznych, a dodatkowo można wzmocnić ich działanie właściwą suplementacją.
Czym jest pasza treściwa dla koni?
Z reguły pasze dla koni dzielą się na treściwe i objętościowe. Pasza treściwa dla koni to właśnie mieszanki odpowiednio dobranych zbóż, a także owies. Pasza treściwa powinna być odpowiednio dawkowana. Warto wiedzieć, że koń, mimo dużej masy, ma stosunkowo niewielki żołądek, który nie pomieści jednorazowo dużych porcji, czego konsekwencją może być kolka – w przypadku koni bardzo łatwo może dojść do kończących się śmiercią powikłań. Kolka u koni jest wskazaniem do jak najszybciej podjętego leczenia i bardzo często wymaga operacji. Stąd też pasza treściwa musi być skondensowana, aby w mniejszej porcji znalazło się wszystko to, czego zwierzę potrzebuje.
Mimo tego że żołądek wierzchowców jest mały, najlepiej funkcjonuje, jeśli zwierzę nie ma dużych przerw między posiłkami. Dlatego w żywieniu stosuje się też pasze objętościowe – takie jak siano czy odpowiednio skomponowana mieszanka ziół, tzw. sieczka, które podaje się w większych ilościach (głównie dobrej jakości siano), ale które nie zatykają przewodu pokarmowego. Podczas gdy pasza treściwa ma dostarczyć organizmowi energii, pasza objętościowa jest podstawą właściwego żywienia.
Zawsze należy pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego przepisu na żywienie, ponieważ każdy organizm jest inny. Dlatego tak ważne są profesjonalne konsultacje dietetyczno-weterynaryjne przed ustaleniem lub zmianą diety.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN