Niektórzy we współczesnym świecie nie rozumieją, po co czytać książki. Najczęściej nie ze swojej winy – tak zostali wychowani, a otoczeni elektronicznymi zdobyczami XX i XXI wieku nie przywykli do wysiłku intelektualnego, jakim jest lektura. Właśnie dlatego powinno się czytać dzieciom, by wyrabiać w nich dobre nawyki, a zarazem rozbudzać ciekawość i rozwijać wyobraźnię.
Zobacz też: Remigiusz Mróz i Katarzyna Bonda są parą! To jest prawdziwa miłość! >>>
10 powodów, dla których warto czytać książki
Po pierwsze, gdy zastanawiamy się, po co czytać książki, powinniśmy mieć świadomość tego, jak bardzo czytanie wpływa na rozwój naszej wyobraźni . Czytelnik ma okazję śledzić fabułę, poznawać bohaterów i tylko od niego zależy, w jaki sposób sobie wszystko zwizualizuje.
Po drugie, czytanie nie pozwala nam się rozleniwić . Warto czytać książki, ponieważ w ten sposób ćwiczymy swoje skupienie. Trudno byłoby śledzić przebieg akcji w powieści jednocześnie wykonując inne czynności. Czasem by zgłębić skomplikowaną fabułę, musimy skupić się jedynie na lekturze.
Po trzecie, czytając, poszerzamy swoją wiedzę na temat świata . Jeśli nie wiesz, po co czytać książki, przyjrzyj się, jak szeroki zakres tematyczny mają publikacje pojawiające się na naszym rynku. Bez wątpienia odnajdziesz coś, co cię zainteresuje, a w ten sposób zdobędziesz dodatkową wiedzę, która niewątpliwie przyda ci się w dalszym życiu.
Po czwarte, wzbogacamy swoje słownictwo . Czy warto czytać książki tylko po to, by poznać większą ilość słów? Niekoniecznie, jednak gdy śledzimy losy ulubionych bohaterów, mimowolnie poszerzamy słownictwo. Potem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, wiele tych wyrażeń wykorzystujemy w codziennym życiu.
Po piąte, wygrywamy z nudą . Deszczowa pogoda, brak Internetu, a nam kończą się pomysły na wolne popołudnie. To też jeden z powodów, dla którego sięgamy po książki. Czytanie jest doskonałym sposobem na nudę
Zobacz też: Rozenek napisała książkę o in vitro: "Dzięki tej metodzie mam dwóch synów" >>>
Po szóste, pracujemy nad stylem wypowiedzi . Wiele osób ma z tym problem. Sytuacja oficjalna niekiedy utrudnia prezentację poglądów, czasem też popełniamy błąd myląc odbiorcę – każdego traktujemy jak dobrego kolegę. Receptą na ten brak świadomości językowej jest oczywiście lektura.
Po siódme, odrywamy się od rzeczywistości . Każdy z nas jest świadomy, że życie nie zawsze jest usłane różami. Na szczęście czytając, możemy zapomnieć na chwilę o problemach i przenieść się do lepszej przestrzeni.
Po ósme, ćwiczymy pamięć . Kiedy czytamy książki, sporo zapamiętujemy. Warto więc czytać chociażby po to, by łatwiej nam było w przyszłości przyswajać otrzymane informacje.
Po dziewiąte, odwiedzamy miejsca, do których nigdy nie wyjedziemy . Jesteśmy też świadkami wydarzeń z przeszłości, poznajemy wybitne jednostki. Rzeczywistość nie da nam tej szansy.
Po dziesiąte, odpoczywamy . Choć czytanie wymaga często wysiłku intelektualnego, chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że czas z lekturą to luksus, relaks, na który czekamy, gdy obowiązki zawodowe i domowe dominują nad wypoczynkiem.
Zobacz też: Moja żona tramwajarka - książka o Henryce Krzywonos >>>
Oto argumenty, dlaczego warto czytać książki .
Jakie książki czytać? Podpowiadamy, po które tytuły sięgnąć
Nie warto czytać wszystkich książek . Dobrze jest na pewno postawić na różnorodność, jednak nie ma sensu zmuszać się do czegoś, czego nie lubimy.
Jednym z najpopularniejszych dziś gatunków, zwłaszcza wśród młodzieży, jest fantastyka. Jej entuzjaści powinni obowiązkowo sięgnąć po klasykę tego gatunku – cykl powieści „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa.Współczesną serią, o której każdy słyszał, jest seria siedmiu powieści fantasy autorstwa J. K. Rowling o Harrym Potterze. Nie brakuje też współczesnych propozycji z obszaru polskiej prozy fantastycznej . Wśród książek młodzieżowych, które warto przeczytać, jest na przykład cykl „Zastępy Anielskie” Mai Lidii Kossakowskiej, „Heksalogia o wiedźmie” Anety Jadowskiej, „Achaja” Andrzeja Ziemiańskiego czy „Pan lodowego ogrodu” Jarosława Grzędowicza.
Docenianym dziś gatunkiem jest również kryminał . Jeśli lubimy rozwiązywać zagadki, warto przeczytać „Zbrodnię i karę” Fiodora Dostojewskiego. Można też sięgnąć po słynne książki o przygodach Sherlocka Holmesa autorstwa Arthura Conana Doyle’a czy równie popularne kryminały autorstwa Agaty Christie. Wśród współczesnych propozycji na uwagę zasługują chociażby powieści pisane przez Harlana Cobena, a także autorów książek naszego dzieciństwa: na przykład nieżyjącej już Joanny Chmielewskiej.
Zobacz też: "Całe szczęście, jestem kobietą" Książka Romy Gąsiorowskiej zmieni wasze życie >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN