Ciemieniucha u niemowląt najczęściej pojawia się na głowie i brwiach. Jak się objawia? Czym jest spowodowana? Czy rodzice powinni się niepokoić? Wyjaśniamy wszystkie zagadnienia związane z ciemieniuchą.
Ciemieniucha może wywołać niemałą panikę u rodziców lub stać się źródłem nieprzyjemnych odczuć u osób zupełnie postronnych. Główka niemowlaka pokrywa się nagle łuskami, które mogą niekiedy przybrać żółtawy kolor. Nie wygląda to wprawdzie estetycznie, ale jest zupełnie naturalne i ma prawo pojawiać się na skórze dziecka. Jednak bez odpowiedniej pielęgnacji może być źródłem problemów ze skórą i włosami.
Jak wygląda ciemieniucha u niemowlaka?
Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku niemowlęcego. Na skórze głowy pojawiają się zmiany przypominające łuski. Z czasem zmiany te zaczynają wyglądać jak strupki lub skorupka, zmieniając przy tym kolor na żółtawy.
Skąd się bierze ciemieniucha u niemowlaka?
Zmiany na skórze dziecka, potocznie nazywane ciemieniuchą , powstają w wyniku nadmiernej produkcji łoju przez organizm. Gruczoły łojowe dziecka nie są jeszcze dojrzałe i gotowe do zrównoważonej pracy. Działają zbyt intensywnie, ponieważ w organizmie niemowlaka nadal krążą hormony mamy. To właśnie one sprawiają, że wydzielany w nadmiarze łój zbyt mocno natłuszcza skórę dziecka. W efekcie tego procesu łój zasycha na główce dziecka, łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka. Wówczas można zaobserwować zmiany, które początkowo wyglądają jak łuski, ale szybko zaczynają tworzyć skorupki. Wielkość i kolor tych zmian - od jasnych po ciemnożółte, zależą od stopnia nasilenia produkcji łoju i wrażliwości delikatnej skóry dziecka.
Gdzie może pojawić się ciemieniucha u niemowlaka?
Ciemieniucha pojawia się najczęściej na owłosionych częściach ciała niemowlęcia. Zaobserwujemy ją więc głównie na głowie - we włosach, a nawet brwiach . Niekiedy zmiany charakterystyczne dla ciemieniuchy mogą pojawić się na czole, powiekach, za uszami i w fałdkach skóry.
W jakim wieku dziecko może mieć ciemieniuchę?
Ciemieniucha może pojawić się w kilka dni po urodzeniu . Najczęściej jednak łuskowate zmiany można zaobserwować u dzieci w wieku trzech - sześciu tygodni. Ustępują one około 3. miesiąca życia . Zdarza się jednak ciemieniucha u 6-miesięcznego niemowlaka, a nawet u starszych dzieci - na przykład w wieku 18. miesięcy . Przypomina wówczas bardziej łupież niż łuskowate zmiany.
Sposoby na ciemieniuchę
- nie zdrapuj powstających na skórze dziecka strupków i nie wyczesuj łusek na sucho . Skóra dziecka jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Wprawdzie zmiany ciemieniuchowe powstają w wyniku zbyt intensywnego wydzielania łoju przez gruczoły łojotokowe, to łój ten łączący się dodatkowo ze złuszczającym się naskórkiem, wysycha, tworząc strupki. Odrywając zaschnięty strupek, podrażnimy skórę dziecka i narazimy ją na dodatkowe zakażenie.
- zmiany na skórze niemowlaka posmaruj oliwką . Może być to nawet oliwa z oliwek. Ważne, żeby był to produkt jak najbardziej delikatny.
- natłuszczone zmiany na skórze wyczesz miękką szczoteczką . Nie używaj grzebienia, szczotki z ostrym lub twardym włosiem ani szczoteczki do zębów - nawet jeśli wydaje się wygodniejsza. Wybierz szczotkę dedykowaną dla niemowląt z bardzo miękkim włosiem i używaj jej ostrożnie i delikatnie.
- myj zmiany na skórze dziecka - nie obawiaj się, że woda może zaszkodzić. Kąpiel z wykorzystaniem delikatnego środka myjącego dla niemowląt pomoże usunąć łuski i strupy powstałe w wyniku ciemieniuchy. Mycie główki można połączyć z wyczesywaniem strupków.
- używaj zawsze bawełnianych ubranek i czapeczek . Skóra może wówczas oddychać i szybciej zwalczysz ciemieniuchę u niemowlaka.
Kiedy ciemieniucha u dziecka powinna zaniepokoić?
Domowe sposoby pozbycia się ciemieniuchy polegające na szczególnym dbaniu o zmienioną skórę, stosowaniu oliwki czy delikatnym wyczesywaniu łusek i strupków, powinny przynosić widoczne rezultaty, a ciemieniucha powoli powinna znikać. Jeśli jednak objawy ciemieniuchy nie ustępują - warto skonsultować się z lekarzem. Być może zasugeruje on zmianę kosmetyku lub inny sposób leczenia. Może będzie trzeba zastosować maść przeciwzapalną ze składnikiem odkażającym, jeśli zmiany są naprawdę duże lub trwają zbyt długo. Najbardziej niepokojąca jest wtórna infekcja bakteryjna zmienionej chorobowo skóry, która może być następstwem na przykład nieprawidłowej pielęgnacji skóry z ciemieniuchą - wówczas niezbędne jest leczenie zgodnie z wytycznymi pediatry.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN