Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć? Pierwsza pomoc

Butelka wina leży na murku.
Fot. Chris McLoughlin / Getty Images

Padaczka alkoholowa dotyczy osób, które są uzależnione od alkoholu. Jest następstwem zaprzestania picia lub ograniczenia zwykle przyjmowanej dawki. Jej objawy są bardzo charakterystyczne. Stanowi zagrożenie życia, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda pierwsza pomoc przy padaczce alkoholowej.

Padaczka alkoholowa dotyczy nawet 25% osób ze stwierdzonym zaawansowanym uzależnieniem od alkoholu. Zazwyczaj pojawia się w ciągu 3 dni od zaprzestania picia. Nie jest chorobą neurologiczną, ponieważ nie wynika z zaburzenia pracy mózgu, natomiast jest reakcją organizmu na nagły niedobór substancji, do której był przyzwyczajony. Padaczka po alkoholu wymaga leczenia przede wszystkim w formie terapii, która pomoże wyjść z alkoholizmu.

Co to jest padaczka alkoholowa?

Padaczka alkoholowa jest jednym z symptomów zespołu abstynencyjnego , czyli grupy objawów, które pojawiają się u osób uzależnionych po odstawieniu alkoholu. Ryzyko jej pojawienia się jest tym większe, im dłużej trwał okres spożywania substancji uzależniającej, im większe były jej dawki i im gwałtowniej została ona odstawiona. Szacuje się, że padaczka po alkoholu pojawia się u 5–25% cierpiących na chorobę alkoholową.

Padaczka alkoholowa – objawy

Objawy padaczki alkoholowej przypominają atak padaczki neurologicznej. Pojawiają się w okresie od 48 do 72 godzin po odstawieniu alkoholu. Najbardziej charakterystycznym symptomem są napady drgawkowe, czyli rytmiczne drżenie i skurcze kończyn górnych i dolnych wraz ze wzmożonym napięciem mięśni twarzy. Inne objawy padaczki alkoholowej to:

· utrata przytomności,

· rozszerzenie źrenic,

· przyspieszona akcja serca i zaburzenia rytmu,

· zimne poty,

· wysokie ciśnienie tętnicze,

· spadek temperatury ciała,

· suchość błon śluzowych jamy ustnej,

· nudności,wymioty, biegunka,

· drażliwość, nadpobudliwość, niepokój, lęk.

Po ataku padaczki alkoholowej chory może być zdezorientowany, wystraszony, agresywny i nadpobudliwy lub może nie pamiętać tego, co się stało.

Zobacz film: Jak alkohol wpływa na mózg? Źródło: Dzień Dobry TVN

Kiedy występuje padaczka alkoholowa? Przyczyny

Padaczka alkoholowa nie powinna być mylona z epilepsją, ponieważ nie jest spowodowana zaburzeniami neurologicznymi i zmianami biochemicznymi mózgu, a nagłym spadkiem stężenia substancji uzależniającej. W przypadku długotrwałego picia organizm przyzwyczaja się do pewnego poziomu alkoholu. Jego gwałtowny spadek powoduje pojawienie się drgawek. Przyczyny ataku padaczki to:

· nagły spadek stężenia alkoholu we krwi, który spowodowany jest zaprzestaniem picia lub znacznym zmniejszeniem przyjmowanej dawki,

· zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, a szczególnie niedobór wapnia i magnezu,

· nadmiar płynów w organizmie,

· zaburzenia neuroprzekaźnictwa: zahamowanie kwasu gamma-aminomasłowego, który odpowiada za rozluźnienie mięśni, przez alkohol,

· organiczne uszkodzenie mózgu spowodowane długotrwałym przyjmowaniem alkoholu,

· brak odpowiedniej ilości snu.

Padaczka alkoholowa – pierwsza pomoc

Atak padaczki alkoholowej może zdarzyć się w każdym miejscu i czasie . Trwa on zazwyczaj od kilku sekund do kilkunastu minut. Warto wiedzieć, jak reagować w przypadku padaczki alkoholowej , aby udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu. W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie ratunkowe. Trzeba również koniecznie zabezpieczyć głowę chorego i odsunąć niebezpieczne przedmioty, które znajdują się w pobliżu, a którymi mógłby zrobić sobie krzywdę. Zabronione jest wkładanie czegokolwiek do ust, ponieważ wzmożone napięcie mięśni twarzy powoduje silny szczękościsk. Po ustaniu drgawek należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej i monitorować jego oddech.

Często pojawia się pytanie, co podać po ataku padaczki alkoholowej . Choremu nie należy dawać żadnych leków ani niczego do picia, ponieważ może dojść do zachłyśnięcia. Środki farmakologiczne, którymi dysponuje pogotowie ratunkowe, to leki przeciwdrgawkowe, które podaje się w postaci zastrzyku.

Padaczka alkoholowa – leczenie

Leczenie padaczki alkoholowej polega na stosowaniu środków farmakologicznych połączonych z psychologiczną terapią uzależnień. Najczęściej stosuje się leki przeciwpadaczkowe , do których należą diazepam, karbamazepina lub wigabatryna. Poza tym dąży się do wyrównania poziomu elektrolitów. Jednak jest to tylko działanie mające na celu zredukowanie objawów . Skuteczne wyleczenie nie jest możliwe bez wyeliminowania przyczyny, jaką jest alkoholizm.

Padaczka alkoholowa – śmierć

Choroba alkoholowa wyniszcza cały organizm. Jeżeli po wystąpieniu ataku padaczki alkoholowej alkoholik nie rozpocznie terapii, która pomoże mu wyjść z uzależnienia, objawy mogą się powtarzać i prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, niewydolności krążenia lub niedotlenienia, a w ostateczności – do śmierci. Szacunkowo na skutek padaczki po alkoholu rocznie umiera 1–2% alkoholików.

Jak zapobiec padaczce alkoholowej?

Padaczka alkoholowa może wystąpić u każdej osoby uzależnionej, a napady mogą się powtarzać za każdym razem, kiedy przerwie się ciąg picia. Jedynym sposobem, aby zapobiec jej występowaniu, jest zaprzestanie spożywania alkoholu i rozpoczęcie terapii psychologicznej , która pomoże wyjść z alkoholizmu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości