Czy może być jedno lekarstwo na wszystkie typy raka? Izraelscy badacze uważają, że tak i już za rok to udowodnią. Na czym ma polegać ich terapia? Z izraelskim biotechnologiem dr Ilanem Moradem rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Naukowcy z Izraela poinformowali, że pracują nad metodą, która ma być skuteczna w walce z nowotworami. Lek o nazwie MuTaTo (multi-target toxin) ma być skuteczny od pierwszego dnia podania, terapia ma trwać kilka tygodni, ewentualnie miesięcy i nie będzie mieć efektów ubocznych, a jesli się pojawią, to będą niewielkie.
Założenia terapii
Zamiast atakować w jeden sposób komórki rakowe, MuTaTo atakuje potrójnie. Zwalczanie jednej mutacji nowotworu powoduje, że choroba wymyka się terapii. Walka z dwoma mutacjami też nie jest skuteczna. Dopiero niszczenie trzech mutacji raka w jednym czasie powoduje, że choroba przestaje być odporna na leczenie.
- wyjaśnił dr Ilan Morad.
>>> Zobacz także:
Grzyby z kopalń i jaskiń Dolnego Śląska przełomem w leczeniu raka?
Do tego naukowcy mają zamiar wykorzystać strategię konia trojańskiego:
Potrafimy stworzyć peptydy, które umieją wykrywać komórki rakowe i docierać do nich. Następnie pokrywają je z zewnątrz i dzięki temu hamują ich rozwój. Peptydy wnikają też do środka komórek rakowych, trują je i zabijają. To w połączeniu z MuTaTo będzie bardzo dokładnie niszczyć nowotwór.
Według dr Ilana Morada terapia nie będzie wywoływać skutków ubocznych.
Każdy pacjent będzie mógł zgłosić się do przychodni, zostanie mu pobrana biopsja dla sprawdzenia, na jaki rodzaj raka choruje i wtedy będzie można mu dobrać leki specjalnie do tej mutacji. Po kilku dawkach, tygodniach, może miesiącach pacjent będzie całkowicie wyleczony. Każda komórka rakowa zostanie zniszczona.
- dodał biotechnolog.
Obecnie naukowcy są na etapie badań przedklinicznych - do tej pory analizowali wyodrębnione ludzkie komórki rakowe i robili testy na myszach. Kolejnym krokiem będzie testowanie tej metody na świniach, a potem już na ludziach. Pierwszymi pacjentami badacze będą mogli się zająć się już za rok, ewentualnie dwa lata.
W pierwszej kolejności prowadzone są badania nad nowotworami płuc, jelita grubego, mózgu i węzłów chłonnych. W przyszłości naukowcy mają zamiar opracować mutacje wszystkich nowotworów.
Dlaczego ta metoda miałaby okazać się lepsza od innych?
Przedstawiliśmy ją na wielu międzynarodowych konferencjach naukowych i nikt nie znalazł jeszcze powodu, dla którego miałaby ona nie zadziałać.
- powiedział dr Ilan Morad.
Nowotwory - statystyki
Nowotwory odpowiedzialne są za jeden na sześć zgonów na świecie. To po chorobach układu krwionośnego druga najczęstsza przyczyna śmierci. Co roku na świecie diagnozuje się 18,1 mln nowych zachorowań na raka - wynika z danych Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Nowotworami (IARC).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN