Kołowrotek wędkarski – co powinieneś o nim wiedzieć przed zakupem?

cztery wędki przymocowane do płynącej łódki
Fot. Steve Mason / Getty Images
Kołowrotek wędkarski, np. z wolnym wybiegiem to jeden z najważniejszych elementów wędki. To dzięki niemu połów jest nie tylko skuteczniejszy, ale i o wiele przyjemniejszy. Poznaj bliżej jego specyfikę i wybierz ten właściwy dla Ciebie.

Stare kołowrotki wędkarskie cieszą się dużym powodzeniem na rynku wtórnym. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanego kołowrotka wędkarskiego – to przecież jedna z najważniejszych części wędki.

Jakie są rodzaje kołowrotków wędkarskich?

Kołowrotki wędkarskie zasadniczo dzieli się na te z ruchomą lub stałą szpulą. Kołowrotki z ruchomą szpulą są cenione za swoją niezawodność, gdyż cechuje je prosta konstrukcja. Najczęściej wykorzystują je do połowów zwolennicy wędkarstwa:

· spławikowego,

· gruntowego,

· muchowego,

· morskiego.

Z kolei kołowrotki ze stałą szpulą mają nieco bardziej skomplikowaną budowę. Oś kołowrotka ułożona jest już równolegle do wędki. Sprzęt znalazł swoje zastosowanie w wędkarstwie morskim oraz spławikowym. Warto wspomnieć jeszcze o multiplikatorach, kołowrotkach niezwykle popularnych w wędkarskie morskim. Cechuje je solidna konstrukcja, która znosi duże obciążenia. Ten kołowrotek wędkarski przeznaczony jest do wyciągania dużych ryb i pracy na wymagających łowiskach.

Oprócz wyżej wymienionych kołowrotków, wyróżnia się jeszcze dwa inne rodzaje. Pierwszy z nich to kołowrotki wędkarskie z wolnym biegiem , a drugie to kołowrotki z hamulcem walki, czyli przełącznikiem zmniejszającym tarciem hamulca.

Zanim wybierze się konkretny model, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: „jaki rodzaj wędkarstwa mnie interesuje?” Zwolennikom rekreacyjnego łowienia można polecić np. kołowrotek z ruchomą szpulą, dzięki któremu będzie można komfortowo łowić ryby z gruntu, chociażby gdzieś nad brzegiem jeziora.

Kołowrotek wędkarski z wolnym wybiegiem – dla kogo został stworzony?

Jest to dość drogi sprzęt, z którego korzystają często zaawansowani wędkarze, lubiący udawać się na całonocne polowania np. na sandacze. Ten kołowrotek wędkarski pozwala żyłce z kołowrotka wysuwać się powoli, a siłę tę można regulować. Urządzenie posiada specjalną dźwignię, która uruchamia wolny bieg. W praktyce zapobiega to wciągnięciu sprzętu do wody przez rybę, a wiele drapieżników ma dużo siły. Niekiedy wystarczy na chwilę odejść od wędki, aby ją stracić.

Przy zakupie kołowrotka wędkarskiego z wolnym wybiegiem , w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na hamulec. Musi być precyzyjny i równo oddawać żyłkę podczas holu. Im słabszy hamulec, tym większe prawdopodobieństwo stracenia ryby, gdyż może ona w każdej chwili zerwać żyłkę.

Kolejnym elementem jest szpula. Według wielu doświadczonych wędkarzy najlepsze są szpule aluminiowe i duralowe, gdyż dobrze oddają żyłkę. Aby taki kołowrotek służył przez długie lata, powinien być wykonany z najlepszych materiałów.

Czy warto kupić stary kołowrotek wędkarski?

Stary kołowrotek wędkarski wcale nie musi być kompletnie zniszczony. Wiele starych modeli kołowrotków wciąż jest używana przez wędkarzy. Niemniej łowienie przy użyciu starego kołowrotka jest trochę ryzykowne. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się on zepsuć. Stare kołowrotki wędkarskie mogą mieć zniszczone tryby. Co więcej, nie używany przez wiele lat kołowrotek w środku może być nieprzesmarowany i np. zaciąć się w trakcie wyciągania ryby.

Niekiedy stary sprzęt ma również pękniętą obudowę oraz wiele rys. O ile wspomniane rysy są jedynie usterką estetyczną, tak pęknięta obudowa już nie. W trakcie połowów może wydarzyć się wiele niespodziewanych sytuacji, np. kołowrotek może upaść na kamienie i kompletnie się zepsuć.

Zakup starego sprzętu może też być dobrą inwestycją, o ile ma się wiedzę i umiejętności, aby go później naprawić. Istnieje wówczas duża szansa, aby kupić za bezcen markowy, stary kołowrotek wędkarski i odrestaurować go.

Kupujemy używany kołowrotek wędkarski – na co zwrócić uwagę?

Kupują używane kołowrotki wędkarskie, tak jak i inne przedmiotów, trzeba liczyć się z porażką. Jeżeli nie ma się pewności co do stanu technicznego, wówczas istnieje prawdopodobieństwo zakupu słabego sprzętu.

Popularnym miejscem, gdzie wielu wędkarzy kupuje te urządzenia, są aukcje internetowe. Niemniej jednak przed licytacją warto osobiście udać się do sprzedającego i obejrzeć kołowrotek– zakup „w ciemno” może okazać się porażką.

Podczas oglądania używanego kołowrotka trzeba sprawdzić, jak działa łożysko oporowe. To właśnie ono jest odpowiedzialne za zwijanie się żyłki. Sprawne łożysko nie powinno mieć luzów. Poza tym, jeżeli nie mamy możliwości rozebrania sprzętu, warto po prostu posłuchać jak pracuje. Sprawny kołowrotek jest cichy, nie szarpie i nie przerywa. Kolejną częścią starego kołowrotka wędkarskiego, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest rolka prowadząca żyłkę do szpuli. Jeżeli nie działa płynnie, jest przetarta, to jest to dowód, że nie warto go kupować.

Zobacz film:Zakupy na poprawę humoru. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!