Zajęcia praktyczne dla dzieci: kurs szycia

W jednej ze szkół w ramach zajęć praktycznych wprowadzono kurs szycia. Czy dzieci są z tego zadowolone. Zobaczcie!

Obecnie, gdy w naszych sklepach nie brakuje ubrań, wydawałoby się, że umiejętność szycia nie jest potrzebna. Tymczasem wiele osób, które chciałoby się wyróżnić, zadaje pytania o to, jak szyć, jak szyć ręcznie i jak nauczyć się szyć na maszynie. Poniżej przedstawiamy kilka niezawodnych sposobów, aby zyskać tę nową, bardzo przydatną umiejętność!

Jak szyć igłą i jak szyć na maszynie?

Aby nauczyć się szyć, potrzebny jest dostęp do kilku ważnych narzędzi. Są to:

  • maszyna do szycia,
    • resztki tkanin,
      • zestaw igieł,
        • zestaw nici.

          Jak zacząć szyć na maszynie? Zanim rozpocznie się szycie przy maszynie, koniecznie należy nabyć umiejętności szycia ręcznego. Jest to niezbędne, ponieważ bardzo często zdarza się, że przy szyciu potrzebne są obydwie umiejętności. A zatem, jak szyć igłą? Nie jest to trudne, lecz wymaga ćwiczeń. Podstawowym ściegiem (rodzajem szycia) jest fastryga, czyli najważniejszy szew, od którego zazwyczaj każdy zaczyna przygodę z szyciem. Po nawleczeniu igły na nitkę należy przeciągnąć przez materiał, a następnie wbić igłę z drugiej strony, w niedużej odległości i znów przeciągnąć. Przy fastrydze należy zachowywać jednakowe odstępy – od 1 do 3 cm. A jak zszyć dwa materiały lub dwie części tego samego materiału? Do tego można wykorzystać kolejny z bardzo pożytecznych ściegów – ścieg kryty. Tkaninę należy złożyć na pół. Igłę z nawleczoną nitką wbijamy z zewnętrznej strony jednego materiału i przebijamy przez drugą część materiału, tak by połączyć tunel powstały pomiędzy materiałami. Następnie ponownie wbijamy igłę równolegle po zewnętrznej stronie i przeciągamy. Tę czynność należy powtórzyć, aż materiał zostanie zszyty do końca.

          Jak nauczyć się szyć? Jak szyć na maszynie? Kiedy już opanujesz szycie ręczne, a przynajmniej podstawowe ściegi, możesz rozpocząć swoje pierwsze próby.

          Przede wszystkim trzeba próbować. Najlepiej wybrać się na kurs krawiecki lub poprosić o pomoc kogoś, kto wie, jak uszyć ubranie czy inne przydatne w domu rzeczy. Jeżeli jednak nie można skorzystać z jednej lub drugiej możliwości, pozostaje nauka samodzielna. Co szyć na początku? Najlepiej ćwiczyć na własnych materiałach, wykorzystywać ubrania, których się już nie nosi. Ale zanim do tego przejdziesz, naucz się szyć… kartkę papieru! Tak, to nie jest żart! Bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś siadał do maszyny i natychmiast opanowywał umiejętność szycia. Najtrudniej na początku nauczyć się zszywać materiał prosto. Właśnie dlatego potrzebne jest ćwiczenie z kartką.

          Ćwiczenie pierwsze – kartka papieru

          Przygotowaną kartkę papieru w kratkę traktujemy jak materiał. Maszyny nie trzeba nawlekać – są to tylko ćwiczenia. Spróbuj szyć tak, jakby kartka była materiałem i próbuj robić to prosto i starannie. Następnie zobacz, czy linie wychodzą proste (zostaną ślady po igle). Jeśli nie opanujesz tej techniki, żadna z uszytych przez Ciebie rzeczy nie będzie się ładnie prezentować.

          Ćwiczenie drugie – tkanina

          Jeżeli opanowane zostanie proste szycie na kratkowanej kartce papieru, należy rozpocząć ćwiczenia z materiałem. Na początek warto wybrać materiał gładki, niezbyt gruby. Najlepszym ćwiczeniem jest wykonywanie kratki na gładkim materiale. Tę umiejętność należy ćwiczyć aż do skutku, a więc do uzyskania idealnej kratki.

          Ćwiczenie trzecie – fale

          Szycie nie zawsze odbywa się po prostej linii. Czasem należy wyszyć okrąg lub fale. Kształt najpierw należy narysować na materiale, a następnie próbować go odzwierciedlić.

          Co uszyć na początek?

          Jeżeli szycie igłą i szycie na maszynie jest opanowane, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zacząć szyć i jak szyć ubranie? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że na początku szycie nie będzie wychodziło idealnie. Dlatego najlepiej zacząć od przerabiania ubrań, które już mamy. Co można uszyć na maszynie? Wszystko, pod warunkiem, że mamy dobrą maszynę do szycia. Można uciąć stare dżinsy i zrobić z nich krótkie spodenki. Można przerobić długą sukienkę na krótką, a z czasem kupować materiały i szyć ubrania zgodnie ze swoją inwencją twórczą.

          W sieci istnieje wiele poradników, a także filmów, z których dowiesz się wielu przydatnych rzeczy, np. jak wszyć taśmę do firanki, jak szyć podwójną igłą, czy jak szyć skórę. Korzystając z nich, możesz pogłębiać swoją wiedzę. Warto pamiętać, że szycie to umiejętność, którą zdobywa się dzięki systematycznej pracy. Nie wolno zniechęcać się zbyt szybko!

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości