Czy balon może się sam napompować? Tak! Przekonaj się, że eksperymenty naukowe mogą być świetną zabawą

Nie masz pomysłu, jak spędzić ferie z dzieckiem? Co powiesz na naukowe eksperymenty? W naszej kawiarence Joanna Ossowska-Rodziewicz, Dorota Ossowska i Krzysztof Hyżorek, pokazali, jak oswoić dzieci z naukami ścisłymi. Najlepiej poprzez zabawę! Co powiecie, żeby zrobić samopompujące się balony?

Eksperymenty naukowe dla dzieci

Co rodzice mogą zrobić, by rozpalić w dziecku ciekawość świata? Jak przekonuje Krzysztof Hyżorek mamy w tej kwestii dużo do zaoferowania.

Możemy zrobić samopompujący się balon albo wykorzystać kawałek metalu, który ma pamięć kształtu. To można kupić w Internecie. Drucik można dowolnie pozginać, a następnie wrzucić go do zlewki z gorącą wodą. Ciepło tej wody powoduje, że drucik wrócił do swojego pierwotnego kształtu. Metal nazywa się nitinol. Pamięta swój pierwotny kształt do momentu, do kiedy podgrzejemy go do bardzo wysokiej temperatury

- opowiedział Pan Krzysztof.

Z kolei, by zrobić samopompujący się balon potrzebujemy kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną. Kiedy te dwa składniki ze sobą wymieszamy, wytwarza się duża ilość dwutlenku węgla, które pompują nam balon. Spróbujecie?

Oswoić dzieci z nauką

Siostry alechemiczki Joanna Ossowska-Rodziewicz, Dorota Ossowska zajmują się eksperymentami zawodowo i również w domu, razem z dziećmi, je wykonują.

Nasze przedsięwzięcie zostało powołane właśnie dlatego, żeby oswoić dzieci z naukami ścisłymi. Chcemy pokazać, że one mogą być po prostu świetną zabawą. Dlatego też stworzyłyśmy klub naukowy, gdzie raz w miesiącu wysyłamy takie boxy z eksperymentami do domu, które możemy w domowym zaciszu wykonać, a jednocześnie mieć doskonałą zabawę

-zaznaczyła Pani Joanna.

Joanna i Dorota zanim wyślą paczki do innych dzieci, wszystkie eksperymenty testują razem ze swoimi dzieciakami w domu. To one decydują, co jest ciekawe, a co nie.

Chcemy odczarować nauki ścisłe, to nie jest nic trudnego. Nie zapominamy, żeby edukować, ale przede wszystkim ma to być świetna zabawa

-przekonuje Dorota.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości