Kurzajka, inaczej brodawka, to zmiana skórna, którą wywołują wirusy. Przydarza się wielu osobom i często wielokrotnie w ciągu życia. Jak usunąć kurzajkę na stopie czy ręce?
Czy koniecznie trzeba udawać się z tym problemem do lekarza? Jak usunąć kurzajkę domowymi sposobami?
Jak usunąć kurzajkę? Leczenie kurzajki
Kurzajki to zgrubienia na skórze, powstające po zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zaraża się przez kontakt bezpośredni. To wielki problem estetyczny, dotykający dużą część społeczeństwa. Najczęściej kurzajki występują na stopach lub rękach. Nie są bolesne ani swędzące. Mówi się, że zmiany te ustępują samoistnie w 30% przypadków bez jakiegokolwiek leczenia, natomiast aż 60% w ciągu dwóch lat! Jeśli jednak nie chcemy czekać, aż zmiany cudownie znikną, jest szereg metod, które zwalczają kurzajki szybko. Najskuteczniejsze leczenie prowadzone jest w poradni dermatologicznej przez lekarza.
Jak usunąć kurzajkę z korzeniem? Lekarz stosuje takie metody, jak krioterapia, czyli wymrażanie zmian za pomocą ciekłego azotu w niskiej temperaturze w kilku sesjach. Może zastosować również leczenie chirurgiczne, czyli wyciąć zmiany. Metody chemiczne obejmują traktowanie kurzajek substancjami, które wypalają je - zastosowanie mają różnego rodzaju kwasy, m.in. salicylowy, mlekowy. Są szczególnie skuteczne w leczeniu kurzajek na stopach. Czy istnieją różnice w leczeniu u pacjentów w różnym wieku? Jak usunąć kurzajkę u dziecka? U dzieci lepiej sprawdzi się leczenie chirurgiczne w znieczuleniu i substancjami chemicznymi niż krioterapia, ze względu na wrażliwość młodych ludzi na ból (wymrażanie nie należy do przyjemnych zabiegów). Zdarza się, że nie mamy możliwości udać się do lekarza prywatnie, a kolejki są długie - w takim wypadku możemy wykorzystać domowe sposoby przekazywane z pokolenia na pokolenie. Co pomaga na kurzajkę? Jakie są domowe sposoby? Jak pozbyć się kurzajek z rąk w szybki sposób?
Jak usunąć kurzajkę - domowe sposoby
Medycyna ludowa odkryła sposoby na leczenie kurzajek już wiele lat temu. Jak usunąć kurzajkę na stopie domowym sposobem? Używa się do tego soku mlecznego z glistnika jaskółcze ziele lub soku z mniszka lekarskiego - substancja ograniczy mnożenie się wirusa na skórze. Należy jak najczęściej nacierać zmiany sokiem, unikając spożywania, bo jest to substancja trująca. Wacik nasączony octem jabłkowym sprawi, że zmiana zacznie się łuszczyć i szybciej odpadnie.
Jak usunąć kurzajkę z palca? Jak pozbyć się kurzajek na rękach? Ważne jest utrzymywanie higieny i częste mycie rąk, by zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia. Spróbować można sposobu z witaminą C - jej bezpośrednie działanie na kurzajkę pomaga w walce z chorobą. Wystarczy rozkruszyć tabletkę, rozpuścić w płynie (najlepiej w soku z cytryny), a powstałą miksturę zabandażować na kurzajce na palcu i pozostawić na noc. Nowy opatrunek zakładać codziennie przez 2-3 tygodnie.
Dobry sposób na kurzajki to użycie świeżo wyciśniętego miąższu z aloesu bezpośrednio na ranę i smarowanie brodawek co najmniej dwa razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. Okazuje się, że bazylia także ma zastosowanie w leczeniu brodawek - świeżo zerwany listek przykładamy do brodawki, zakładamy opatrunek i zmieniamy kilka razy w ciągu doby, póki objawy nie ustąpią.
Okład ze świeżego czosnku lub cebuli sprawdzi się, jeżeli mamy możliwość korzystania tylko z tego, co znajdziemy w domu pod ręką - nacieranie powinno trwać co najmniej 1,5 tygodnia. Olejek herbaciany ma zastosowanie w wielu schorzeniach skóry, możemy go także wypróbować w leczeniu szpecących brodawek - pomoże w ich gojeniu.
Gdy pod ręką mamy lakier do paznokci, posmarujmy zmianę warstwą substancji - odetnie to dopływ tlenu do brodawek, które przestaną się rozwijać. Inny sposób to moczenie stóp w roztworze soli morskiej. Jak widać, możliwości terapii kurzajek jest nieskończenie dużo, najlepiej przetestować kilka z nich, żeby zobaczyć, która metoda będzie najskuteczniejsza.
Bibliografia:
1) P. Migas, M. Heyka, Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania , „Postępy Fitoterapii” 2011, 3, s. 208–218.
2) A. Kwieciński, Choroby stóp , “Farmaceutyczny Przegląd Naukowy” 2007.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN