Hobby

Wymiana strun w gitarze akustycznej – jak zrobić to samemu?

zerwana struna

Fot. millionsjoker / Getty Images

Hobby

Wymiana strun w gitarze akustycznej – jak zrobić to samemu?

zerwana struna

Fot. millionsjoker / Getty Images

Zakładanie strun w gitarze akustycznej to zadanie, z którym możesz poradzić sobie samodzielnie. Jeżeli jesteś jednak początkującym gitarzystą i obawiasz się, że mógłbyś uszkodzić instrument, możesz skorzystać z usług profesjonalisty.

Wymiana strun gitary akustycznej to czynność, której nie sposób uniknąć przy regularnych ćwiczeniach czy występach. Struny, w przeciwieństwie do innych elementów instrumentu, zużywają się dość szybko. Jeżeli ćwiczysz grę kilka razy w tygodniu, będziesz musiał wymieniać je co około pół roku. Oczywiście im częściej i intensywniej grasz, tym szybciej struny będą się zużywać.

Więcej:

Kiedy trzeba wymienić struny w gitarze akustycznej?

Jeżeli twoja gitara akustyczna wyposażona jest w struny bez warstwy ochronnej, możliwe, że będziesz musiał wymieniać je nawet co 1 lub 2 miesiące. W przypadku strun z owijką ochronną, wymiany dokonuje się zwykle co 4 lub 9 miesięcy.

Pierwszym objawem sygnalizującym, że struny powinny zostać wymienione na nowe, jest zmiana dźwięków wydawanych przez instrument . Gitara, której struny są już zużyte, będzie wydawała przytłumione, zmatowiałe dźwięki. Dodatkowym objawem w tym przypadku jest częste rozstrajanie się gitary.

Inną sytuacją, w której powinieneś zdecydować się na nowe struny, jest pojawienie się rdzy . Jeżeli tylko ją zauważysz, nie zwlekaj. Rdza może szybko przenieść się ze strun na progi gitary czy obudowy przetworników (jeżeli korzystasz z gitary elektryczno-akustycznej).

Struny należy wymienić również wtedy, gdy zostaną uszkodzone, np. przerwane. Jeżeli wydarzy się to niedługo po wymianie kompletu strun, możesz zdecydować się na założenie tylko tych strun, które zostały przerwane. Jeżeli jednak struny są już zużyte, powinieneś wymienić wszystkie, by ich brzmienie się od siebie nie różniło.

Samodzielna wymiana strun w gitarze akustycznej – krok po kroku

Do samodzielnego założenia strun potrzebna będzie ci korbka do nawijania strun, która posiada wcięcie do wyjmowania kołków mostka oraz cążki, przy pomocy których przycina się struny na odpowiednią długość. Narzędzie to możesz kupić w sklepie muzycznym.

Instrukcja wymiany strun w gitarze akustycznej :

  • Odkręć strunę przy pomocy klucza, tak, aby całkowicie ją zluzować.
  • Przy pomocy korbki wyjmij z mostka kołek odpowiadający danej strunie.
  • Wyjmij strunę z klucza oraz z mostka.
  • Przygotuj nową strunę. Włóż ją w otwór mostka końcówką, przy której znajduje się tulejka.
  • Upewnij się, że tulejka zapiera się o konstrukcję mostka.
  • Otwór mostka zamknij przy użyciu kołka.
  • Naciągnij strunę i upewnij się, że kołek mocno się trzyma.
  • Drugi koniec struny nawiń na klucz. Upewnij się, czy struna nie jest zbyt mocno napięta – powinieneś pozostawić odrobinę luzu, abyś mógł wygodnie nawinąć ją później na klucz.
  • Kiedy wymienisz wszystkie struny, możesz przystąpić do strojenia gitary.

Zakładanie strun w gitarze akustycznej – wskazówki

Struny w gitarze akustycznej powinny być nawijane w odpowiednim kierunku. Struny e, H oraz G należy nawijać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Pozostałe struny – w kierunku przeciwnym.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, by każda ze strun posiadała odpowiednią liczbę zwojów przy kluczu. Ogólna zasada mówi, że dla strun basowych powinno się założyć 2 lub 3 zwoje, dla strun wiolinowych – od 4 do 6. Nadmiar struny, jaki pozostanie po wymianie, możesz odciąć.

Niezwykle ważne jest również, aby struny w gitarze akustycznej wymieniać pojedynczo . Zdjęcie wszystkich strun naraz może skutkować uszkodzeniem profilu gryfu.


Chopin... na gitarze akustycznej

Ile kosztuje wymiana strun w gitarze akustycznej?

Jeżeli nie chcesz samodzielnie wymieniać strun w swojej gitarze akustycznej, możesz oddać ją w ręce profesjonalisty. Usługi tego typu najczęściej oferowane są w sklepach muzycznych. Ostatnio coraz częściej spotkać można się również z firmami zajmującymi się profesjonalnym serwisem gitar – w tego typu miejscach również będziesz mógł skorzystać z usługi założenia nowych strun.

Koszt wymiany strun w gitarze akustycznej to zwykle od 20 do 50 złotych. Do ceny tej należy doliczyć oczywiście również koszt samych strun . Może być to od 30 do nawet 100 złotych, w zależności od producenta i jakości, na jaką się zdecydujesz. Pamiętaj jednak, że za struny będziesz musiał zapłacić również wtedy, gdy zdecydujesz się na ich samodzielną wymianę.

W niektórych salonach muzycznych lub punktach serwisu gitar oferowane jest szkolenie z samodzielnego zdejmowania i zakładania strun. Często jest to gratis do usługi zakładania strun, wykonywanej przez profesjonalistę.

Co sądzisz o tym artykule?
71
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0