Korepetycje w internecie. Przydatne?

Młodzi ludzie spędzają wiele godzin w internecie. Badania pokazują, że oprócz rozrywki, często nie najwyższych lotów, coraz częściej szukają w sieci wiedzy. Czy w erze fake newsów może być ona dla nich przydatna? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Arlena Witt – nauczycielka, youtuberka, autorka książek oraz Igor Rotberg – psycholog internetu.

W sieci powstaje coraz więcej stron i kanałów edukacyjnych. Potwierdza to Arlena Witt – nauczycielka i youtuberka:

Są to kanały edukacyjne z bardzo różnych dziedzin, z języka polskiego, matematyki, historii, architektury, czyli nawet takich dziedzin, które niekoniecznie są przedmiotami w szkole.

>>> Zobacz także:

Według niej, młodzież chętniej wraca na te strony, na których trudne zagadnienia przedstawiane są w atrakcyjny sposób:

To ważne, aby o tematach trudnych i nudnych mówić normalnie, na luzie i z poczuciem humoru.

Uwaga na nieprawdziwe informacje

Internet może być przydatnym narzędziem do pogłębiania wiedzy. Trzeba jednak korzystać z niego umiejętnie, ponieważ sieć zalewa masa nieprawdziwych doniesień, które powielane bez weryfikacji przez kolejne serwisy, w tym tradycyjne media, nabierają pozornej wiarygodności i mogą wywołać ogromne szkody.

Z drugiej edycji Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (ICILS 2018) tylko 2 proc. uczniów wykazuje się umiejętnościami krytycznego przyswajania informacji znalezionych w internecie. Dlatego - zdaniem psychologa internetu, Igora Rotberga - ważne jest nauczenie młodych ludzi sprawdzania źródeł, skąd pochodzą dane informacje. Jest to rola rodziców.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!