wizzair.com

2 dni w Kownie: 10 rzeczy, która warto tam zobaczyć

Kowno

Vytautas Verkelis/Getty images

wizzair.com

2 dni w Kownie: 10 rzeczy, która warto tam zobaczyć

Kowno

Vytautas Verkelis/Getty images

Litewskie Kowno zachwyca swoją historią i pięknymi budynkami, które zbudowano jeszcze w okresie średniowiecza. Poszukując europejskich miast, do których warto udać się przynajmniej na weekend, warto rozważyć właśnie Kowno. Poznaj najciekawsze miejsca „drugiej stolicy” Litwy i zaplanuj swój wyjazd.

Kowno to drugie pod względem wielkości miasto Litwy. Mimo stosunkowo niedużej powierzchni zagęszczenie budynków poświęconych historii czy sztuce jest znacznie większe niż w innych miastach europejskich. Sprawdź, co warto zwiedzić i gdzie się udać, nawet jeśli na poznanie miasta masz tylko 2 dni.

>>> Zobacz także:

Co warto zobaczyć w Kownie w 2 dni?

Na zwiedzanie Kowna warto przeznaczyć co najmniej kilka dni, aby w pełni nacieszyć się architekturą miasta i spokojnie przyjrzeć wszystkim zabytkom. Jeśli jednak przyjeżdżasz na Litwę tylko na weekend, postaraj się zobaczyć jak najwięcej z poniższej listy – to najciekawsze atrakcje turystyczne, które ma do zaoferowania miasto:

Zamek w Kownie – po zamku pozostały jedynie ruiny i rekonstrukcje, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Badaczom nie udało się ustalić konkretnej daty powstania budynku, jednak pierwsze informacje o istnieniu zamku można znaleźć w zbiorach pochodzących z XIV wieku.

Muzeum Diabłów – jedyne na świecie muzeum tego typu, które powstało już w 1966 roku. Początkowo w formie wystawy znajdowała się tutaj jedynie prywatna kolekcja znanego malarza, Antanasa Žmuidzinavičiusa, składająca się z rzeźb i statuetek wiedźm i diabłów. Obecnie liczba eksponatów znacznie wzrosła. Co ciekawe, każdy odwiedzający muzeum może dać w prezencie jakiś przedmiot związany z tematyką sił nieczystych.

Największe akwarium na Litwie – na początku powstania znajdowało się w rankingu 10 największych akwariów świata. Żyje w nim ponad 30 gatunków różnych ryb, ale tym, co najbardziej przyciąga uwagę turystów jest fakt, że w akwarium pływają również rekiny. Akwarium znajduje się w centrów handlowych „Mega”.

Dolina Mickiewicza – była jednym z ulubionych miejsc Adama Mickiewicza, w okresie gdy mieszkał i pracował w Kownie. Urok tego poeta opisał w poemacie "Grażyna". Dolina znajduje się na Zielonej Górze, w obrębie Gaju Dębowego.

Starówka – na Starym Mieście można znaleźć dużo zabytków i atrakcji turystycznych. Najważniejszymi obiektami w jego obrębie są: dwa kościoły klasztorne, gotycka Bazylika św. Piotra i Pawła oraz Ratusz z wieżą zegarową. Kowieńska starówka jest również jednym z tych miejsc, w którym turyści mogą odpocząć po całym dniu zwiedzania i spróbować tradycyjnej litewskiej kuchni.

Ratusz w Kownie – znajdujący się na głównym rynku miasta ratusz, ma już niewiele wspólnego z tym, jak wyglądał świeżo po wybudowaniu w XVI wieku. Na początku składał się wyłącznie z jednego piętra, dopiero później zostało wybudowane kolejne, które nadało budynkowi więcej charakteru i uczyniło go bardziej atrakcyjnym (głównie dla turystów). Pierwsze piętro było przeznaczone do handlu i dla strażników więziennych, z kolei drugie – do pomieszczeń sądowych i archiwum. Pod Ratuszem znajdowało się więzienie. Obecnie znajduje się tu muzeum ceramiki. W październiku 2003 roku obiekt został wpisany na listę architektonicznego dziedzictwa Litwy. Ratusz nazywany jest przez mieszkańców „Białym Łabędziem”.

Aleja Wolności - malowniczy i reprezentacyjny deptak łączący Stare Miasto z Nowym Miastem Kowna. Jest jedną z najdłuższych ulic w Europie, przeznaczonych wyłącznie dla pieszych. Przez jej środek przebiega długi rząd lip. Wieczorami to właśnie ta część miasta tętni życiem.

Kościół św. Michała Archanioła – budynek w charakterystycznym stylu, o bogato zdobionym wnętrzu. W kościele znajduje się ogromna kopuła, która została uznana za jedną z największych kopuł na całej Litwie.

Dom Perkuna – zabytkowa kamienica kupiecka w stylu gotyckim została wybudowana na przełomie XV i XVI w. Przez lata wielokrotnie zmieniała swoje przeznaczenie. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Adama Mickiewicza.

W Kownie jest również najstarsze lotnisko całej Litwy. Na jego terenie znajduje się obecnie muzeum oraz pomnik poświęcony osobom pracującym w przemyśle lotniczym.

Kowno – lotnisko, dworce, czyli jak się tam dostać?

Najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu jest samolot. Lot z Polski trwa niecałą godzinę, a lotnisko znajduje się bardzo blisko centrum miasta. Do Kowna można udać się również własnym samochodem, autobusem lub pociągiem. Trzeba się jednak liczyć nie tylko z dłuższą podróżą, ale i czasem z jej wyższymi kosztami.

Kowno – jakie są ceny? Waluta na Litwie

Wszystkie ceny w Kownie podawane są w euro, czyli w walucie obowiązującej na Litwie. Jeszcze do 2015 roku jedyną walutą był lit litewski. Polscy turyści, porównując ceny w obu państwach, twierdzili często, że na Litwie są one niższe. Obecnie jednak, po wprowadzeniu euro, sytuacja się odwróciła i raczej wyjazd nie będzie należał do niskobudżetowych i nie da się wiele zaoszczędzić.


WizzAir belka

fot. WizzAir


Co sądzisz o tym artykule?
53
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0