Mimo że krajobrazy i atmosfera panująca w majestatycznych Tatrach Wysokich na większości Polaków robią wrażenie, wiele osób to właśnie słowacką część Tatr uważa za atrakcyjniejszą. Czy rzeczywiście tak jest? Czym się różnią Tatry Wysokie na Słowacji od tych po stronie polskiej?
Tatry Wysokie – słowo wstępne
Tatry Wysokie stanowią najwyższą część Tatr o charakterze alpejskim. Rozciągają się pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej a Tatrami Bielskimi od strony północno-wschodniej. Nie da się ukryć, że Tatry Wysokie to jeden z symboli naszego kraju. Można tam podziwiać nie tylko zapierające dech w piersiach szczyty , ale także niesamowite krajobrazy . Nigdzie indziej nie spotka się tylu unikatowych gatunków zwierząt i dziewiczo rosnących roślin, często objętych ochroną. Tatry Wysokie sąsiadują z trzema krainami: Spiszem (od strony wschodniej), Liptowem (od strony południowo-zachodniej) i Podhalem (od strony północno-zachodniej). Szczyt Cubryna uznawany jest za punkt oddzielający od siebie wspomniane krainy. Leży on na granicy polsko-słowackiej. Tatry Wysokie są najwyższymi górami zarówno w Polsce, jak i na Słowacji. Są zarazem jednym z najwyższych pasm górskich między Alpami i Kaukazem.
Najwyższym szczytem Tatr Wysokich po stronie polskiej są Rysy (wierzchołek słowacki – 2503 m, wierzchołek graniczny – 2499 m). Najpopularniejszym i najtrudniejszym szlakiem jest Orla Perć. Innymi znanymi górami są np. Mięguszowiecki Szczyt i Kozi Wierch. Obszar Tatr Wysokich wynosi około 340 km², czyli mniej niż Tatr Zachodnich. Większość tego terenu, bo 260 km², znajduje się na Słowacji. Tatry Wysokie są oddzielone od Tatr Zachodnich po polskiej stronie przez Dolinę Suchej Wody Gąsienicowej, a po stronie słowackiej przez Dolinę Cichej Liptowskiej. Natomiast od Tatr Bielskich Tatry Wysokie są oddzielone dnem dolin: Zadnich Koperszadów, Przednich Koperszadów, Jaworowej, Kieżmarskiej. Umowna granica między Tatrami Zachodnimi a Tatrami Wysokimi biegnie od przełęczy Liliowe po stronie południowej przez Przełęcz między Kopami do Nosala po stronie północnej. Tatry Wysokie różnią się krajobrazem od Tatr Zachodnich. Przede wszystkim w tych pierwszych występuje głównie rzeźba typu alpejskiego. W Tatrach Wysokich rzadko występują zjawiska krasowe, natomiast niemal wszystkie jeziora tatrzańskie znajdują się właśnie w tych górach.
Tatry Wysokie – obszar Słowacji
Jak już zostało wspomniane, w Polsce znajduje się tylko niewielka część Tatr Wysokich. O wiele większa powierzchnia gór mieści się po stronie słowackiej. To także na Słowacji wznoszą się najwyższe szczyty w Tatrach Wysokich. Szczytami Tatr Wysokich znajdującymi się na Słowacji są: Gerlach (2655 m), Łomnica (2634 m), Lodowy Szczyt (2627 m). Dla wielu to właśnie słowacka część Tatr Wysokich jest najbardziej atrakcyjna z uwagi na majestatyczne szczyty, dzikszą oraz bardziej dziewiczą faunę i florę.
Tatry Wysokie – najlepsze szlaki po stronie polskiej i słowackiej
Szlaki turystyczne w Tatrach Wysokich umiejscowione są w całym paśmie górskim. Najciekawsze obejmują głównie rejon Orlej Perci, okolice Doliny Pięciu Stawów, Morskiego Oka i Hali Gąsienicowej. Szlaki Tatr Wysokich po stronie słowackiej w odróżnieniu od polskich mają tę zaletę, że nie są zbyt zatłoczone. Jest tutaj znacznie mniej turystów. Należy dodać, że szlaki słowackie (inaczej niż polskie) są zamykane na zimę. Zakaz wspinania obowiązuje od 1 listopada do 15 czerwca. Jedynym wyjątkiem jest szlak na Sławkowski Szczyt, który bywa otwierany także zimą. W Tatrach Wysokich na Słowacji poza szlakami można wędrować jedynie pod opieką przewodnika.
Tatry Wysokie – atrakcje
Tatry Wysokie po stronie polskiej obfitują w wiele atrakcji. Góry zbudowane są ze skał krystalicznych i dzięki nim woda utrzymuje się na powierzchni. Z tego powodu w Tatrach Wysokich można podziwiać wspaniałe jeziora , m.in. Morskie Oko, Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Czarny Staw pod Rysami. Najchętniej odwiedzane jest Morskie Oko, gdyż wycieczka tam umożliwia obejrzenie całej panoramy Tatr Wysokich. Turystów przyciągają także tatrzańskie wodospady: Wodogrzmoty Mickiewicza w Dolinie Roztoki oraz Siklawa na pograniczu Doliny Pięciu Stawów Polskich i Doliny Roztoki. Jeśli chodzi o część słowacką Tatr Wysokich, warto wejść na narodową górę naszych sąsiadów, czyli Krywań. Równie urokliwie jest na Koprowym Wierchu lub w rejonie Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Miejscem szczególnym w Tatrach Wysokich na Słowacji , które dobrze jest odwiedzić, jest Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą, gdzie tablice pamiątkowe mają także Polacy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN