Dziecko

Jak zrobić piasek kinetyczny w domu?

dzieci

gettyimages.com/ wundervisuals

Dziecko

Jak zrobić piasek kinetyczny w domu?

dzieci

gettyimages.com/ wundervisuals

Jak zrobić piasek kinetyczny? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy zamiast kupować drogi produkt wolą przygotować go samodzielnie. Jest to możliwe, ponieważ przepis na piasek kinetyczny jest niezwykle prosty i opiera się na składnikach znajdujących się w każdym domu.

Czym jest piasek kinetyczny? To specjalna masa, która jest zwarta, a przy tym elastyczna. To, jak zrobić piasek kinetyczny, zależy od konsystencji, jaką chce się uzyskać. Jeśli masa ma być mokra i zwarta, wykorzystuje się klej w płynie, a jeżeli całość ma być bardziej sucha, piasek lepiej połączyć z mąką ziemniaczaną.

Co to jest piasek kinetyczny?

Ta jedna z najpopularniejszych mas plastycznych ma wiele ciekawych właściwości. Tworzy się ją na bazie piasku. W gotowych produktach znajduje się specjalny polimer, dzięki któremu masa jest bardzo plastyczna – sypka, a jednocześnie miękka. Wykonywane z niej budowle i figurki zachowują trwałość, jednak w dowolnym momencie można je zburzyć i zrobić coś nowego. Piasek kinetyczny daje w zabawie ogromne możliwości. Podczas zajęć z taką masą doskonale sprawdzą się foremki i akcesoria przeznaczone do zajęć w piaskownicy.

Piasek kinetyczny przez długi czas zachowuje wilgotność. Dzięki tej właściwości jest zabawką wielokrotnego użytku. Konsystencja masy przypomina połączenie plasteliny i piasku. Nie klei się do rąk, a jednocześnie jest na tyle zwarta, że można w niej odciskać rozmaite rzeczy i kształty. Masa dostępna w sklepach cechuje się dużą różnorodnością wykończenia. Popularny jest przede wszystkim kolorowy piasek kinetyczny. Można kupić też masy brokatowe lub neonowe. Piasek kinetyczny nie wysycha. Jeśli masa po dłuższym czasie zrobi się zbyt sypka, można dodać odrobinę wody, która poprawi jej wilgotność.

Piasek kinetyczny jest bezpieczny dla dzieci. Pod nadzorem rodzica może bawić się nim już półtoraroczne dziecko. W zabawie z piaskiem kinetycznym najlepiej jest wykorzystać specjalną kuwetę. Jakie akcesoria można wykorzystać? Różnorodne foremki, wałki, łopatki, nożyki, stemple, a nawet inne zabawki typu klocki Lego.

Jak zrobić piasek kinetyczny?

To, jak zrobić piasek kinetyczny, zależy od konsystencji, jaką ma mieć masa. Gotowe produkty mają w składzie polimer, który dba o właściwości plastyczne. Tego efektu nie da się idealnie odwzorować. Masa zrobiona w domu jest podobna, jednak nie za każdym razem wyjdzie taka sama. Przepis na piasek kinetyczny zmienia się na różne sposoby. W jednym dodaje się klej w płynie, w innym mąkę ziemniaczaną. Podstawą każdego przepisu jest jednak sam piasek. Od jego rodzaju w dużej mierze zależy efekt całej pracy. Dobrze, gdy jest on suchy, ponieważ po dodaniu mokrych składników masa może być za ciężka, tracąc swoją elastyczność. Jak się robi piasek kinetyczny? Oto najpopularniejsze przepisy.

Piasek kinetyczny z mąki i płynu do naczyń:

Składniki:

 • 5 łyżek piasku,
 • 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
 • 1 łyżka wody,
 • 1 łyżka płynu do naczyń.

Przygotowanie:

Wymieszaj piasek z mąką ziemniaczaną. W misce połącz wodę z płynem do naczyń, a następnie dodaj do piasku. Całość wyrabiaj rękami do uzyskania wilgotnej, ale jednocześnie sypkiej i elastycznej masy. Jeśli piasek będzie bardzo mokry, można dodać odrobinę mąki.

 Piasek kinetyczny z kleju i płynu do prania:

Składniki:

 • 5 łyżek piasku,
 • 1 łyżka kleju w płynie,
 • 1 łyżka płynu do prania,
 • barwnik spożywczy.

Przygotowanie:

Klej wyciśnij do plastikowego pojemniczka, dodaj kilka kropel barwnika spożywczego, płyn do prania i wymieszaj do uzyskania elastycznej masy. Gdy będzie mieć ona konsystencję plasteliny, włóż ją do pojemnika z piaskiem – masę zanurzaj w nim i ugniataj, aby wszystkie składniki dobrze się połączyły.

Piasek kinetyczny z mąki i oleju:

Składniki:

 • 5 łyżek piasku,
 • 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
 • 1 łyżka oleju.

Przygotowanie:

Piasek wymieszaj z mąką, dodaj olej i wyrabiaj do uzyskania jednolitej masy. Jeśli korzystasz z dużej kuwety, możesz zamienić 1 łyżkę na 1 szklankę przy każdym składniku.

Piasek kinetyczny z pianki do golenia i sody:

Składniki:

 • 5 łyżek piasku,
 • pół opakowania pianki do golenia,
 • torebka sody oczyszczonej.

 Przygotowanie:

Dodaj do piasku piankę i wyrabiaj do uzyskania wilgotnej konsystencji. Dodaj pół torebki sody oczyszczonej, następnie wymieszaj całość. Jeśli piasek będzie zbyt mokry i sypki, dosyp więcej sody, aby uzyskać bardziej zwartą strukturę.

Masę przechowuje się w woreczku lub pojemniku. Po pewnym czasie piasek z dodatkiem produktów spożywczych może zacząć się psuć. Aby przedłużyć jego przydatność, warto dodać do masy kilka kropel olejku o właściwościach antybakteryjnych, np. z drzewa herbacianego.

Zobacz też:

Majsterkowanie dla dzieci w każdym wieku!

Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu – ciekawe pomysły

Jak rozwijać talent u dziecka? Poznaj Doodle Boya – uzdolnionego 10-latka, którego rysunki podbiły Internet

Co sądzisz o tym artykule?
86
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0