Chłodzenie procesora – jak to zrobić? Porady o chłodzeniu procesora w telefonie, komputerze i laptopie

Procesor komputerowy
Fot. Catalin Lungu / EyeEm / Getty Images

Chłodzenie procesora musi być odpowiednio silne, aby praca na komputerze lub innym sprzęcie była efektywna. Warto odpowiednio zadbać o chłodzenie procesora, jeśli sprzęt ma nam służyć przez długi czas. Dobre chłodzenie procesora zapobiegnie uszkodzeniom, a nawet przepaleniom poszczególnych części.

Dobre chłodzenie procesora zapewnia mu niskie temperatury i długoletniość. Wyróżniamy wiele sposobów chłodzenia: pasywne chłodzenie procesora, aktywne za pomocą wentylatorów do chłodzenia procesora, a także chłodzenie procesora wodne . Nieco inaczej będzie wyglądać chłodzenie procesora w telefonie, w laptopie i w komputerze stacjonarnym.

Chłodzenie procesora w komputerze stacjonarnym – podstawowe informacje

Procesor, podobnie jak płyta główna i karta graficzna, to jeden z najważniejszych podzespołów komputera . Każdy procesor, aby mógł działać przez długi czas, musi mieć działający układ chłodzenia. Procesor, który nie jest chłodzony, będzie osiągał zbyt duże temperatury, zwłaszcza w sytuacji, gdy będziemy akurat korzystali z aplikacji i gier komputerowych, wymagających większych pokładów mocy obliczeniowej. Brak chłodzenia procesora w komputerze prędzej czy później poskutkuje jego częściowym lub całkowitym uszkodzeniem. Najłatwiej uniknąć przegrzania procesora w komputerze stacjonarnym. W jaki sposób to zrobić?

Komputer stacjonarny, tzw. blaszak, ze względu na łatwą do otworzenia obudowę, jest stosunkowo nietrudny w czyszczeniu. Regularne otwieranie obudowy komputera i czyszczenie procesora sprawią, że układ chłodzący będzie działał efektywniej, a przy okazji ciszej. Ciche chłodzenie procesora to nie tylko efekt dobrego sprzętu, ale także znak, że mamy niezabrudzony wentylator do chłodzenia procesora . Jeżeli posiadamy starszy sprzęt, który nie posiada oddzielnego układu chłodzenia procesora, to polecanym sposobem jest zakup dodatkowego wentylatora. Wcześniej należy sprawdzić, czy zainstalowany w komputerze zasilacz jest w stanie obsłużyć dodatkowy wentylator do chłodzenia procesora . Jak zamontować chłodzenie procesora tego rodzaju? Wszelkiego rodzaju radiatory mają specjalne miejsca na śrubki – wystarczy przykręcić je do obudowy i podpiąć.

Zobacz film: Najważniejszy jest ... internet? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie chłodzenie procesora wybrać do komputera stacjonarnego?

Wyróżniamy kilka rodzajów chłodzenia procesorów. Chłodzenie za pomocą wentylatorów, zapewniających właściwy obieg powietrza, to rodzaj aktywnego chłodzenia procesora . Możemy także wykorzystać specjalne radiatory, które nie wywołują ruchu powietrza – chłodzą procesor poprzez odprowadzanie ciepła na zasadzie konwekcji swobodnej. Technikę tę określamy pasywnym chłodzeniem procesora . Jest ona skuteczna, ale kosztowna – radiatory konwekcyjne do chłodzenia procesorów nie są tanimi urządzeniami.

Zastanawiając się, jakie chłodzenie procesora wybrać , możemy rozważyć także wodne chłodzenie procesora. Wodna technika chłodzenia także jest kosztowna, ale przez specjalistów uważana za najbardziej efektywną. Ogromną zaletą tej metody jest fakt, że mamy wówczas do czynienia z cichym chłodzeniem procesora. Chłodzenie procesora wodne składa się co najmniej z trzech elementów:

· bloków chłodzących, które są wymiennikami ciepła,

· pompy tworzącej obieg wody w instalacji,

· chłodnicy, oddającej zakumulowane ciepło do otoczenia.

Wady chłodzenia procesora wodą:

· wysokie koszty instalacji takiego sposobu cichego chłodzenia procesora,

· konieczność cyklicznego czyszczenia bloków chłodzących i obwodów ze względu na możliwość powstawania glonów i innych nieczystości,

· montaż wodnego systemu chłodzenia procesora jest nieco trudniejszy od montażu aktywnego lub pasywnego chłodzenia procesora

Chłodzenie procesora w telefonie i w laptopie. Na czym polegają różnice?

Chłodzenie procesora w telefonie lub w laptopie nie jest tak proste, jak w przypadku komputera stacjonarnego. Wynika to ze zbitej, kompaktowej konstrukcji urządzeń przenośnych. Jeśli często zauważamy, że nasz smartfon lub laptop mocno się przegrzewa, a w trakcie bardziej wymagających aplikacji (np. gier) powoli się zacina, to znak, że należy zadbać m.in. o dobre chłodzenie procesora laptopa lub komórki.

Ze względu na kompaktową budowę w laptopie i w komórce nie jesteśmy w stanie zainstalować dodatkowych wentylatorów do chłodzenia procesora. Do laptopa jednak możemy zakupić specjalną podstawkę chłodzącą – nie będzie ona bezpośrednio chłodziła procesora, ale na pewno przyczyni się do niższej temperatury całego sprzętu.

Jednak chyba najlepszym rozwiązaniem dla urządzeń przenośnych jest regularne używanie pasty termoprzewodzącej . Używać tej pasty możemy także do procesora w komputerze stacjonarnym. Pasta przewodzi temperaturę pomiędzy procesorem a podstawą, jednak zużyta pasta tylko potęguje nagrzewanie się sprzętu . Dla chłodzenia procesora laptopa lub komórki świeża pasta ma ogromne znacznie, gdyż pozwala odejść części ciepła z procesora. Na szczęście pasty do chłodzenia procesora w telefonie lub w komórce są bardzo tanie. Pozostaje tylko pytanie, jak zamontować chłodzenie procesora – w jaki sposób nałożyć pastę? Aby to zrobić, konieczne będzie rozkręcenie komórki lub laptopa (pamiętajmy o wcześniejszym wyłączeniu urządzenia i wyjęciu baterii).

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości