Materiał promocyjny

"Zastrzyk młodości". Jak wygląda zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej?

Projekt bez tytułu (24).jpg (2)
Projekt bez tytułu (24).jpg (2)
Krew jest płynną tkanką złożoną z osocza, czyli żółtawej, klarownej cieczy i komórek krwi, wśród których przeważają erytrocyty – krwinki czerwone. Ponadto we krwi znajdziemy leukocyty, czyli krwinki białe oraz trombocyty – małe cząstki zwane płytkami krwi. To w nich ukryte są naturalne substancje o nieprawdopodobnych właściwościach regeneracyjnych zwane czynnikami wzrostu.

Współczesna medycyna regeneracyjna, to dział medycyny, zajmujący się wykorzystaniem czynników wzrostu w różnych obszarach działalności leczniczej – ortopedii, stomatologii, chirurgii a przede wszystkim w medycynie estetycznej. Liczne badania prowadzone na całym świecie coraz dobitniej potwierdzają, że czynniki wzrostu posiadają niebywałe właściwości regeneracyjne, a do tego są całkowicie naturalne i bezpieczne.

Właściwości regeneracyjne płytek krwi

Do tej pory opisano ponad 30 różnych grup czynników wzrostu ukrytych wewnątrz małych pęcherzyków – ziarnistości, obecnych właśnie w płytkach krwi.

Płytki krwi powstają w szpiku kostnym poprzez fragmentację dużych komórek zwanych megakariocytami. Fragmenty megakariocytów z obecnymi wewnątrz ziarnistościami oddzielają się i przedostają do krwioobiegu, krążąc wraz z krwią jako trombocyty, czyli płytki krwi.

W przypadku uszkodzenia ciała – powstania rany rozpoczyna się naturalny proces gojenia. Na obrzeżach rany fibrynogen ulega przekształceniu w fibrynę. Tworzy się trójwymiarowa sieć, w której zostają uwięzione płytki krwi. Płytki krwi ulegają aktywacji i rozpoczyna się długotrwały proces uwalniania czynników wzrostu. Trwa on do dwóch tygodni – tyle ile zwykle goi się niewielka rana. Dzięki płytkom krwi dochodzi do naprawy miejsca uszkodzonego, gojenia się rany i regeneracji skóry. Właśnie te szczególne właściwości płytek krwi wykorzystuje medycyna regeneracyjna.

Fibryna bogatopłytkowa - jak wygląda zabieg?

Poprzez umiejętne, bardzo delikatne odwirowanie krwi w specjalnie do tego zaprojektowanych probówkach, potrafimy wytworzyć płynny preparat zawierający o wiele więcej płytek krwi, niż krew krążąca w naczyniach krwionośnych.

Preparat ten nazywamy fibryną bogatopłytkową (PRF- Platelet Rich Fibrin). Jest to substancja zawierająca wielokrotnie więcej płytek krwi niż stosowane dotychczas osocze bogatopłytkowe. Zawiera tym samym ogromną ilość czynników wzrostu. Śmiało można fibrynę bogatopłytkową nazwać "eliksirem młodości".

To nie koniec dobrych wiadomości. Dodatkowo fibryna bogatopłytkowa zawiera w swoim składzie fibrynogen. Jest to substancja, która potrafi polimeryzować, czyli łączyć się w długie nici, tworząc fibrynę. Fibryna natomiast, buduje przestrzenne struktury o charakterze sieci, w których więzną płytki krwi.

Powstaje trójwymiarowa struktura zawierająca bardzo dużą ilość unieruchomionych płytek krwi, z których uwalniane są stopniowo i powoli czynniki wzrostu. W porównaniu do osocza bogatopłytkowego, które działa stymulująco na tkanki przez około 12h, fibryna bogatopłytkowa pozostaje w miejscu podania aktywna przez nawet dwa tygodnie. Stopniowo uwalnia czynniki wzrostu, które w sposób ciągły regenerują i wzmacniają tkanki poddane leczeniu.

Jeżeli fibrynę bogatopłytkową wstrzykniemy bezpośrednio do skóry, to po pewnym czasie, potrzebnym na aktywację rzeczonych czynników, obszar poddany zabiegowi zaczyna ulegać procesom regeneracji. Skóra staje się bardziej sprężysta, napięta, jędrna. Spłycają się drobne, siateczkowe zmarszczki. Redukcji ulegają przebarwienia, koloryt skóry wyrównuje się.

Hematopoetyczne komórki macierzyste CD 34+ , czyli co?

Hematopoetyczna komórka macierzysta – HSCs (hematopoetic stem cells) to komórka wyizolowana z krwi obwodowej lub szpiku kostnego, która może się różnicować w wyspecjalizowane komórki krwi. Komórka HSC jest multipotentna, ponieważ może się zróżnicować w osiem do dziesięciu odrębnych linii komórek potomnych oraz ma dużą zdolność do namnażania się.

Hematopoetyczne komórki macierzyste migrują ze szpiku kostnego do krwi obwodowej, jednakże występują tam w bardzo małej liczbie 1:10000 komórek.

Wszystkie komórki HSC wykazują obecność markerów: CD34, CD59, Thy1 i C-kit. Obecność markera CD34 stała się główną cechą rozróżniania komórek HSCs, wykorzystywania do ich izolacji, ponieważ nie występuje on na powierzchni w pełni zróżnicowanych komórek krwi.

Jest to grupa komórek o największym potencjale regenerującym, a dzięki najnowszej technologii wirowania potrafimy zwiększyć ilość tych komórek w odwirowanym preparacie.

Dlaczego PLASMA COMPLEX PREMIUM?

Wszystkie te unikalne cechy preparatu z krwi własnej pacjenta łączymy w jednym zabiegu zwanym Plasma Complex Premium. Jest to unikalny zabieg medycyny regeneracyjnej, wykorzystujący ogromny potencjał własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych pacjenta.

Dzięki unikalnej technologii wirowania krwi, wystarcza tylko jedno pobranie krwi, co zdecydowanie poprawia komfort zabiegu. Parametry wirowania zgodne z koncepcją LSCC (Low Speed Centrifugation Concept) – niskiej prędkości wirowania umożliwiają maksymalną koncentrację płytek krwi, komórek macierzystych oraz czynników wzrostu.

Kolejnym istotnym elementem zabiegu jest komfort pacjenta. Zastosowanie pistoletu do mezoterapii gwarantuje niebywałą precyzję zabiegu, brak dyskomfortu podczas wykonywania nakłuć i bardzo szybkie efekty zabiegu. Tego typu urządzenia wstrzykują precyzyjnie ustaloną dawkę preparatu na ściśle określoną głębokość – dokładnie tam, gdzie potrzebna jest regeneracja.

Plasma Complex Premium to również wysoka jakość i powtarzalność zabiegu, dzięki ścisłym procedurom zabiegowym opracowanym w Laboratorium Piękna przez dr Bartłomieja Sobolewskiego. Miejsca iniekcji poszczególnych składowych zabiegu są dokładnie określone, co umożliwia uzyskanie maksymalnych efektów dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu unikalnych cech wytworzonych preparatów.

Potrafimy bowiem wytworzyć nie jeden, lecz dwa rodzaje fibryny bogatopłytkowej. Pierwszy jej rodzaj, zwany fibryną komórkową to najbardziej skoncentrowany preparat. Krew wirowana jest najdelikatniej, przez co zachowujemy najwięcej płytek krwi. Preparatu powstaje mało, dlatego wykorzystujemy w takcie zabiegu dwie probówki.

Fibryna komórkowa podawana jest bezpośrednio do skóry w formie mezoterapii, czyli precyzyjnych wstrzyknięć bardzo cienką igłą, najchętniej z zastosowaniem specjalnego urządzenia – pistoletu do mezoterapii. Z jednej strony gwarantuje ogromną precyzję podania, a z drugiej strony zapewnia duży komfort zabiegu – procedura jest praktycznie bezbolesna. Mezoterapię wykonujemy najczęściej w obrębie skóry czoła, policzków, dolnej powieki, okolicy ust, szyi i dekoltu.

Drugi rodzaj fibryny bogatopłytkowej nazywamy fibryną strukturalną +. Preparat taki powstaje poprzez mocniejsze odwirowanie krwi. Uzyskujemy dzięki temu więcej substancji o zwiększonej zawartości fibrynogenu. Dzięki temu możemy wstrzyknąć fibrynę strukturalną głębiej do miejsc wymagających głębokiej przebudowy i wypełnienia. Najczęściej fibrynę strukturalną + aplikujemy w okolice policzka, fałdów nosowo-wargowych, linii marionetki, w okolicę kącika ust, do doliny łez. Uzyskujemy tym samym efekt regeneracji nie tylko skóry, ale również tkanek położonych głębiej.

Efekty zabiegu Plasma Comlex Premium są wielokierunkowe:

  • rozjaśnienie i rozświetlenie okolicy dolnej powieki,
  • redukcję doliny łez,
  • redukcję drobnych, siateczkowych zmarszczek,
  • poprawę kolorytu skóry,
  • redukcję przebarwień,
  • spłycenie blizn potrądzikowych,
  • redukcję naczynek i rumienia,
  • poprawę jędrności i sprężystości skóry.

Aby efekty utrzymywały się do roku czasu, zabieg należy powtórzyć trzy razy w odstępach jednomiesięcznych,

Zabieg jest przeznaczony dla pacjentów w każdym wieku i każdej płci - zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. U każdego zauważymy wyraźne efekty.

Ze względu na swoje bezpieczeństwo można zabieg Plasma Complex Premium zaproponować również alergikom.

Istnieją oczywiście przeciwwskazania, ale jest ich bardzo niewiele: krytyczna małopłytkowość, nowotwory, przewlekłe schorzenia wątroby, ostre stany z autoimmunoagresji, ciąża i karmienie piersią, aktywnie zakażenie leczone np. antybiotykami.

Należy również pamiętać, aby w okresie okołozabiegowym nie stosować aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu, gdyż zdecydowanie osłabi to efekty zabiegu. Można natomiast przeciwbólowo stosować paracetamol i metamizol (Pyralginę).

Autor: Lek. Bartłomiej Sobolewski - lekarz medycyny estetycznej, Specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii , członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Właściciel Kliniki Laboratorium Piękna w Głogowie www.laboratoriumpiekna.pl

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości