Aqua aerobik to bezpieczna i mało kontuzyjna forma aerobiku. Ćwiczenia wykonywane w wodzie angażują mięśnie całego ciała, ale nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy i jej dziecka. Dlatego aerobik w wodzie mogą uprawiać nawet kobiety w ciąży. Jakie daje efekty? Jaki ma wpływ na zdrowie?
Sport to zdrowie, ale jest też najczęstszą przyczyną kontuzji. Wiele osób poszukuje aktywności fizycznej, która nie wymagałby od nich zgłębiania wiedzy sportowej i nie narażała na poważne kontuzje. Nie zapominajmy o osobach, które ze względu na poważne schorzenia fizyczne, również nie mogą sięgnąć po klasyczny fitness bądź bieganie. Doskonałą alternatywą jest więc aqua aerobik.
Aqua aerobik - dla kogo?
Wodny aerobik jest idealną formą aktywności dla kobiet dojrzałych, ale też starszych. Nie wymaga on umiejętności pływania, dlatego panie, które mają opory przed wejściem do wody, nie muszą obawiać się ryzyka utonięcia. Poziom wody, w którym się ćwiczy, może być dostosowany do indywidualnych preferencji. Aqua aerobik przywraca sprawność ruchową, zwłaszcza w przypadku osób z problemami kręgosłupa - osteoporozą i artretyzmem. Jest też doskonałym pomysłem na sport dla kobiet w ciąży . Przede wszystkim nie jest kontuzjogenny. Kobieta, nawet w zaawansowanej ciąży, będzie czuła się lekko. Jej stawy i kręgosłup zostaną odciążone, a ruchy wody delikatnie wymasują ciało. Aerobik w wodzie jest sportem dla każdego. Bez względu na wiek, płeć czy stopień zaawansowania aktywności fizycznej. Poza tym jest idealnym uzupełnieniem aktywności fizycznej dla osób na co dzień uprawiających cięższy i bardziej kontuzjogenny sport. Polecany jest szczególnie kolarzom i biegaczom, w celu regeneracji mięśni pleców i nóg.
Aqua aerobik - jakie ma zalety?
Aqua aerobik z roku na rok zyskuje coraz większe rzesze fanów. Niewątpliwie składa się na to wiele czynników, które mianują ten sport bezpiecznym dla zdrowia. Coraz częściej kobiety ćwiczące tradycyjne formy aerobiku i fitnessu chętniej sięgają po ich nową, zdrowszą odmianę. Podobnie jak tradycyjna jego forma, wodny aerobik angażuje całe ciało. Jest to sport dedykowany dla tych, którym zależy na zachowaniu ogólnej dobrej kondycji, poprawieniu wydolności oddechowej i rozruszaniu wszystkich mięśni ciała. Pierwszym zauważalnym efektem aerobiku jest na pewno wyszczuplenie i wysmuklenie sylwetki. Wpływ na to ma woda, która rzeźbi ciało, poprawiając napiętość skóry. Docenią go wszyscy ci, którzy mają problemy z kręgosłupem i stawami, bowiem woda naturalnie odciąża, a przy tym poprawia krążenie. Pełni rolę masażysty, przynosząc skórze relaks i delikatny masaż. Wodny aerobik docenią wszyscy mający problem z cellulitem i wiotkimi mięśniami. Warto również wspomnieć o relaksacyjnym wpływie wodnych ćwiczeń. Półgodzinna aktywność fizyczna w wodzie poprawia samopoczucie i oczyszcza organizm z toksyn, które poniekąd wpływają na senność, znużenie i zmęczenie.
Technika wodnego aerobiku - o czym należy pamiętać?
Przewagą wodnego aerobiku nad innymi sportami jest to, że do jego uprawiania nie potrzebujemy sprzętu . Tak naprawdę wystarczy basen i wygodny, niekrępujący ruchów kostium kąpielowy. Istotne jest to, aby podczas wykonywania ćwiczeń mieć wokół siebie wystarczająco dużo miejsca. Najważniejsze są jednak chęci i zapał. Pomocne w tym będą zajęcia aqua aerobiku oferowane przez grono parków wodnych, basenów sportowych i siłowni. Możesz również uprawiać wodny aerobik we własnym zakresie, wszędzie tam, gdzie masz dostęp do wody - również podczas wakacji. W okresie letnim warto postawić na aqua aerobik na świeżym powietrzu. W tym celu możesz ćwiczyć w jeziorze, w rzece, w której zwykle pływasz lub nad polskim morzem. Wybierając się na zagraniczne wakacje, nadal możesz kontynuować aktywność fizyczną w przy hotelowym basenie.
Jak zdrowo ćwiczyć?
· Stań w wodzie, tak by woda sięgała Ci do bioder i biegnij. Spróbuj biec w miejscu, a jeśli masz więcej siły, biegnij przed siebie. Pamiętaj, by używać rąk. Angażuj całe ciało. Wodny bieg wzmocni i wysmukli mięśnie nóg. To bezpieczna alternatywa dla wszystkich tych, którzy obawiają się kontuzji stawów w biegu tradycyjnym. Ponadto bieganie w wodzie odciąża kolana.
· Złącz nogi, wyprostuj ręce przed siebie i zrób przysiad tak, aby zanurzyć się całkowicie pod wodę. Pamiętaj, by w momencie siadu Twoje kolana nigdy nie wychodziły poza czubki palców, jeśli nie masz pewności, czy na pewno przestrzegasz tej zasady, staraj się wypiąć biodra i pupę maksymalnie do tyłu.
· Podskakuj! To zabawne ćwiczenie nie tylko będzie formą zabawy, ale bardzo dobrym sposobem na wzmocnienie nóg. W przeciwieństwie do podskoków, na twardej nawierzchni woda nie tylko odciąży stawy, ale całkowicie amortyzuje kontakt z podłożem. Będziesz miał wrażenie, że unosisz się w powietrzu.
· Stań tyłem do krawędzi basenu i trzymaj się rękoma. Unieś nogi prostopadle do swojego ciała i wymachuj naprzemiennie nogami, tak jakbyś płynął. Zmień technikę i zacznij kręcić nogami, tak jakbyś jechał w miejscu rowerem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN