Jak dobrać korzenie do akwarium?

Korzenie i rośliny w domowym akwarium
Fot.JUAN_MANERO/Getty Images
Korzenie w akwarium to efektowna dekoracja, która upodobni nasz zbiornik do naturalnego akwenu. Korzenie akwarystyczne mają również zastosowanie praktyczne - stanowią schronienie dla ryb i miejsce składania ikry, możemy również przytwierdzić do nich podwodne rośliny.

C: Wielu początkujących akwarystów zadaje sobie pytanie, jak dobrać odpowiednie korzenie do akwarium - jaki gatunek drzewa wykorzystać, jaki rozmiar będzie najlepszy, w końcu, czy kupić gotowy korzeń, czy też podejmować się samodzielnej preparacji? Na te pytania nie ma jednej dobrej odpowiedzi, wszystko bowiem zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać w swoim akwarium. Duże korzenie do akwarium stanowią dominujący element dekoracji zbiornika , do którego następnie dobieramy rośliny i ewentualne detale, warto więc przed zakupem lub samodzielną preparacją zastanowić się, na jakich walorach najbardziej nam zależy.

Korzenie akwarystyczne dostępne w sprzedaży

Decydując się na zakup gotowych, spreparowanych korzeni akwariowych w sklepie zoologicznym, musimy wziąć pod uwagę wielkość naszego zbiornika, hodowane gatunki, a także wizualny efekt, jaki chcemy osiągnąć w akwarium.

Dostępne w sprzedaży korzenie akwarystyczne to drewno z prawdziwych korzeni, gałęzi bądź pni. W procesie obróbki zostało pozbawione kory i odpowiednio spreparowane, aby nie stanowić zagrożenia dla zwierząt zamieszkujących akwarium. Pomimo tego niektóre z korzeni wymagają pewnego przygotowania, zanim umieścimy je w naszym zbiorniku.

W sklepach zoologicznych dostępne są głównie korzenie drzew liściastych, drzewa iglaste wydzielają bowiem szkodliwą dla ryb żywicę. Do wyboru mamy gatunki rodzime, jak dąb lub drewno pochodzenia tropikalnego. Szczególnie dobrze sprawdza się w akwarium drewno pochodzące z torfowisk i lasów namorzynowych, ma bowiem odpowiednią gęstość i szybko tonie w wodzie.

Ceny korzeni akwariowych są bardzo zróżnicowane, tanie korzenie do akwarium są najczęściej niewielkie i słabo rozgałęzione . Im korzeń większy i bardziej zróżnicowany, tym wyższa cena.

Dlaczego warto kupić gotowy korzeń do akwarium?

· Bezpieczeństwo - zakup gotowego korzenia do akwarium jest na pewno bezpieczniejszym rozwiązaniem niż samodzielne jego preparowanie. Niewłaściwie spreparowany korzeń może zacząć wydzielać niebezpieczne dla ryb substancje. Możliwe również, że wraz z korzeniem przyniesiemy do naszego akwarium szkodliwe drobnoustroje z pierwotnego zbiornika.

· Wygoda - nawet dobrze spreparowany korzeń do akwarium pomimo naszych wysiłków może wciąż wypływać na powierzchnię, odbarwiać się i pokrywać nalotem. Zakup gotowego korzenia oszczędzi nam więc sporo pracy i nerwów.

Jak preparować korzenie do akwarium?

· Wybór gatunku drzewa - nie wszystkie gatunki drzew nadają się na korzenie do akwarium. Gdzie szukać odpowiedniego materiału? Korzenie znalezione w wodzie i na torfowiskach są dobrze namoknięte i szybko pójdą na dno. Pamiętajmy również, że drzewa iglaste nie nadają się na korzenie akwariowe , wydzielają bowiem żywicę, która może być szkodliwa dla ryb. Najlepiej wybrać drewno z drzewa liściastego (dobrze sprawdzi się dąb lub buk), które jest martwe przynajmniej od roku, bez oznak pleśnienia, zgnilizny i grzybów.

· Korowanie - kiedy już znajdziemy idealny kawałek drewna do naszego akwarium, należy go pozbawić kory. Kora szybko pleśnieje i gnije, dlatego nie nadaje się do przechowywania w akwarium.

· Gotowanie - pozbawiony kory korzeń do akwarium należy gotować przez 3-4 godziny w roztworze soli (10 łyżek soli na 1 litr wody), wymieniając kilka razy wodę. Następnie korzeń płuczemy i ponownie gotujemy, tym razem w samej wodzie.

· Moczenie - wygotowany korzeń do akwarium należy zanurzyć w wodzie i obciążyć. Moczenie może trwać nawet do miesiąca, źle namoczony korzeń będzie bowiem wypływał na powierzchnię akwarium.

Dobrze spreparowany korzeń do akwarium nie powinien farbować wody, jeśli tak się dzieje należy go gotować i namaczać, aż przestanie farbować. Jeśli pomimo długotrwałego moczenia korzeń akwariowy wciąż wypływa na powierzchnię, rozwiązaniem może być przykręcenie do niego niewielkiego obciążenia, które później zamaskujemy żwirem i roślinami wodnymi.

Zobacz film: Rośliny oczyszczające powietrze. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości