Ostropest plamisty – działanie, właściwości i dawkowanie. Sprawdź, na co pomaga i jak go stosować

Kwiat ostopestu plamistego
Werner Meidinger / Getty Images
Źródło: iStockphoto

Ostropest plamisty jest roślina pochodzącą z rejonu basenu Morza Śródziemnego, jednak dawno już rozprzestrzenił się i obecnie może rosnąć dziko na aż sześciu kontynentach. W Polsce ostropest plamisty jest chętnie uprawiany ze względu na swoje lecznicze działanie.

Na rynku dostępny jest zarówno ostropest plamisty mielony, jak i w formie herbatki ekspresowej. Dowiedz się więcej o ostropeście plamistym – właściwościach, przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz sposobie użycia.

Działanie ostropestu plamistego – jakie właściwości ma ta roślina i na co pomaga?

Najszerzej znane, a przy tym najbardziej cenione jest lecznicze działanie ostropestu plamistego na wątrobę . W przypadku osób zdrowych pomaga on przede wszystkim w usuwaniu toksyn z organizmu, przez co często zaleca się go również w przypadku diet oczyszczających. Potrafi on także ochronić ten organ przed szkodliwym wpływem alkoholu.

Ostropest plamisty bywa pomocniczo stosowany również w przypadku chorób wątroby, np. wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu A i B oraz skutków, jakie w organizmie wywołuje choroba alkoholowa. Jest zalecany także jako naturalny środek osłonowy podczas zażywania silnych leków.

Na co jeszcze pomaga ostropest plamisty ? Wykazuje on działanie przeciwzapalne, dzięki czemu może ochronić wątrobę przed przewlekłym zapaleniem, również tym związanym z cukrzycą, a nawet złą dietą. Stosuje się go także u kobiet, u których stwierdzono endometriozę, ponieważ potrafi wyregulować cykl miesiączkowy, a także u osób cierpiących na migreny. Łagodzi też objawy choroby morskiej i lokomocyjnej. Zalecany jest również przy problemach z układem trawiennym oraz w leczeniu i profilaktyce chorób woreczka żółciowego. Ostropest plamistego dzięki swoim oczyszczającym właściwościom pomaga nawet osobom cierpiącym na zapalenie trzustki.

Roślina ta jest też doskonałym antyoksydantem, wpływającym korzystnie na kondycję całego organizmu, w tym również na naszą urodę, ponieważ chroni przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Usprawnia ona również trawienie, dlatego zalecane jest stosowanie ostropestu plamistego na odchudzanie .

Nie ma również szczególnych przeciwwskazań co do stosowania ostropestu plamistego w ciąży, jednak wpływ tego zioła na płód nie został jeszcze dostatecznie zbadany, dlatego lepiej zachować ostrożność.

Ostropest plamisty... nie mylić z ostem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dawkowanie ostropestu plamistego – jak go stosować?

Ostropest plamisty możemy kupić zarówno mielony, jak i w torebkach (herbatka). Ten pierwszy znajdziemy głównie aptekach, sklepach zielarskich oraz ze zdrową żywnością, drugi nawet na półce w supermarkecie. Właściwości ostropestu mielonego są takie same, jak tego w formie herbatki ekspresowej. Różnica polega na tym, że pierwszy może być stosowany na różne sposoby, np. jako dodatek do potraw. Jak jeść ostropest plamisty? Około dwóch łyżeczek możemy dodać do jogurtu, owsianki, a nawet posypać nim sałatkę.

Znacznie popularniejszą formą są jednak napary. Są one niezwykle skuteczne, wystarczy tylko wiedzieć, jak zażywać ostropest plamisty w tej formie. Nie jest to skomplikowane. Dwie łyżki zmielonych ziaren lub dwie torebki herbaty należy zalać połową szklanki wrzątku, a następnie odstawić na ok. 10-15 minut pod przykryciem. Taki napar trzeba pić dwa razy dziennie.

Niekiedy na rynku można znaleźć także całe ziarna ostropestu, z których również można przyrządzić leczniczą herbatkę. Inną możliwością jest zakup tabletek bądź kapsułek z wyciągiem z tego zioła.

Ostropest plamisty – przeciwwskazania i skutki uboczne

Przy prawidłowym sposobie użycia ostropest plamisty nie powinien wywoływać skutków ubocznych . Jednak w razie jego przedawkowania możliwe jest wystąpienie niewielkich problemów żołądkowo-jelitowych, może mieć łagodne działanie przeczyszczające.

Z kolei przeciwwskazaniem do stosowania tego zioła może być okres ciąży i karmienia piersią ze względu na brak badań, które określiłyby jego wpływ na dziecko. Nie powinno się również stosować zioła w przypadku ostrych zatruć. Należy również pamiętać, że ostropest plamisty może osłabiać działanie leków obniżających cholesterol i przeciwzakrzepowych, a także pigułek antykoncepcyjnych.

Ostropest plamisty jest ziołem niezwykle skutecznym, a przy tym łatwo dostępnym. Dlatego przy braku przeciwwskazań do jego stosowania warto spróbować np. naparu z tej rośliny i odkryć jej cudowne działanie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości