Specyficzna fobia, jaką jest kancerofobia, może okazać się naprawdę niebezpieczna dla zdrowia i samopoczucia pacjentów. Czym jest, jak się objawia i czy można się jej pozbyć?
Chorobliwy lęk przed zachorowaniem na raka, czyli kancerofobia, pojawia się u pacjentów nagle. Wmawiają sobie np. raz lub dwa razy na miesiąc nowe odmiany nowotworów w organizmie. Panicznie boją się zachorować. Jak znieść ogromny lęk przed nowotworem? Czym tak naprawdę objawia się kancerofobia? Jak leczyć to zaburzenie?
Czym jest kancerofobia?
Kancerofobia, czyli inaczej lęk przed chorobami nowotworowymi , to ogromny strach przed zachorowaniem zarówno swoim, jak i kogoś bliskiego. Raka poszukuje się wszędzie – na swojej skórze, w zmianach zachowania, odmiennych stanach bólowych. Osoby, które cierpią na kancerofobię, doszukują się nowotworów dosłownie wszędzie i są bardziej wrażliwi na to, co się z nimi dzieje. Obawiają się o zdrowie swoje i bliskich, panicznie szukając rozwiązań swoich problemów.
Strach paraliżuje osoby, które mają kancerofobię. Nawet jeśli wyniki badań wskazują na coś zupełnie innego, pacjenci myślą, że nie są one zgodne z prawdą.
Ciągły lęk przed nowotworem jest bardzo niebezpieczny. Może powodować napady paniki, występowanie potliwości, bezsenności czy duszności. Osoby, które cierpią na taki strach, mogą czuć ucisk bólu w klatce piersiowej. Długotrwały lęk może przerodzić się także w choroby, np. osłabienie układu immunologicznego, zaburzenia metabolizmu lub choroby serca. Ciągłe myślenie o nowotworze może pogorszyć stan zdrowia, a nawet... wywołać raka!
Samopoczucie osób, które mają fobię, źle wpływa na nich oraz na ich środowisko. Nie potrafią cieszyć się z codziennych rzeczy, nie doceniają tego, co mają.
Strach przed nowotworem – jakie są przyczyny?
Lęk przed chorobami jest związany często ze statystykami zachorowania na raka. Średnia wieku osób, które chorują, obniża się. Nowotwór jest uważany przez społeczeństwo za najtrudniejszą chorobę i walkę do zwyciężenia. Leczenie jest bolesne i długotrwałe, co powoduje w ludziach ogólny stres związany z nowotworem. Szczególnie jest to widoczne u osób cierpiących na kancerofobię. Ich wiedza na temat nowotworów jest głęboka i przekłada się na fobię. To, co pojawia się w mediach na temat zgonów i liczby zachorowań, jeszcze bardziej pogłębia problem.
Strach przed chorobami nowotworowymi pojawia się częściej u osób, które mają skłonności do nerwicy. Często lęk przed rakiem pojawia się w rodzinach, gdzie wystąpił zgon kogoś bliskiego z powodu nowotworu. W takim przypadku, pacjenci wmawiają sobie, że zawsze zachorowanie kończy się śmiercią i nie widzą nadziei na wyzdrowienie. Właśnie dlatego poszukują podobnych symptomów w swoim życiu, odwołując się do tego, że pewnie sami skończą tak samo jak ich bliscy.
Kancerofobia – objawy zachorowania
Strach i paniczny lęk przed nowotworem to bardzo indywidualna kwestia. Najczęściej osoby przeżywają paraliżujący strach , a ich organizm nie reaguje naturalnie na informacje dotyczące nowotworów, które pojawiają się np. w telewizji. Na samą myśl śmierci reagują panicznie i obsesyjnie. Mogą szukać informacji na ten temat, z uwzględnieniem coraz większej ilości osób, które zachorowały. Wszystko to jest spowodowane strachem i tym, że chcą sami sobie udowodnić, że ich lęk jest potwierdzony i ma sens.
Jednak głównym objawem jest wmawianie sobie raka. Doszukiwanie się symptomów choroby oraz nadinterpretacja złego samopoczucia występuje właściwie codziennie. Każdy objaw, nawet zwyczajnego przeziębienia, traktowany jest przez osoby z kancerofobią jako symptom nowotworu.
Reakcja na takie zachowanie może być różna. Osoby cierpiące na kancerofobię mogą wykonywać nadmierną ilość badań , aby szukać nowotworu w swoim organizmie, lub właśnie odwrotnie – będą unikać spotkań z lekarzem. Jedno, jak i drugie zachowanie jest spowodowane strachem i paraliżującym lękiem. Osoby, które obsesyjnie odwiedzają lekarzy i dowiadują się, że nie są na nic chorzy, nie uspokajają się. Dobre wyniki to dla nich dowód, że poszukiwania nowotworu poszły na marne i jeszcze niewystarczająco dużo zrobili w tym temacie. Osoby, które unikają lekarzy i jakichkolwiek badań, mogą być za to narażone na prawdziwe choroby. Jeśli nie badają się, nawet profilaktycznie, mogą być zagrożone chorobami np. cywilizacyjnymi. Późne wykrycie choroby utrudnia leczenie.
Kancerofobia – leczenie
Jak radzić sobie z lękiem? Kiedy strach jest długotrwały, najlepiej wybrać się do psychiatry lub psychologa. Przeprowadzi on wywiad oraz wskaże najlepszą możliwość na poradzenie sobie z lękiem. Strach przed chorobą nowotworową powinien zniknąć po leczeniu terapeutycznym lub farmakologicznym.
Jak poradzić sobie z lękiem w domowych warunkach? Najlepiej na początku spróbować myśleć pozytywnie. Starać się myśleć obiektywnie i brać pod uwagę fakty, a nie dopowiadać sobie historię chorób. Może pomóc tutaj rozmowa z kimś bliskim. Warto przeczytać także o skutecznym leczeniu czy wyleczalności raka piersi (o ile zostanie on wykryty wcześnie). Wtedy lęk przed nowotworem może się nie rozwijać.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN