Gimbal to przydatne urządzenie, z którego najczęściej korzystają filmowcy. Najczęściej spotykanym modelem jest gimbal ręczny, który pozwala na kontrolę ruchu kamery. Jak działa gimbal i na jaki rodzaj się zdecydować?
Gimbal jest przydatnym narzędziem służącym do stabilizacji obrazu. W zależności od modelu można na nim zamontować telefon komórkowy, aparat cyfrowy lub profesjonalną kamerę sportową. Dzięki korzystaniu z gimbala podczas filmowania uzyskamy efekt płynnego ruchu i pozbędziemy się niepotrzebnych drgań i innych zakłóceń. Obrazy zarejestrowane za pomocą gimbala lepiej się ogląda i wyglądają na bardziej profesjonalne. Jaki wybrać model gimbala?
Jak działa gimbal?
Gimbal to stabilizator obrazu. Płynny obraz uzyskuje się dzięki izolowaniu sprzętu nagrywającego od użytkownika, a także poprzez użycie specjalnych silniczków. Dzięki temu urządzeniu można uzyskać płynne ujęcia nawet w przypadku szybkiego ruchu na nierównym podłożu. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów gimbali – jednoosiowe, dwuosiowe i trójosiowe. Pierwszy rodzaj stabilizuje oś „Y”, drugi oś „X” i „Y”, a trzeci osie „X”, „Y” i „Z”. Za najlepszy gimbal jest uważany gimbal 3-osiowy, ponieważ pozwala on na uzyskanie największej stabilizacji obrazu i płynności ruchu. Jeśli chcemy korzystać z gimbala w amatorski lub półprofesjonalny sposób, w zupełności wystarczy nam jednak gimbal 2-osiowy.
Obecnie większość modeli pozwala na regulację parametrów takich jak moc silników czy prędkość obrotu.
Czy warto korzystać z gimbala?
Gimbale zyskują coraz większą popularność wśród osób zajmujących się nagrywaniem filmów, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorskich. Z gimbali korzystają zawodowi filmowcy, ponieważ pozwalają one na uzyskanie niezwykłej płynności ruchu w nawet najtrudniejszych warunkach. Po te urządzenia coraz chętniej sięgają też twórcy wideoblogów, ale i zwykli użytkownicy, którzy chcą przywieźć z wakacji dobrej jakości filmy, które przyjemnie się ogląda w gronie znajomych. Gimbale świetnie sprawdzają się też w sytuacjach, gdy chcemy np. nagrywać obraz podczas jazdy na rowerze czy nartach. Są też bardzo przydatne, gdy przyjdzie nam kręcić film przy słabym świetle. W takich warunkach każde drgnięcie telefonu czy kamery znacznie pogarsza rejestrowany obraz. Dzięki coraz większej dostępności gimbali i spadku cen na tego typu gadżet może sobie dziś pozwolić każdy.
Jaki gimbal wybrać?
Wybór odpowiedniego gimbala powinien być przede wszystkim podyktowany tym, z jakiego sprzętu do rejestracji obrazu korzystamy. Gimbal do kamery sportowej znacznie różni się od gimbala do drona czy gimbala do lustrzanki ceną, funkcjonalnością i wagą. Gimbale do telefonów czy niewielkich kamer GoPro mają niewielkie rozmiary, są bardzo poręczne, lekkie i ich transport nie sprawia żadnego problemu, ponieważ zmieszczą się w każdym plecaku. Z kolei profesjonalne gimbale dla filmowców korzystających z kamer mają o wiele większe rozmiary i są cięższe. Przy wyborze gimbala zastanówmy się, do czego chcemy go używać. Jeśli zależy nam na mobilności i wygodzie obsługi, wybierzmy lżejszy model. Dzięki temu nawet po kilku godzinach nie będziemy zmęczeni korzystaniem z urządzenia. Jeśli zaś chcemy zadbać o to, by nasze ujęcia wyglądały na w pełni profesjonalne i korzystamy z lustrzanki lub kamery, wybierzmy cięższy, ale bardziej stabilny model.
Przy wyborze odpowiedniego gimbala należy zwrócić uwagę na jego ładowność, czyli maksymalną wagę sprzętu, które chcemy umieścić na urządzeniu. Równie istotną kwestią jest minimalny i maksymalny rozmiar telefonu lub kamery, który można zamontować na danym modelu gimbala.
Przy zakupie gimbala sprawdźmy też, w jaki akumulator jest on wyposażony. Im cięższy akumulator, tym dłużej będziemy mogli pracować z urządzeniem na jednym ładowaniu. Jednak waga akumulatora podczas dłuższego nagrywania może wpływać na to, że szybciej się zmęczymy. Jeśli wiemy, że kręcenie filmów zajmie nam kilka godzin, najlepiej zaopatrzyć się w dodatkowe akumulatory, które można wymieniać. Możemy również dokupić powerbank i od czasu do czasu podładować akumulator.
Przed zdecydowaniem się na konkretny model zwróćmy również uwagę na jakość materiałów, z których wykonany jest gimbal. Najtańsze urządzenia są zrobione z plastiku, który jest bardzo podatny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Ceny gimbali w zależności od ich przeznaczenia mogą się znacznie różnić - najtańsze modele do smartfonów kosztują kilkadziesiąt złotych, jednak koszt zakupu profesjonalnych gimbali to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych.
Zobacz także:
- Jak czyścić okulary? Garść przydatnych porad w zależności od rodzaju szkieł
- Korzystasz z emotikonów w sieci? Rób to ostrożnie, bo może cię to dużo kosztować
- Czym jest darowizna i jak ją przekazać? Przepisy
Autor: Adrian Adamczyk