Kreatywny upcycling – zrób coś z niczego

Upcycling
Fot. GettyImages / Elva Etienne
Upcycling to inny wymiar recyklingu. Nie tylko zmniejsza ilości wyrzucanych rzeczy, lecz także nadaje starym przedmiotom nową formę i użyteczność. Poddawane temu są głównie meble i ubrania, które nieraz za sprawą prostego DIY (ang. Do It Yourself, pol. zrób to sam) zyskują zupełnie nową odsłonę.

Termin „upcycling” został stworzony przez Williama McDonougha i Michaela Braungarta, których pasją było wynajdywanie, a następnie odnawianie starych i pozornie bezużytecznych rzeczy. W procesie przetwarzania odpadów tworzyli nowe meble, ubrania, biżuterię i dodatki do wnętrz. Nurt ten szybko znalazł swoich zwolenników wśród osób prowadzących ekologiczny tryb życia i poszukujących rozwiązań w tym stylu. Jednocześnie upcycling, jak udowodnili jego ojcowie, to nie tylko niegenerowanie nowych odpadów, lecz także tworzenie sztuki i nowego designu.

>>> Zobacz także:

Upcycling ubrań

Nadawanie drugiego życia tkaninom to pomysł, za którym od lat podąża wiele osób. Upcycling ubrań idzie o krok dalej i nie bazuje jedynie na drobnych przeróbkach, ale też na kreowaniu nowych form i funkcjonalności. To sposób na tworzenie rzeczy unikatowych. Dodatkowo pozwala wyrazić swoją kreatywność poprzez zabawę w projektanta mody. Najważniejsza zasada? Łączenie ze sobą tkanin o różnych strukturach i wzorach. Im większe sprzeczności, tym ciekawszy efekt. Wełna z jedwabiem to zestawienie nieoczywiste, ale jakże piękne! Matowy sztruks z materiałem metalicznym to połączenie odważne, ale bardzo popularne w modzie. Upcycling ubrań nie dzieli rzeczy na męskie i damskie, ponieważ każda z nich może zyskać nową użyteczność i przeznaczenie. Najważniejszy jest pomysł i wizja tego, co chcemy stworzyć.

Upcycling mebli

Upcycling mebli udowadnia, że wykorzystanie starych mebli w odmienionej odsłonie może być doskonałą formą dopełnienia architektury mieszkania i nadania mu charakteru. W wersji podstawowej upcycling zakłada oczyszczenie i ewentualnie odświeżenie koloru np. starego fotela. Wersja zaawansowana natomiast to połączenie starocia z nowoczesnością i materiałami kontrastowymi. Szkło, elementy złota, metal w połączeniu z komodą pamiętającą lata 80. to pomysł na mebel, który płynnie łączy w sobie dwie przeciwstawne rzeczywistości, a przez to sam staje się unikatowy. Poddając odnowieniu stare półki, komody stoliki czy fotele, warto podążać za oryginalnością. Im większy kontrast materiałów, tym lepszy efekt. Nieoczywistości są modne i pożądane we wnętrzach, tym bardziej że w 80% każdy z nas stawia na te zachowawcze i bezpieczne. Wiodący od wielu lat prym styl skandynawski charakteryzuje się minimalizmem i surowością. Zestawienie go z karmelową komodą w stylu lat 80. podkręci jego spokój i nada czterem ścianom ciekawego designu.

Kreatywny upcycling – pomysły

Upcycling to nie tylko odnawianie mebli i ubrań, lecz także kreowanie ich na nowo z połączeń nieoczywistych materiałów. Z czego można stworzyć nietypowy stół? Doskonałym i oryginalnym pomysłem będzie wykorzystanie starej maszyny do szycia, która pamięta lata 40. Ciężka, żeliwna i niepowtarzalnie piękna w zestawieniu ze szklanym blatem przybierze rolę stołu, a jednocześnie sama będzie ozdobą dla nawet najbardziej zachowawczego wnętrza. Stara drewniana drabina może posłużyć jako wieszak na ręczniki w łazience lub stać się ciekawą półką na książki. Rolę małego stolika lub szafki może przejąć pieniek ozdobiony dodatkowo szklanym lub kamiennym blatem. To połączenie surowe, ale bardzo designerskie, które pasuje do większości wnętrz. Jednym z przykładów upcyclingu mebli są te tworzone z palet. Pojawiający się kilka lat temu trend, dzięki któremu europalety stawały się stołami, krzesłami, fotelami, a nawet łóżkami, na stałe zagościł we wnętrzach domów, ogrodów, kawiarni i barów. Ciekawym pomysłem jest stworzenie regału z drewnianych skrzynek. Doskonale wpiszą się w aranżację balkonu jako półka na kwiaty, w kuchni posłużą za regał na zioła, a w sypialni jako podręczna biblioteczka. Podobną popularnością cieszą się meble oldschoolowe, pamiętające czasy PRL. Charakterystyczne, minimalistyczne fotele, stoliki i komody dzisiaj zdobią wnętrza najbardziej luksusowych loftów i apartamentów. Dzięki upcyclingowi ubrań każdy może stać się projektantem. Tworzenie nowych kreacji to również doskonały pomysł na odświeżenie szafy i pozbycie się ubrań, których już nie nosimy. Stare futra i kożuchy mogą być ciekawą bazą do stworzenia toreb, czapek, a nawet dziecięcych rękawic z jednym palcem. Długie swetry warto połączyć ze sobą i stworzyć jedyny w swoim rodzaju pled, który nie tylko ogrzeje, lecz także ozdobi wnętrze. Męska marynarka może być doskonałą bazą do stworzenia sukienki, a szerokie spodnie to idealna podstawa do spódnicy. Za duże sukienki warto przerobić na bluzę typu oversize. A kolorowe bluzki, które wyszły z mody, z powodzeniem można wykorzystać na poszewki na poduszki, które pięknie ozdobią letni taras.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości