Gorsety, dzięki którym będziesz miała talię osy

Wiele kobiet marzy o szczupłej talii. Jak ją uzyskać w kilka minut? Wystarczy zainwestować w dobry gorset. Jakie są rodzaje gorsetów? Kto może je nosić? Jakie są przeciwwskazania do noszenia gorsetu?

Gorset to część garderoby, przeważnie damskiej, przeznaczona na górną część ciała. Modeluje sylwetkę dla potrzeb estetycznych lub medycznych. Podkreśla i wysmukla talię.

Podstawowy podział gorsetów

Overbust - gorset, w którym górna krawędź zachodzi na biust. Dzięki niemu sylwetka uzyskuje kształt klepsydry, wydaje się smuklejsza, piersi są uniesione i wymodelowane, a brzuch jest płaski. Górna część gorsetu overbuts może mieć różne wykończenia, np. w kształcie serca, linii prostej lub głębokiego wycięcia, natomiast krawędź dolna może być wykończona prosto, w kształcie trójkąta lub z wcięciami bocznymi. W przypadku tego typu gorsetu spotyka się:

  • modele długie, czyli z wydłużonym dołem, obejmujące cały brzuch oraz biodra, dzięki czemu doskonale zamaskowane są wszystkie niepożądane fałdki i boczki. Modele longline zalecone są przede wszystkim osobom wysokim;
  • modele krótkie, czyli kończące się na poziomie pępka lub o kilka centymetrów poniżej. Gorsety te przeznaczone głównie dla osób szczupłych i niskich.

Underbust – gorset, którego górna krawędź zaczyna się pod lub poniżej linii biustu. Sylwetka kobiet, które zdecydują się na ten typ gorsetu uzyska kształt klepsydry. Innym zadaniem tego typu bielizny jest uniesienie piersi oraz spłaszczenie brzucha. Ze względu na długość gorsety underbust dzielą się na klasyczne, longline i krótkie. Wśród gorsetów underbust dostępny jest również model waspie - krótki i kształtujący wyłącznie talię.

Midbust – gorsety, które sięgają do połowy biustu.

Zobacz także:

Podział gorsetów ze względu na przeznaczenie

Ze względu na funkcję gorsety można również podzielić na:

  • klasyczne gorsety modelujące - przez swoje zdobienia zakłada się je jako część stylizacji;
  • bieliźniane gorsety modelujące;
  • gorsety treningowe - stosowane są przez zawodniczki sportów sylwetkowych, gdzie poprzez krępowanie mięśni skośnych brzucha hamuje się ich nadmierny rozrost, mięśnie brzucha wydłużają się i wysmuklają, a talia staje się bardziej zarysowana.

Czym różnią się te trzy grupy? Przede wszystkim wykonaniem fiszbin. Klasyczny gorset zazwyczaj posiada stalowe fiszbiny, które go maksymalnie usztywniają, zapewniają wytrzymałość i naprężenie, dzięki czemu całkowicie zniwelowany jest problem marszczenia się materiału. Gorset bieliźniany lub ten przeznaczony do ćwiczeń zazwyczaj posiada fiszbiny plastikowe, które są podatne na zgięcia, skłony czy jakiekolwiek ruchy. Bardzo ważna jest także liczba użytych fiszbin. Im jest ich więcej, tym większa stabilizacja, dlatego też w gorsecie klasycznym fiszbin będzie najwięcej. W modelu bieliźnianym mniej, a najmniej znajdziemy ich w gorsecie sportowym.

Druga, bardzo istotna różnica, to oczywiście materiały. Klasyczne modele wykonane są z bardzo zdobionych i bogatych tkanin, które niestety są bardzo drogie. Gorsety bieliźniane i sportowe wykonane są ze specjalnego, naturalnego materiału (lateks i bawełna), który podczas noszenia czy ćwiczenia nie spowoduje żadnych otarć oraz w konfrontacji z naszym potem nie zwiększy ryzyka wystąpienia jakichkolwiek alergii.

Trzecia kwestia, to zapięcie. Klasyczny gorset posiada sznurowania. Sznurek, którym modelujemy sylwetkę musi być bardzo mocny, niemożliwym do rozerwania, nawet przy dużym naprężeniu. Dobry sznurek powinien także nie rozciągać się i nie być śliski, aby wiązanie nie rozjeżdżało się. Gorsety bieliźniane i sportowe nie mają wiązań, a zamiast nich posiadają zapięcia na kilkurzędowe haftki, zamek lub rzepy. Bardzo istotne jest, by w modelach sportowych zapięcie nie kolidowało z wykonywaną aktywnością fizyczną, dlatego też haftki (o ile występują) powinny mieć takie zabezpieczenia, które nie będą powodowały bólu, np. podczas skłonów (najprościej rzecz ujmując, nie będą nam się wbijały w ciało).

Dla kogo gorset?

Na gorset powinny zdecydować się kobiety, które:

  • mają dość oponki na brzuchu;
  • marzą o szczupłej talii i kształcie klepsydry;
  • chcą wyglądać świetnie w dopasowanych ubraniach i sukienkach;
  • potrzebują wsparcia dla kręgosłupa;
  • chcą podnieść efektywność swojego treningu.

Gorsety nosi się głównie dla poprawienia wyglądu sylwetki, ale okazuje się, że są one czasami zamawiane przez dietetyków, których klientami są osoby bardzo otyłe. Dlaczego? Ponieważ noszenie tego typu bielizny w czasie spożywania posiłków, ogranicza napady łaknienia.

Ile czasu można nosić gorset?

Sugerowany czas noszenia gorsetu to od 2 do 4 godzin dziennie , w zależności od uczucia komfortu.

Kto nie powinien korzystać z gorsetów?

Gorsety nie są dla wszystkich. Ich noszenie powinny sobie odpuścić osoby zmagające się z refluksem żołądka, problemami z krążeniem i wrzodami żołądka. Przeciwwskazaniami do noszenia gorsetu są również ciąża i miesiączka.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się: