Finanse i Praca

Co powinno się znaleźć w referencjach dla pracownika?

Finanse i Praca

Co powinno się znaleźć w referencjach dla pracownika?

Zwykle, poszukując nowej pracy, wysyłamy CV oraz list motywacyjny. Możemy także zdecydować się na dodanie do naszej aplikacji dodatkowego dokumentu, czyli listu polecającego od poprzedniego pracodawcy. Wystawianie referencji pracownikowi nie jest obowiązkowe, jednak w niektórych firmach można uzyskać taki dokument od bezpośredniego przełożonego.

Referencje są szczególnie ważne w przypadku pracowników mało doświadczonych, którzy odbywali tylko praktyki lub staże. W takiej sytuacji opiekun stażu może napisać list polecający, który zachęci potencjalnych pracodawców do zainteresowania się kandydaturą danej osoby. Dodatkowym atutem, zwłaszcza w firmach międzynarodowych, są referencje pracownicze napisane po angielsku.

Zobacz też: Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Jakie pytania zadać? >>>

Co to są referencje, które otrzymuje pracownik?

Referencje to opinia pracodawcy na temat pracownika. W opinii tej znajdują się informacje na temat obowiązków pracownika, jego kompetencji, sposobu wykonywania zadań i najważniejszych cech osobowościowo-społecznych. Referencje pracownicze mogą być wystawione zarówno przez bezpośredniego przełożonego, jak i przez dział HR. W przypadku działalności akademickiej referencje może wystawić promotor lub przewodniczący koła studenckiego. Współcześnie dodatkową formą referencji są opinie wystawiane na profilu osobistym w serwisie Linkedin. Opinie te dotyczą także posiadanych umiejętności i uczestnictwa w konkretnych projektach. Pracownik zwykle otrzymuje referencje w formie listu pochwalnego, jednak zdarzają się także referencje słowne (na przykład telefoniczne).

Jak napisać referencje dla pracownika?

Osoby zastanawiające się nad tym, jak powinny być napisane referencje dla pracownika , często szukają wzoru takiego pisma w internecie. W rzeczywistości nie obowiązuje jeden szablon. Największe znaczenie ma prawdziwość i obiektywność informacji zawartych w liście pochwalnym. Dużo zależy także od rodzaju wykonywanej pracy i stanowiska, ponieważ zupełnie inaczej będą wyglądały referencje dla pracownika biurowego , a inaczej dla budowlanego. Można jednak stwierdzić, że dobre referencje dla pracownika zawierają następujące elementy:

 •  miejscowość i datę wystawienia referencji,
 •  imię i nazwisko pracownika, dla którego wystawiany jest list referencyjny,
 •  datę zatrudnienia pracownika w danej firmie,
 •  nazwę firmy i stanowisko pracownika,
 •  opis obowiązków, wykonywanych na tym stanowisku,
 •  ogólne informacje dotyczące: cech pracownika, jego charakteru, odpowiedzialności, zaradności, organizacji własnej pracy,
 •  opinię podsumowującą wraz z zachętą do zatrudnienia,
 •  powód odejścia z pracownika z firmy (może być to redukcja stanowiska lub na przykład chęć rozwoju zawodowego),
 •  podpis, imię i nazwisko osoby wystawiającej referencje i jej nazwa stanowiska,
 •  numer kontaktowy do bezpośredniego przełożonego pracownika, dla którego wystawione zostały referencje.

Referencje najczęściej wystawia się pracownikom administracyjnym, biurowym oraz pracownikom działów marketingu. Jest to związane z szybkim rozwojem zawodowym w tych branżach. Referencje pisane dla pracowników fizycznych w Polsce są rzadkością.

Zobacz też: Stołówka najważniejsza w pracy. Czy jedzenie integruje pracowników? >>>

Referencje dla pracownika: przykłady

Tworzenie referencji w formie pisemnej nie jest trudne, jednak wymaga znajomości konkretnego pracownika. Właśnie dlatego najlepiej jest, jeśli list napisze bezpośredni przełożony, a nie osoba z działu HR, która dopasuje referencje do ogólnego wzoru. Przykładowe referencje dla pracownika mogą zawierać następujące informacje:

 •  „Do głównych obowiązków pani Anny Kowalskiej należało tworzenie kampanii reklamowych oraz tekstów na strony klientów”.
 •  „Panią Annę Kowalską cechuje sumienność, odpowiedzialność i umiejętność współpracy w zespole”.
 •  „Pani Anna Kowalska wyróżniała się przede wszystkim profesjonalnością w obsłudze klientów biznesowych”.
 •  „Pani Anna rozwinęła zdolność obsługi Photoshopa”.

Zobacz też: Przyszłość należy do specjalistów. Które zawody znikną z rynku pracy? >>>

Zdarza się, że stażyści lub praktykanci proszą o wystawienie referencji. W takiej sytuacji warto wymienić najważniejsze osiągnięcia stażysty, a także skoncentrować się na jego mocnych stronach i perspektywach zawodowych. Ogólnie jednak warto dodać, że referencje nie powinny być listem pochwalnym, tylko dokumentem formalnym, który może się przydać pracownikowi w trakcie rekrutacji do kolejnego miejsca pracy. Ważne jest także, aby referencje dla pracownika były krótki i pozbawione zbędnych ozdobników. List referencyjny powinien zmieścić się na jednej kartce A4. Ogromne znaczenie ma obiektywność i szczerość informacji zawartych w liście. Jeżeli masz możliwość, aby poprosić pracodawcę o referencje, to warto to zrobić. W ten sposób do standardowego zestawu – składającego się z CV i listu motywacyjnego, możesz dołączyć list referencyjny.

Co sądzisz o tym artykule?
79
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0