W tegorocznych półfinałach Eurowizji wystąpi między innymi Silvester Belt. Artysta reprezentować będzie Litwę z piosenką "Luktelk. ". Podczas preselekcji pokonał m.in. zespoły Shower i The Roop. Czy ma szansę na finał? Co o nim wiemy?
Co dobrego można tam zjeść?
To największe miasto portowe Litwy.
Piękne zabytki, imponująca przyroda i interesująca historia. Marcin Sawicki zaplanował wyprawę z Warszawy do Litwy i na własnej skórze sprawdził, czy zorganizowanie takiej wycieczki jest trudne i skomplikowane.
Muzeum Pieniądza w Wilnie w ciekawy sposób prezentuje świat pieniędzy i zdradza tajemnice finansów.
Co zobaczyć w Europejskiej Stolicy Kultury?
Większość turystów, którzy wybierają się na Litwę, zwiedzają przede wszystkim Wilno. Tymczasem równie piękne i ciekawe jest Kowno. Dlaczego warto się tam wybrać? Jakie atrakcje oferuje zwiedzającym? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Litwie, jaką zabrać ze sobą walutę i czym skusi litewska kuchnia.
Rzeka Niemen dla wielu państw ma znaczenie historyczne. Niewiele osób wie jednak, że wybierając się w podróż na podstawie jej przebiegu, można odkryć wiele malowniczych i pięknych miejsc. Najważniejsze miasta, które znajdują się nad rzeką Niemen, to białoruskie Grodno i litewskie Kowno. Sprawdź, co warto w nich zobaczyć, a także jakie atrakcje mają do zaoferowania mniejsze miejscowości położone nad Niemnem.
Kowno na Litwie jest drugim co do wielkości miastem w tym kraju. W okresie międzywojennym było stolicą, dzisiaj tę funkcję pełni Wilno. Kowno jest największym ośrodkiem przemysłowym kraju, jednak na próżno szukać tu jedynie fabryk. Architektura tego miasta zachwyca swoją różnorodnością. W mieście nad Niemnem bez żadnych „zgrzytów” współgrają ze sobą budowle sprzed kilku wieków oraz nowoczesny street art.
Troki to litewskie miasto nieopodal Wilna. Cieszy się dużą popularnością i chętnie odwiedzane jest przez turystów, ponieważ wyróżnia się ciekawą historią i wspaniałymi zabytkami. Jakie są największe atrakcje Trok?
Wakacje w pełni i wiele osób planuje podróż lub właśnie wyruszyło na odpoczynek. Ci, którzy planowali wyjechać na Litwę, albo przejechać przez jej terytorium, muszą spełnić jednak nowe wymagania. Wszystko związane jest z siejącą strach nową mutacją koronawirusa, czyli Deltą.
Druskienniki to znane litewskie uzdrowisko i kurort cieszący się dużą popularnością. To stosunkowo niewielkie miasto, w którym można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Tamtejsze źródła mineralne i pokłady borowiny pomogą skutecznie naładować baterie.
Możejki to spokojne miasteczko, w którym można odpocząć od zgiełku ogromnych metropolii. Nie jest typowo turystyczne i niewiele w nim zabytków oraz atrakcji w ich ogólnym rozumieniu, jest to jednak jedno z miejsc na Litwie, do których warto się udać, aby bliżej przyjrzeć się kulturze kraju i zapoznać z jego tradycjami. Co warto wiedzieć o Możejkach?
Ewelina Dobrowolska od grudnia 2020 roku pełni funkcję ministra sprawiedliwości Litwy. Z wykształcenia jest prawniczką, a z zawodu i zamiłowania działaczką na rzecz praw człowieka. Z okazji obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Anna Kalczyńska porozmawiała z litewską polityk.
Kłajpeda to doskonały kierunek na urlop, zarówno dla grupy znajomych, par, jak i rodzin z dziećmi. To największe nadmorskie miasto Litwy, które jest urokliwe i bogate w atrakcje. Sprawdź, co warto zobaczyć.
Karol "Filmik" Paśnikowić urodził się w Wilnie, ale jego dziadkowie i rodzice są Polakami. Jest pierwszym i jedynym raperem na Litwie, który śpiewa w polskim języku i to z powodzeniem. Dlaczego wybrał nasz język? Koncertuje w Polsce?
Siostra Michaela Rak jest założycielką hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Jest to pierwszy taki ośrodek na Litwie. W Dzień Dobry TVN powiedziała o swoim powołaniu, wierze, sile i przyszłości. Ile osób pożegnała?
Jak żyje się Polakom mieszkającym na Litwie? Postanowiliśmy to sprawdzić i odwiedziliśmy w Wilnie dziennikarza Kamila Zalewskiego i Birutę Zimnicką. Co tam robią? Dlaczego zdecydowali się na emigrację? I czy planują powrót do Polski?
Jednym ze znakomitych gości VI Warszawskich Targów Książki był Czesław Okińczyc - bohater książki "Okińczyc, wileński autorytet. Opowieść o wolnej Litwie". Kim jest? Co zrobił dla Polski i Litwy?
Polscy kibice na meczu wywiesili transparent obrażający Litwinów. Litwini odpowiedzieli im w nieco bardziej kulturalny sposób - akcją akcją „Litwa kocha Polskę”. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy inicjatora tej akcji, litewskiego przedsiębiorcę i konsultanta finansowego- Mykolasa Majauskasa. O trudnym polsko-litewskim romansie, o rozstaniach i powrotach opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.
Dlaczego Litwinki nie kąpią dzieci w niedzielę, a przed porodem piją wodę, w której wcześniej gotowały jajka? Dlaczego nie chwalą się stanem błogosławionym, a będąc w ciąży nie obcinają włosów? W jaki sposób litewskie mamy wzmacniają odporność swoich dzieci? O tym Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata".