Pomóc naturze – jak przyspieszyć rozwarcie przed porodem?

kobieta w zaawansowanej ciazy stoi w kuchni ze szklanka oddycha gleboko trzyma sie za biodra
SolStock / Getty Images
Szyjka macicy to struktura, przez którą dziecko podczas porodu wydostaje się do pochwy, a następnie na świat. Kiedy zbliża się rozwiązanie, zazwyczaj rozwiera się na około 10 cm, nie zawsze jednak tak się dzieje.

Stając przed taką trudną sytuacją przed porodem, musimy zastanowić się, jak przyspieszyć rozwarcie, by dziecko bez komplikacji pojawiło się na świecie. Jest na to kilka skutecznych sposobów.

Jak przyspieszyć rozwarcie szyjki macicy?

Kiedy zbliża się termin porodu organizm zaczyna przygotowywać się do wydania dziecka na świat. Rozwieranie szyjki macicy to początek skomplikowanego procesu, jakim jest poród. Ważna jest więc cierpliwość i oddanie się w ręce natury. Dzięki sprawnemu skracaniu i jej rozwieraniu, akcja porodowa może przebiec krótko i sprawnie. Proces ten zachodzi w pierwszej fazie porodu i trwa on od 6 do 18 godzin. Zaczyna się on od powstania skurczów, występujących na początku co 10-30 minut, zwiększając swoją częstotliwość do 1 na 2-3 minuty. Po każdym skurczu następuje relaksacja macicy. W konsekwencji szyjka coraz bardziej się rozwiera, aż do docelowej wartości średnicy wynoszącej 10 centymetrów, co pozwala na rozpoczęcie parcia. U wieloródek proces ten zachodzi szybciej niż u kobiet rodzących po raz pierwszy. Do określenia dojrzałości szyjki do porodu naturalnego używa się skalę Bishopa , w której oprócz rozwarcia, określa się konsystencję, skrócenie, położenie szyjki względem pochwy. Szyjka jest dojrzała, gdy w skali tej dostanie 6 punktów. Zdarza się, że termin porodu mija, a szyjka nadal nie jest gotowa. Co zrobić, gdy termin porodu minął, a szyjka nie jest jeszcze rozwarta? Jak przyspieszyć rozwarcie? Pierwszy etap jest najdłuższym z całego porodu, jak więc skrócić czas jego trwania? Sposobem na to jest dbanie o to, by kobieta pozostawała w ciągłym ruchu – wspiera to prawidłowe ustawianie się dziecka do porodu. Aktywności, które może podejmować ciężarna to łagodny wysiłek fizyczny, taki jak spacery, ćwiczenia na piłce, schodzenie i wchodzenie po schodach, sprzątanie. Pionowa pozycja ciała powoduje, że dziecko dzięki grawitacji naciska główką na ujście szyjki macicy, co powoduje szybsze jej rozwieranie. Gdy jednak obserwowane jest jakieś zagrożenie matki lub dziecka, lekarze, jeżeli uznają to za konieczne, mogą podać rodzącej leki – wlew z oksytocyny hormonu wzmagającego skurcze macicy oraz prostaglandyn, mogą także założyć do pęcherza (poprzez cewkę moczową) cewnik Foleya. Musi być jednak spełniony jeden warunek – szyjka powinna być rozwarta na co najmniej 1 centymetr. Wypełniony solą fizjologiczną balonik pomaga mechanicznie rozciągnąć szyjkę. Pomóc może także wewnętrzne badanie lekarskie – ręczne przez pochwę – jednak niewykonywane co chwilę, ponieważ może to odnieść całkiem odwrotny skutek i spowolnić przebieg porodu.

Inne sposoby na przyspieszenie rozwarcia

Do pozostałych metod przyspieszenia rozwarcia szyjki macicy należą:

· stymulacja brodawek sutkowych – powoduje wydzielanie oksytocyny, sposób rekomendowany przez położne, masowanie piersi przez około 5 minut, efekt ten można uzyskać także po przystawieniu dziecka do karmienia;

· lewatywa – nasila występowanie skurczy;

· indukcja porodu przez stosunek płciowy – seks i orgazm w terminie porodu może pomóc w dojrzewaniu szyjki – nasienie posiada w swoim składzie prostaglandyny, które przyspieszają rozwieranie;

· akupunktura;

· olej rycynowy + soki (koktajl skurczowy);

· Shiatsu – masaż punktów akupresurowych;

· picie herbatki z liści malin, olej z liści wiesiołka;

· Jedzenie ananasa, który zawiera enzym bromelainę, która wzmaga skurcze macicy.

Większość z tych metod nie ma potwierdzenia klinicznego, jednak z obserwacji wynika, że mogą pomóc w przygotowaniu szyjki do porodu, a nie jej zaszkodzić.

Sposobów na przyspieszenie rozwarcia jest wiele, w arto spróbować w pierwszej kolejności tych naturalnych, jeśli jednak lekarz prowadzący stwierdzi, że konieczne jest podanie leków, nie należy temu oponować w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mającego przyjść na świat maluszka.

Jak przyspieszyć rozwarcie macicy – a właściwie kiedy tego nie robić

Do przeciwwskazań przyspieszania rozwierania szyjki należą w większości wskazania do wykonania cięcia cesarskiego. Są to:

· łożysko przodujące,

· przedwczesne oddzielenie łożyska,

· poprzeczne położenie płodu,

· przebyte cięcie cesarskie,

· zagrożenie życia matki i płodu.

Zawsze skonsultuj swoje postępowanie z lekarzem prowadzącym lub położną – oni fachowo ocenią, czy rozwieranie zachodzi prawidłowo i zasugerują, jak w odpowiedni sposób przyspieszyć rozwarcie.

Bibliografia:

1) https://podyplomie.pl/ginekologia/17703,najczestsze-bledy-w-indukcji-porodu

2) Położnictwo i ginekologia . Grzegorz H. Bręborowicz (red.). Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 341. 83-200-3082-X.

Zobacz film: Być kobietą: poród. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!