Sport i fitness

Jak zacząć ćwiczyć, jeśli nigdy nie trenowałeś lub miałeś długą przerwę?

Sport i fitness

Jak zacząć ćwiczyć, jeśli nigdy nie trenowałeś lub miałeś długą przerwę?

Każdy z nas może uprawiać sport, ale jeśli przez długi czas nie ćwiczyłeś, postaw na ćwiczenia trochę lżejsze, czyli dopasowane do aktywności fizycznej i stanu naszych zastałych mięśni i stawów. Jeśli ktoś przez ostatnie 15 lat biegałeś tylko do autobusu, a siłownię widziałeś w serialu, to zaczynanie od bardzo intensywnych interwałów z podskokami może nie być najlepszym pomysłem... Jak zatem zacząć ćwiczyć, by uniknąć kontuzji już na samym początku? Rozmawialiśmy o tym w studiu Dzień Dobry TVN.

  • Jak zacząć ćwiczyć, jeśli przez 15-20 lat w ogóle się nie ruszaliśmy?
  • Jakie błędy najczęściej popełniają ludzie, którzy pierwszy raz po długiej przerwie zaczynają się ruszać?
  • Jak długo trzeba „wstępnie” ćwiczyć, żeby móc sobie pozwolić na każdy rodzaj aktywności?

Zobacz też: Jak bezpiecznie zacząć biegać? Jakie wybrać buty? Co pomaga w bieganiu?


Jak zacząć ćwiczyć, jeśli przez 15-20 lat w ogóle się nie ruszaliśmy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie wiesz jak? Przez ostatnie lata unikałeś sportu jak ognia? Po pierwsze, jeśli ktoś miał bardzo długą przerwę, to nie powinien zaczynać od ćwiczeń, których nie zna, bardzo intensywnych, z dużym obciążeniem. Gdy zaczynasz przygodę z ruchem, wykonuj przede wszystkim ćwiczenia wolne, NIE wykonuj przeskoków, podskoków! 

Dobre jest też cardio w odciążeniu, czyli nie wybieraj bieżni, ponieważ w czasie biegania obciążane są stawy. Zamiast bieżni wybierz rowerek lub orbitrek.


Uprawiasz regularnie sport?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki


Więcej: Ostawiła alkohol, schudła 15 kilogramów!


Jakie błędy najczęściej popełniają ludzie, którzy pierwszy raz po długiej przerwie zaczynają się ruszać?

Ludzie, którzy zaczynają ćwiczyć, często popełniają sporo błędów. Na początku zaczynają ćwiczyć bardzo intensywnie, szybko, z za dużymi obciążeniami. To może prowadzić do kontuzji.

Co powinno zaniepokoić, kiedy zaczynasz trenować? Trzeba słuchać swojego organizmu. Pamiętaj, kiedy zaczynasz ćwiczyć i widzisz, że nie dajesz rady - odpuść!

Najbardziej popularne kontuzje przez zły dobór ćwiczeń to:

  • problemy z kręgosłupem,
  • wybity dysk,
  • problemy z kolanami,
  • uszkodzenie stawów skokowych,
  • stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia.


Więcej: Zaburzenia hormonalne a tycie. Co robić, kiedy nie możesz schudnąć?


Jak długo trzeba „wstępnie” ćwiczyć, żeby móc sobie pozwolić na każdy rodzaj aktywności?

Powrót do pełnej aktywności fizycznej to proces. Nie wrócimy do niej z dnia na dzień. Ile trzeba "wstępnie" ćwiczyć, by bez problemu wykonywać wszystkie ćwiczenia i uprawiać każdy sport?

Powrót do formy nie będzie trwał miesiąca, a o wiele dłużej. Żyjemy w czasach, że chcemy mieć wszystko na już, ale organizmu nie da się oszukać. Kiedy próbujemy przeskoczyć zbyt szybko kilka poziomów lub po prostu źle planujemy trening, wtedy taki trening może przynieść więcej szkody niż pożytku - mówił w studiu Dzień Dobry TVN Bartosz Paluch, fizjoterapeuta.Pamiętaj! Nieodpowiednio dobrany trening, zbyt intensywne ćwiczenia niedopasowane np. do naszych problemów z kręgosłupem, mogą doprowadzić do kontuzji, która będzie nam doskwierać nawet przez kilka miesięcy.


Więcej:


Zobacz film: Trening dla osób po czterdziestce, źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
16
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0