Alkomaty – coraz bardziej powszechna metoda badania trzeźwości

Mężczyzna dmuchający w alkomat
Mężczyzna dmuchający w alkomat
Źródło: Fot. AndreyPopov/ Getty Images
Jeśli prowadzimy samochód pod wpływem alkoholu, stajemy się śmiertelnym zagrożeniem na drodze dla siebie i innych kierowców. Zatrzymani przez policję możemy spodziewać się kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności. Zanim wsiądziemy za kółko po spożyciu alkoholu, sami sprawdźmy, czy możemy bezpiecznie prowadzić - wystarczy do tego alkomat.

Alkomat stanowi standardowe wyposażenie policji drogowej. W Polsce liczba kierowców, którzy zostają zatrzymani po spożyciu alkoholu, wciąż jest zatrważająca. W 2017 r. było to 110 tysięcy osób, w 2016 r. przyłapano 115 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Zgodnie z polskim prawem za stan nietrzeźwości uważa się przekroczenie 0,5 promila alkoholu we krwi. Wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu to nie tylko skrajna nieodpowiedzialność, lecz także przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności. Dzięki alkomatowi sami sprawdzimy, czy możemy prowadzić.

Alkomat – co to jest?

Alkomat to po prostu tester trzeźwości. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zmierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat długie lata był używany przede wszystkim przez policję, ale obecnie jest powszechnie dostępnym urządzeniem. Alkomaty dla firm wykorzystują agencje ochrony, korporacje nadzorujące wielkie instalacje przemysłowe czy niektóre firmy budowlane. Sami też możemy się zaopatrzyć w osobisty alkomat lub skorzystać z funkcjonalności wirtualnych alkomatów . Najważniejszym elementem alkomatu jest sensor, który odbiera próbkę dostarczonego powietrza. Wdmuchiwane powietrze najpierw przechodzi przez ustnik, następnie trafia do systemu mechanicznej obróbki, a stamtąd do sensora. Niektórzy kierowcy próbują oszukiwać alkomat , dmuchając w niego z mniejszą albo większą siłą, jednak profesjonalne alkomaty , z dobrze zaprojektowanym systemem mechanicznej obróbki, nie dadzą się oszukać. Z kolei najtańsze alkomaty , bez odpowiednich atestów, mogą podawać niedokładny wynik. Bardziej precyzyjne są alkomaty elektrochemiczne , a jeszcze lepsze są alkomaty spektrofotometryczne. Jak działają? Powietrze, które przez ustnik oraz system obróbki trafia do sensora, przeliczane jest przez układ elektroniczny pod kątem zawartości alkoholu. Wówczas na wyświetlaczu alkomatu pojawia się wynik.

Alkomaty – z atestem czy bez?

Profesjonalne alkomaty , szczególnie te, z których wynik badania dołącza się do akt sprawy karnej, muszą posiadać specjalne atesty , wydawane przez niezależne laboratoria. W czasie takiego badania sprawdzane są podzespoły alkomatu i jego parametry, które mogą mieć wpływ na działanie sprzętu w przyszłości. Alkomaty policyjne z atestem to standardowy sprzęt używany w trakcie kontroli drogowej. W domu do użytku osobistego nie musimy mieć alkomatu z atestem , ale powinniśmy się liczyć z tym, że badanie nie będzie dokładne. Poza atestami ważna jest kalibracja alkomatu, czyli jego optymalizacja w specjalnych symulatorach, gdzie ustawia się parametry. Tego rodzaju przeglądy techniczne wykonuje się na bieżąco, ponieważ alkomaty bez kalibracji nie będą podawać precyzyjnego wyniku. Profesjonalne alkomaty mają określoną przez producenta liczbę badań, po których należy wykonać kalibrowanie.

Jaki kupić alkomat?

Posiadanie alkomatu do użytku osobistego może uratować nas przed sporymi kłopotami. Jaki kupić alkomat ? Cennik alkomatów cechuje się dużą rozpiętością cen. Alkomaty elektrochemiczne mogą kosztować od 300 złotych wzwyż, nawet do 2000 złotych. Tego rodzaju sprzęt jest wyposażony w nowoczesne sensory, dzięki którym badanie trwa zaledwie kilka sekund. Dzięki alkomatom policyjnym bezustnikowym w krótkim czasie można przebadać większą liczbę osób. W urządzeniu pomiarowym precyzja działania jest koniecznością, dlatego niezbędne są okresowe przeglądy (konserwacja, kalibrowanie). Firmy i organizacje zajmujące się kontrolą jakości tych urządzeń udzielają na nie gwarancji. Niektórzy dystrybutorzy oferują wieloletnie gwarancje oraz pakiety z możliwością darmowej kalibracji. Gdzie kalibrować alkomaty , jeśli nie wykupiliśmy takiej usługi? Należy je oddać do profesjonalnych serwisów zajmujących się legalizacją i kalibracją alkomatów, dzięki czemu będą one spełniać rygorystyczne normy pomiarowe (czyli posiadać atest). Najtańsze alkomaty na rynku możemy kupić za 60–70 złotych. Chcąc sprawdzić poziom alkoholu w organizmie, możemy skorzystać również z wirtualnego alkomatu , jednak wynik takiego pomiaru może być jedynie orientacyjny. Na stronie z wirtualnym alkomatem podajemy wiek, wzrost, wagę, płeć, określamy ilość wypitego alkoholu (liczba kieliszków lub szklanek) oraz czas jego spożycia. Uzyskany wynik jest orientacyjny, ponieważ każdy organizm inaczej spala alkohol.

Zobacz film: Za kierownicę po alkoholu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fot. AndreyPopov/ Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana