Sport i fitness

Bezpieczne ferie na sankach

Sport i fitness

Bezpieczne ferie na sankach

Sanki to jedna z popularniejszych form aktywnego zimowego wypoczynku dla dzieci. Jest ona źródłem radości, zabawy i pozytywnej energii. Jakie są rodzaje sanek? Jak bezpiecznie na nich zjeżdżać? Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak rozmawiał o tym z ratownik medyczną Haliną Długopolską.

Rodzaje sanek

Sanki powinny być solidnie wykonane, bezpieczne i dopasowane do wieku dziecka.

Na rynku dostępne są:

  • sanki przeznaczone do ciągnięcia po śniegu - ich płozy mają szerokość ok. 3 cm, dzięki czemu sanki się nie wywracają, na płozach powinno znajdować się podparcie dla nóg, które sprawia, że jazda jest wygodna i pozwala unikać hamowania nogami. Dla podniesienia komfortu jazdy dziecka warto zainwestować w sanki z oparciem, które zapobiega również upadkom. Sanki do ciągnięcia powinny także obowiązkowo posiadać sznurek lub drążek do pchania;
  • sanki przeznaczone do zjeżdżania - muszą być bezpieczne i w miarę szybkie, dlatego płozy powinny mieć kształt rurek i być wygięte z przodu w tzw. baranie rogi. Warto, aby sanki do zjeżdżania były wytrzymałe i lekkie;
  • sanki uniwersalne - nadają się zarówno do zjeżdżania, jak i ciągnięcia po śniegu. Ich płozy powinny być płaskie i zakończone baranimi rogami. Przydatne w nich będzie również oparcie pod nogi i sznurek lub drążek do ciągnięcia.

Bezpieczeństwo na sankach

Przed wyjściem z domu sprawdźmy pogodę. Przyjemniej jest zjeżdżać na sankach w słońcu, a nie podczas intensywnie padającego śniegu i wiejącego wiatru.

Wybierz takie ubranie, w którym dziecko nie przemoknie i z którego nie będą zwisać sznurki, mogące zaplątać się w sanki.

>>>Zobacz: Co robić w ferie w domu z dzieckiem?

Zjeżdżanie na sankach ze stoków narciarskich jest bardzo ryzykowne, dlatego trzeba kierować się do wydzielanych dla sanek miejsc. Dla dzieci wybierajmy górki nieoblodzone o niedużym nachyleniu. Warto też się upewnić, czy na trasie zjazdu nie ma gałęzi, kamieni i innych niebezpiecznych przedmiotów.

Zobacz także:

Sanki dla małych i dużych

Gadżety na stok. Ślizgacze, gogle i skarpety na baterię

Zimowy gadżet dla dziecka: pudło "nie nudno"

Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0