Masaż kobiet w ciąży - jak wykonywać masaż pleców, brzucha i nóg?

Mężczyzna masuje stopy ciężarnej kobiecie
Fot. GettyImages / Image Source
Ulgę w dolegliwościach ciążowych przyniesie kobiecie masaż pleców. Zbawienny będzie również masaż brzucha i nóg, który ma duże znaczenie we właściwej pielęgnacji narażonej na rozstępy skóry i w zmniejszeniu opuchlizny kończyn.

Masowanie, ugniatanie i delikatne podszczypywanie skóry w ciąży to zabiegi nie do przecenienia, jednak czy masaż brzucha w ciąży jest bezpieczny? Czy taki zabieg pielęgnacyjny może wykonywać jedynie specjalista? Jak prawidłowo i z użyciem jakich przedmiotów masować kobietę w ciąży?

Masaż w ciąży - korzyści

Masaż jest zabiegiem, który bardzo pozytywnie wpływa zarówno na psychikę kobiety w ciąży, jak i jej ciało. Kobieta, która pod wpływem hormonów przechodzi huśtawkę nastrojów, zasługuje na relaks oraz uspokojenie umysłu i ciała. Masaż okaże się idealnym środkiem w łagodzeniu wszelkich dolegliwości ciążowych. Pomoże rozluźnić obolałe, napięte mięśnie, zmniejszyć opuchnięcia i obrzęki z powodu zwiększonej masy ciała i zatrzymywania wody w organizmie.

Panuje przekonanie, że kobiety w ciąży nie powinno się masować, jednak prawidłowo wykonany, najlepiej przez specjalistę, masaż kobiety w ciąży będzie zabiegiem bezpiecznym dla niej i dziecka. Należy tutaj podkreślić, że dozwolony jest wyłącznie masaż klasyczny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspomógł jego działanie też hydromasaż w ciąży , który dzięki działaniu strumienia wody jeszcze efektywniej zmniejszy napięcie w mięśniach.

Masaż pleców w ciąży

Masaż kręgosłupa w ciąży działa zbawiennie na bóle pleców, które często dokuczają ciężarnym. Masowanie rozluźnia napięte i przeciążone mięśnie kręgosłupa, uelastycznia je, co może pomóc kobiecie podczas porodu, a także po nim - kobieta szybciej wróci do dobrej formy. Najwięcej efektów przyniesie masaż wykonywany regularnie, najlepiej przez dyplomowanego masażystę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu to partner wymasował plecy przyszłej matce. Czasem wystarczy chwilowe, delikatne ugniatanie karku przy pomocy oliwki, by ulżyć jej w bólu.

U specjalisty można wybrać masaż relaksacyjny, który pomoże na bóle pleców czy szyi powstałe w reakcji na stres. Polecany jest również masaż rozluźniający, który doskonale rozluźnia i pomoże pozbyć się bólu kręgosłupa, barków i szyi wynikłych z ich napięcia.

Należy pamiętać, żeby masować kobietę w wygodnej dla niej pozycji. Jeśli kobiecie w ciąży na brzuchu nie jest już wygodnie, może usiąść na krześle lub położyć się na boku.

Masaż brzucha w ciąży

Masaż brzucha w ciąży wykonany delikatnie również, wbrew opiniom, jest bezpieczny dla przyszłej matki i dziecka. Masowanie brzucha ma na celu zapobieganie rozstępom i pielęgnację napiętej skóry. Warto go wykonywać przez cały czas ciąży, uważając przez ostatni miesiąc - masaż powinien być wtedy delikatnym głaskaniem, aby nie wywołał przedwczesnych skurczy. Przed rozpoczęciem masaży warto skonsultować sie z ginekologiem.

Masaż ciążowy okolic brzucha kobieta może wykonywać samodzielnie, najlepiej regularnie raz lub nawet dwa razy dziennie. Warto przed nim, np. raz w tygodniu, wykonać peeling całego ciała, aby preparaty pielęgnacyjne lepiej wchłaniały się w skórę. Podczas masowania brzucha dobrze jest delikatnie podszczypywać i unosić skórę do góry albo masować całymi dłońmi okrężnymi ruchami. Warto przy tym używać kosmetyków, które zapobiegną powstawaniu rozstępów pociążowych lub zmniejszą już powstałe, sprawią, że skóra będzie bardziej elastyczna i miękka. Preparaty pielęgnujące napiętą skórę brzucha kobiety w ciąży powinny zawierać: oliwę z oliwek, olejek migdałowy, jojoba, makadamia i witaminę E.

Masaż nóg w ciąży

W zmniejszeniu opuchlizny i obrzęków najlepiej pomoże masaż nóg w ciąży . Z powodzeniem może wykonać go partner ciężarnej. Wystarczy unieść nogi do góry, nałożyć krem lub oliwkę i rozcierać, rozmasowując obolałe kończyny.

U profesjonalisty kobieta w ciąży może skorzystać z manualnego drenażu limfatycznego, który usprawni przepływ limfy zablokowany przez ciężar ciała kobiety i ograniczony wysiłek w czasie ciąży. Dużą przyjemność i ulgę może przynieść również masaż stóp w ciąży . Ten także powinien wykonać specjalista refleksolog, który uciskając odpowiednie punkty na stopach, zrelaksuje kobietę w ciąży oraz zmniejszy wiele dolegliwości ciążowych, nie tylko związanych ze stopami i nogami, ale także np. zmęczenie, cukrzycę ciążową czy zgagę.

Masaż w ciąży - przeciwwskazania

Masaż kobiety w ciąży będzie dla niej i dla dziecka bezpieczny jedynie wtedy, kiedy przeprowadzi się go prawidłowo, we właściwym czasie i z użyciem dozwolonych preparatów. Warto wiedzieć, że ciężarne można masować jedynie klasycznie - nie polecany jest więc masaż bańką chińską w ciąży ze względu na zbyt intensywne pobudzenie krążenia. Siła dotyku dłoni w masażu klasycznym jest precyzyjna i przez to bezpieczna, dlatego elektryczny masażer w ciąży również nie powinien być używany do masowania.

Zdrowa ciąża nie jest przeciwwskazaniem do masowania, jednak zaleca się, aby kobieta wstrzymała się z zabiegami przez pierwszy trymestr, a po tym okresie skonsultowała potrzebę masażu z lekarzem. Przeciwwskazaniem do masażu ciążowego może być: cukrzyca, krwawienie z dróg rodnych, nadciśnienie, zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem oraz patologie ciąży, niektóre choroby serca, tarczycy, trzustki, nerek.

Zobacz także: Biustonosze dla ciężarnych i karmiących

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości