Najlepszą metodą na to, jak zacząć biegać jest określenie swojego celu. Regularne uprawianie tego sportu to m.in. doskonały sposób na poprawę kondycji, nastroju, sylwetki i jakości snu. A jak się do tego przygotować? Potrzebny Ci plan!
Jak zacząć biegać? - Plan dla początkujących
Tym, od czego warto zacząć bieganie będzie ułożenie odpowiedniego planu. Przede wszystkim zmierz siły na zamiary. Początkujący biegacze często popełniają podstawowy błąd, narzucając sobie zbyt szybkie tempo lub długość treningu. Gdy dopiero stawiamy pierwsze kroki, wystarczy nam ok. 30 minut 3 razy w tygodniu. Plan treningowy dla początkujących najlepiej ustalać właśnie według czasu, a nie kilometrów, dopiero potem możemy stawiać przed sobą coraz większe wyzwania. Przeplataj też biegi marszem, w proporcjach zależnych od Twojej kondycji. Nawet jeśli w pierwszych dniach treningu oznaczać to będzie powolny trucht przez ok. minutę, a następnie pięć minut spokojnego chodu. Nie liczy się punkt, z którego startujesz, ale Twoje postępy. Również pora dnia powinna zależeć od Twoich indywidualnych preferencji. W przypadku biegania, to, jak chcesz zacząć i jak ułożysz swój plan treningowy, nie może kolidować z Twoim trybem życia oraz innymi aktywnościami. W przeciwnym razie szybko stracisz motywację.
Pamiętaj też, by zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody, a przed treningiem zjeść lekki posiłek, który doda Ci energii, np. owoc lub baton muesli. Unikaj cięższych potraw na co najmniej 2-3 godziny przed biegiem.
Bieganie - od czego zacząć? Kompletowanie sprzętu
Jeśli dopiero szukasz informacji o tym, jak zacząć biegać i układasz plan treningowy na pierwsze dni, nie ma sensu robić ogromnych zakupów w sklepie sportowym. To częsty błąd nowicjuszy, którym zależy na perfekcyjnym przygotowaniu. Najważniejszy jest wygodny, niekrępujący ruchów strój. Warto natomiast wybrać odpowiednie buty do biegania, dzięki którym zapobiegniemy kontuzjom. Aby znaleźć najlepszy dla siebie model, można wykonać test wody, a więc zmoczyć stopę i postawić ją na kartce papieru. Wtedy określimy jej typ, np.:
· pronator - na kartce widać ślad całej podeszwy. Wybierz obuwie z dodatkowym wsparciem wewnętrznej części stopy,
· neutral - ślad przypomina kształtem literę “P”. Zdecyduj się na buty bez stabilizatora,
· supinator - na papierze widzisz kształt litery “C”. Postaw na dobrą amortyzację.
Przydatny może być też zegarek ze stoperem, który pozwoli Ci kontrolować czas podczas biegu. Dopiero później możesz zaopatrzyć się w pozostałe przedmioty, jak pulsometr czy odzież termiczna.
Bieganie - jak zacząć, czyli kilka słów o bieżni
Myśląc o tym, jak najlepiej zacząć biegać, często skupiamy się nie na tym, co trzeba. Czyli np. na pogodzie. Skoro pada albo jest chłodno, nie widzimy sensu w rozpoczynaniu treningów. A przecież to najlepszy moment, by nauczyć się, jak zacząć biegać na bieżni! Pamiętaj, by przed włączeniem urządzenia stanąć na stopkach, a następnie ustawić wolne tempo i stopniowo je zwiększać. Poruszaj się środkiem taśmy, by zachować odpowiedni zakres ruchu i amortyzację, a przy tym utrzymuj wyprostowaną pozycję zamiast patrzeć pod nogi, dzięki czemu nie napniesz zbyt mocno mięśni. Bieżnia to również dobry sposób na to, jak zacząć biegać, żeby się nie zniechęcać. Na tego typu maszynie nie jesteśmy zależni od ukształtowania terenu, możemy bowiem dowolnie ustawić nachylenie, zmieniając tym samym stopień trudności treningu. Nie grozi nam też załamanie pogody. Jest to również dobry sposób na to, jak zacząć biegać zimą.
Jak zacząć biegać? Dla przyjemności!
Niezwykle ważna jest motywacja, odpowiedni plan treningowy i strój, ale nie można zapominać o jeszcze jednej rzeczy. Rozpoczęcie biegania powinno sprawić Ci przyjemność! Trenuj w miłym towarzystwie, w trakcie biegu słuchaj ulubionej muzyki, wybierz malowniczą trasę. Wykorzystaj wszystko, co zachęci Cię do przebrania się w legginsy i koszulkę lub dres, założenia sportowych butów i pójścia na trening!
Doskonałą motywacją może być dla Ciebie bieganie z psem! Jak zacząć? Większość czworonogów uwielbia aktywność na świeżym powietrzu. Uważać powinni jedynie właściciele zwierzaków z problemami zdrowotnymi oraz tych, które nie skończyły jeszcze roku, a więc ich układ kostno-stawowy jest w fazie intensywnego rozwoju. Ten sposób na to, jak zacząć przygodę z bieganiem to podwójna satysfakcja - z osiąganych przez Ciebie efektów i zadowolenia Twojego pupila.
Pamiętaj tylko, by w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem. Jeżeli dokuczają Ci jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, szukasz sposobu na to, jak zacząć biegać przy nadwadze lub np. po 40., mając obawy, że Twoja kondycja na tyle się pogorszyła, że nieodpowiednie zaplanowanie treningów poważnie odbije się na Twoim samopoczuciu, koniecznie udaj się po poradę do specjalisty. Warto to zrobić również wtedy, gdy od dawna nie przeprowadzaliśmy żadnych badań i nie mamy pojęcia, w jakim stanie jest nasze ciało.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN