Praca w samolocie wymaga dyscypliny oraz odpowiedzialności. W przypadku stewardessy ogromne znaczenie ma także aparycja, osobowość, kultura zachowania i chęć do kontaktu z ludźmi oraz częstych podróży. Zarobki stewardessy zależą od linii lotniczych, w których jest zatrudniona, a także od stażu pracy i doświadczenia zawodowego.
- Stewardessa: zarobki i wymagania do zawodu
- Ile zarabia stewardessa w Polsce, a ile za granicą?
- Praca stewardessy: zarobki to nie wszystko
Zobacz też:
Ile zarabia pilot samolotu? To niezła sumka! Zobacz, jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego
Stewardessa to osoba, która ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pasażerów. Zawód ten jest raczej sfeminizowany, jednak zdarzają się także mężczyźni, czyli stewardzi. Ile zarabiają stewardessy i jak kształtują się ich zarobki w Polsce oraz za granicą? Podpowiadamy.
Stewardessa: zarobki i wymagania do zawodu
Stewardessy nie muszą ukończyć specjalistycznych studiów lub kursów zewnętrznych, ponieważ w większości przypadków linie lotnicze zapewniają własne szkolenie wewnętrzne. W każdych liniach panują trochę inne zasady. Wymagania stawiane stewardessom w liniach LOT to:
- wiek od 18 do 30 lat,
- wzrost od 160 cm do 175 cm,
- znajomość dwóch języków obcych (w tym angielskiego),
- polskie obywatelstwo,
- umiejętność pływania.
W firmach zagranicznych wymagania zwykle są bardziej złożone. Zdarza się, że stewardessa musi mieć konkretny kolor włosów, sylwetkę lub wzrost, aby pasować do reszty załogi.
Trzeba zaznaczyć, że wymiar pracy stewardessy to 40 godzin tygodniowo, jednak dzień pracy to zwykle 12–14 godzin, a w przypadku lotów międzynarodowych nawet 18 godzin. Warto dodać, że według prawa unijnego stewardessa może w ciągu roku latać maksymalnie 900 godzin. Rotacja w zawodzie jest raczej duża, zwłaszcza, że praca stewardessy nie jest odpowiednia na całe życie, ze względu na przeciążenia organizmu, wiek oraz choroby pojawiające się wraz z biegiem życia. W takim razie, ile zarabia stewardessa, skoro wymagania są wysokie, a obowiązki i czas pracy raczej wymagające?
Z raportów wynika, że przeciętnie stewardessy zarabiają około 3000–4500 złotych brutto, czyli od 2200 do 3400 złotych na rękę.
Ile zarabia stewardessa w Polsce, a ile za granicą?
Pensja stewardessy zależy od dwóch głównych czynników: kraju oraz rodzaju linii lotniczych. W Polsce zarobki stewardess są dużo niższe niż za granicą. Z drugiej strony, w liniach lotniczych LOT stewardessa raczej zarobi więcej niż w Wizzair lub Ryanair.
Wynagrodzenie stewardessy w tanich liniach lotniczych oscyluje od 2800 do 3500 złotych brutto, w LOT zarobki są wyższe rzędu 5000–9000 złotych brutto, natomiast praca w Emirates w klasie ekonomicznej pozwala na uzyskanie zarobków w wysokości około 8000–10000 złotych brutto.
Z kolei w Niemczech stewardessa pracująca 20 godzin tygodniowo otrzymuje około 1200 euro brutto. Pół etatu w Niemczech pozwala więc na zarobki wyższe niż na cały etat w polskich liniach. Dodatkowo w pensję stewardessy wchodzą dodatki i benefity. Przede wszystkim głównym benefitem są tanie bilety na loty, a także darmowe zakwaterowanie i wyżywienie.
Więcej:
Awiofobia – jak pokonać lęk przed lataniem?
Praca stewardessy: zarobki to nie wszystko
Kobieta, która chce zostać stewardessą w liniach lotniczych w innym kraju, zwykle podejmuje taką decyzję ze względu na wyższe zarobki niż w Polsce. Należy jednak sprawdzić kilka rzeczy. Przede wszystkim linie lotnicze wymagają, aby miejsce zamieszkania stewardessy było oddalone maksymalnie o godzinę drogi od bazy, czyli głównego lotniska. W Polsce nie jest to problemem, ponieważ osoba mieszkająca w Krakowie może mieć swoją bazę na przykład w Katowicach (lub na odwrót). Za granicą sytuacja się komplikuje. Jeżeli decydujemy się na linie Emirates, to mogą one żądać, aby stewardessa mieszkała na przykład w pobliżu Dubaju. Koszty przeprowadzki, zakwaterowania nie zawsze są opłacane przez pracodawcę. Wiza zostanie udzielona stewardessie, ale już nie jej rodzinie, więc zdecydowanie ucierpi na tym życie osobiste. Zdarza się, że stewardessa jest „w rezerwie”. W takiej sytuacji czeka na telefon i musi szybko się spakować i pojechać na lotnisko. Kontrakty zwykle podpisywane są na kilka miesięcy.
W liniach Ryanair kandydatka sama musi opłacić swoje szkolenie, a jego koszt dochodzi nawet do 8000 złotych. W tych liniach zarobki są także uzależnione od liczby wylatanych godzin, więc mogą być nawet niższe niż 2000 złotych. Kolejną wadą pracy stewardessy jest postrzeganie tego pracownika przez pasażerów jako „podniebnego kelnera”. Codziennie stewardessa poznaje nowych pasażerów i musi sobie z nimi radzić. Zdarza się także, że stewardessa ma tylko kilka godzin na wypoczynek po męczącym locie.
Praca w nocy i w nieregularnych godzinach może znacząco rozregulować zegar biologiczny. U kobiet pojawić się może także problem z zajściem w ciążę. Praca stewardessy niewątpliwie jest ciekawa, zwłaszcza dla osób, które lubią podróżować i zwiedzać świat, jednak z tym zawodem wiąże się sporo minusów. Zarobki w liniach tańszych są niskie, natomiast w zagranicznych liniach wynagrodzenie stewardessy jest atrakcyjne.
Więcej:
Jak się lata pierwszą klasą? Sprawdziliśmy też cenę biletu. Przyprawia o zawrót głowy!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN