Jak wygląda wizyta u ginekologa: pytania, wątpliwości, sugestie

Kobieta podczas wizyty u ginekologa
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, w ciąży oraz pierwsza wizyta?
Źródło: M_a_y_a / Getty Images
Do tej pory zdarzają się dwudziestokilkuletnie dziewczyny, które jeszcze nigdy nie były u ginekologa. Zdarzają się nawet takie trzydziestolatki. Jak to możliwe? Nie było potrzeby, na ciążę jeszcze przyjdzie czas... Na co nam więc ginekolog?

Niestety nadal całkiem sporo młodych, aktywnych seksualnie (choć to nie ma tutaj kluczowego znaczenia) dziewcząt nie ma pojęcia, jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa . Same nie były, mamy lub babci wstydzą się zapytać, a te wstydzą się o tym opowiadać. Albo (co gorsza) wychodzą z założenia, że skoro dziewczyna nie jest w ciąży, to nie ma potrzeby takiej wizyty. Podejście mało poważne – w końcu ginekolog to nie tylko lekarz od ciąży, ale przede wszystkim od zdrowia kobiety.

Pierwsza wizyta u ginekologa: jak wygląda?

Pierwsza wizyta u ginekologa z pewnością jest najbardziej stresująca, więc nie warto z nią zwlekać. Lekarze, szczególnie w przypadku młodych dziewcząt, są bardzo wyrozumiali i starają się zrobić wszystko, aby wizyta była jak najmniej krępująca. Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa dziewicy? Rozpoczyna się ona dokładnym wywiadem: o miesiączkę, o choroby w rodzinie, problemy zdrowotne pacjentki , inne dolegliwości związane z okolicami intymnymi. Trzeba pamiętać o dacie ostatniej miesiączki, lekarz z pewnością będzie również pytał o ich regularność i obfitość.

Następnie pojawia się zaproszenie do momentu budzącego najwięcej emocji. „Proszę się rozebrać” oznacza od pasa w dół (dlatego większość kobiet chodzi do ginekologa w spódnicy). Co do stóp – można zostać w skarpetkach lub być boso. Pytaj o wszystko, co jest niejasne. Odpowiedzi w końcu udzieli ci ginekolog: jak wygląda samo badanie, jak powinnaś się do niego przygotować.

Badanie rozpoczyna się od ogólnego oglądu narządów płciowych (co jest bezbolesne) i w przypadku dziewicy na tym się kończy. Jeśli więc zastanawiacie się, jak wygląda wizyta u ginekologa dziewicy , to możecie być pewni, że jest ona bezbolesna i dość krótka, w dużej mierze oparta o wywiad. Przebiega podobnie, a nawet analogicznie, jak wygląda wizyta u ginekologa dziecięcego .

Kiedy pójść na pierwszą wizytę u ginekologa?

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa to jedno, ale kiedy na nią pójść? Nie ma jednej odpowiedzi, kobieta powinna sama poczuć, że jest na nią gotowa. Warto z pewnością dokonać jej przed rozpoczęciem współżycia , a także jeśli mamy jakiekolwiek problemy natury intymnej (wszelkiego rodzaju pieczenie, swędzenie, wysypka itp.)

Wizytę u ginekologa trzeba koniecznie rozważyć, gdy:

· Pacjentka ma nieregularny cykl, nie miesiączkuje; gdy miesiączki są zdecydowanie zbyt obfite lub gdy wywołują silny ból.

· Pacjentka rozważa rozpoczęcie współżycia – jeśli zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u ginekologa po tabletki antykoncepcyjne , to niewiele różni się ona od tradycyjnej. Lekarz zdaje pacjentce kilka dodatkowych pytań związanych z przeciwwskazaniami do antykoncepcji i ewentualnymi skutkami ubocznymi.

· Współżycie sprawia ból.

· Pojawia się podejrzenie ciąży.

Ginekolog: jak wygląda wizyta następnym razem?

Wiele dziewcząt pierwszą wizytę u ginekologa przechodzi jednak dopiero po inicjacji seksualnej. Jak wygląda w takim przypadku wizyta u ginekologa, nie mają jednak pojęcia. Sam początek wizyty jest praktycznie dokładnie taki sam. Pojawiają się jednak pytania o moment rozpoczęcia współżycia , o to, czy aktualnie pacjentka współżyje z partnerem, a także pytanie o ewentualną ciążę. Inaczej wygląda natomiast samo badanie. Odbywa się ono za pomocą plastikowego wziernika. Moment jego założenia może nie być dla pacjentki komfortowy, ale nie jest również z pewnością bolesny. W przypadku rutynowej wizyty ginekolog pobiera za pomocą specjalnej szczoteczki materiał do badania cytologicznego . W trakcie wizyty – jeśli jest taka potrzeba – można również przeprowadzić ginekologiczne badanie USG TV (w przypadku dziewic jest ono wykonywane przez powłoki brzuszne).

Jak wygląda wizyta u ginekologa w ciąży?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży: jak wygląda, czym się różni, kiedy pójść – to krótki poradnik.

· Pierwsza wizyta przy podejrzeniu ciąży powinna odbyć się między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. Wtedy w trakcie profesjonalnych badań stwierdzić można, że doszło do zapłodnienia.

· Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna odbyć się maksymalnie do 10. tygodnia ciąży, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Należy w tym czasie wykonać niezbędne badania i rozpocząć przyjmowanie suplementów dla kobiet w ciąży.

· Lekarz może potwierdzić ciążę zarówno dzięki badaniu USG, jak i badaniu organoleptycznym (rozpulchnienie pochwy), a także poprzez kontrolę wyniku hormonu hCG.

· Obliczony zostanie także wiek ciąży, założona karta ciąży, a także podany przybliżony termin porodu.

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży , to oprócz potwierdzenia radosnej nowiny możesz spodziewać się skierowania na szereg badań: morfologii krwi, oznaczenie grupy krwi, stężenia glukozy, w kierunku kiły (VDRL), nosicielstwa HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu C, różyczki i toksoplazmozy. Dodatkowo lekarz pobierze próbkę do badania cytologicznego.

Zobacz film: Co to jest prokrastynacja i jak z nią walczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości