Czy można pić wodę z kranu? Oto gadżety oczyszczające i oszczędzające wodę

Choć wiele osób wciąż nie ma zaufania do wody z kranu, jej picie coraz częściej jest wręcz zalecane. Jednym z podstawowych argumentów jest ekologiczność takiego rozwiązania. Niektórzy mają jednak poważne wątpliwości choćby co do jej składu chemicznego.
  • Picie wody z kranu – czy to zdrowe?
    • Czy można pić wodę z kranu po przefiltrowaniu?
      • Gadżety do filtrowania wody
        • Skład wody z kranu a skład wody mineralnej – którą wybrać?

          Zobacz też: 

          Czy kranówka jest zdrowa? Powinniśmy używać filtrów do wody? Jakich?

          Popularna „kranówka” co prawda uzdatniana jest do picia w specjalnych stacjach, jednak co dzieje się z nią później, do momentu, gdy trafia do domowego kranu? Jakie jest pH wody z kranu i czy rzeczywiście nadaje się ona do picia zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci?

          Picie wody z kranu – czy to zdrowe?

          Woda płynąca w sieci wodociągowej jest uzdatniana do picia w stacjach uzdatniania wody. Po tym procesie musi ona przejść badania, a ich wyniki mają spełniać normy europejskie. Dlatego ta kierowana do rur nie powinna być groźna dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że „kranówka” jest w pełni bezpieczna. Wszystko ze względu na drogę, którą musi ona przebyć ze wspomnianej stacji do kranów w domach. Nie ma żadnej gwarancji, że nie natknie się ona np. na stare, przerdzewiałe rury pełne np. groźnych bakterii i innych drobnoustrojów. Niekiedy zanieczyszczenie jest widoczne gołym okiem, np. w przypadku mało apetycznej żółtej wody z kranu , jednak czasem jego dostrzeżenie nie jest możliwe bez specjalistycznego sprzętu. Co więcej, pH wody z kranu często jest niższe niż 7, natomiast to optymalne do spożycia powinno wynosić co najmniej 7,4. Dlatego, chociaż używanie wody z kranu do picia jest wygodne i ekologiczne, lepiej nie ryzykować .

          Czy można pić wodę z kranu po przefiltrowaniu?

          Jedną z popularniejszych metod uzdatniania wody do picia jest jej przegotowanie. Nie jest to jednak najskuteczniejszy sposób. Dzięki jej podgrzaniu do 100℃ można co prawda unieszkodliwić wiele bakterii i innych drobnoustrojów, jednak niektóre z nich są odporne na taką, a nawet wyższą temperaturę. Co więcej, nie zapewnia to również pozbycia się szkodliwych substancji chemicznych, a przez odparowywanie płynu pod wpływem wrzenia potrafi wręcz zwiększyć ich stężenie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem użycie odpowiedniego, domowego filtra, dzięki czemu przepływająca uprzednio przez rury brudna woda z kranu może ponownie stać się zdatna do picia.

          Gadżety do filtrowania wody

          Można zdecydować się m.in. na filtr do wody w kranie, który montowany jest bezpośrednio na tym urządzeniu, tzw. podzlewozmywakowy lub popularny dzbanek z filtrem. Te ostatnie najczęściej wyposażone są w filtr węglowy, który jest w stanie zmiękczyć wodę i usunąć z niej związki chloru.

          Aby dodatkowo usunąć z płynu metale ciężkie, warto zaopatrzyć się w czajnik z filtrem żywicznym. Filtry pozwolą również usunąć kamień z wody z kranu, co jest nie tylko korzystne dla zdrowia, lecz także ochroni sprzęt kuchenny i zmniejszy konieczność jego częstego odkamieniania. 

          Dobrym wyborem będzie również filtr nakranowy, często łączący w sobie dwa typy, czyli węglowy oraz mechaniczny. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie jest w stanie przefiltrować jedynie zimną wodę. 

          Ostatni typ, filtr podzlewozmywakowy, to najczęściej filtr odwróconej osmozy. Usuwa on z wody nie tylko zanieczyszczenia i szkodliwe substancje, lecz także cenne minerały, dlatego warto dodatkowo zainstalować również mineralizator, który przywróci jej wartościowe dla organizmu składniki odżywcze.

          Inne propozycje zielonych gadżetów do wody, do oczyszczania wody i do oszczędzania wody!

          • butelki wielorazowe na wodę - stalowe, szklane, plastikowe, miedziane,
            • nowoczesny syfon czyli domowe urządzenie do robienia wody gazowanej,
              • termosy i kubki termiczne,
                • czajniczek ciśnieniowy do kawy,
                  • prysznicowy wskaźnik zużycia wody - pozwala nam w prosty sposób ocenić jak dużo wody zużywamy podczas prysznica.

                    Skład wody z kranu a skład wody mineralnej – którą wybrać?

                    Miejsce, gdzie można pić wodę z kranu, musiałoby cechować się idealnym stanem rur w sieci wodociągowej . Taki problem jest eliminowany w przypadku wody butelkowanej. Najczęściej jest ona pozyskiwana z czystych ekologicznie źródeł, przy czym zawiera niezwykle cenne dla zdrowia elektrolity w różnym stężeniu, których skład i proporcje producenci zamieszczają na etykiecie. Przynajmniej część z nich obecna jest również w składzie chemicznym wody z kranu, jednak towarzyszą im również szkodliwe substancje, a także m.in. bakterie, co może prowadzić do zatruć i rozmaitych chorób. Woda z kranu jest szczególnie niebezpieczna dla niemowlaków i kobiet w ciąży , dlatego w ich przypadku zaleca się korzystanie z wody butelkowanej. Wybierając tę niskozmineralizowaną można również z powodzeniem przyrządzać na niej zdrowe potrawy, nie wpływa bowiem ona na ich smak. Osoby dorosłe, które nie mają problemów ze zdrowiem, mogą też pokusić się o mineralizację filtrowanej wody z kranu . Zawsze należy jednak pamiętać o podstawowej różnicy między „kranówką” a wodą mineralną z butelki. Ta druga jest bowiem pierwotnie czysta, wydobywana z warstw głębinowych, co z pewnością ma pozytywny wpływ na jej jakość.

                    Czy picie „kranówki” jest zdrowe? Ta odpowiednio przygotowana nie powinna zaszkodzić większości osób, lepiej jednak powstrzymać się przed spożywaniem wody prosto z sieci wodociągowych, bez jej uprzedniego przefiltrowania. Tylko w ten sposób można zadbać o swoje bezpieczeństwo i uchronić się od wielu groźnych chorób.

                    Więcej:

                    Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                    Źródło zdjęcia głównego: Isitsharp/Getty Images

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości