Jak rośnie brzuch w 6. miesiącu i jakie zmiany zachodzą w rozwoju dziecka?

Mężczyzna przytula kobietę w ciąży
Fot. GettyImages / David Pereiras / EyeEm

Szósty miesiąc to koniec drugiego trymestru ciąży. Jest to moment, w którym zaobserwować można wyraźne zaokrąglenie brzucha. Ciało kobiety zaczyna się zmieniać i staje się bardziej krągłe. Jakie jeszcze zmiany przynosi ze sobą 6. miesiąc ciąży?

Drugi trymestr to najlepszy i najlżejszy okres w całej ciąży. Uciążliwe poranne mdłości, bóle głowy i uczucie ciągłej senności mijają. W tym okresie kobieta znowu odzyskuje energię, chętniej się rusza, ale też zaczyna zmieniać się fizycznie. Zdecydowanie pięknieje. Jej skóra staje się gładka , oczy błyszczące, włosy gęste i lśniące. Ciąża daje o sobie znać, wyraźnie się zarysowując. W drugim trymestrze ciąży dziecko zaczyna się coraz żwawiej ruszać . Samo poznaje możliwości swojego ciała, dlatego chętnie prostuje i zgina nóżki i rączki. Jest małe i w macicy ma nadal sporo miejsca, dlatego przewroty i ciągła zmiana pozycji to norma na tym etapie rozwoju.

Dziecko w szóstym miesiącu ciąży

Szósty miesiąc to czas kończący drugi trymestr. Dziecko ma ponad 20 cm i waży niespełna kilogram. Podczas badania USG można zobaczyć zarys jego twarzy i to jak otwiera i zamyka oczy. Płuca dziecka nie są jeszcze do końca rozwinięte, a raczej wchodzą w najważniejszy dla nich etap. Zaczyna się produkcja substancji, która nie dopuszcza do sklejania się pęcherzyków płuc i tym samym umożliwia swobodne oddychanie dziecka.

Dziecko w szóstym miesiącu ciąży łączy z matką więź emocjonalna. Odczuwa ono lęk, strach i radość. Śmieje się i płacze, dlatego od tego okresu kobiety powinny zwracać szczególną uwagę na niedopuszczanie do napięcia nerwowego.

Ciało kobiety w szóstym miesiącu ciąży

Szósty miesiąc to czas, kiedy kobieta zaczyna przybierać ciążowych krągłości. Znaczny skok wagi dziecka przekłada się na wagę mamy. Przeciętnie kobiecie przybywa około 5 kilogramów . Składa się na to waga dziecka, waga łożyska i ponad pół litra płynu owodniowego.

Nagły skok wagi działa niekorzystnie również na skórę. Ponadto rozwój dziecka osłabia działanie kolagenu w skórze matki. Dlatego to głównie podczas ciąży jest ona narażona na powstanie rozstępów. Jak zapobiegać rozstępom? Przede wszystkim należy zadbać o solidne nawilżenie skóry. Do masażu warto sięgnąć po naturalne olejki roślinne lub oliwkę dziecięcą. Regularne masowanie i smarowanie skóry olejkami zapobiega rozstępom i pomoże skórze wrócić do stanu sprzed ciąży.

Dolegliwości w 6. miesiącu ciąży

Dziecko staje się coraz większe, a więc obserwuje się powiększenie macicy . Zaczyna ona naciskać na pęcherz, przez co wiele kobiet uskarża się na nietrzymanie moczu . Nie jest to co prawda zjawisko uniemożliwiające normalne funkcjonowanie poza domem, jednak mimowolne popuszczanie, nawet najmniejszych ilości, jest krępujące. Nieocenione okażą się w tym przypadku ćwiczenia mięśni Kegla . Polegają one na zaciskaniu, a następnie rozluźnianiu pochwy. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie okolic rodnych kobiety, jak i same zwieracze.

Ponadto w związku z nagłym wzrostem wagi, istnieje wzrost ryzyka wystąpienia : zgagi, żylaków, skurczów mięśni nóg i rąk, bóle lędźwi, bóle głowy, zaparcia i wzdęcia . Poza tym zaczynają się problemy ze snem . Kobiecie podczas zasypiania i w nocy zaczyna przeszkadzać brzuch. Nieprzyzwyczajona do twardego i coraz większego brzucha, podczas snu odczuje go jako przeszkodę. Przekłada się to na niewyspanie i bóle mięśni pleców i karku związane z niewygodnymi do spania pozycjami. Ulgę w tym przypadku mogą przynieść tzw. poduchy rogale, które pełnią rolę odciążenia brzucha podczas snu.

Jakie badania należy zrobić w 6. miesiącu ciąży?

Regularne badania w okresie ciąży to gwarancja jej powodzenia i udanej łatwej akcji porodowej. W 6. miesiącu najważniejszym badaniem jest badanie na cukrzycę. Należy je wykonać około 25 tygodnia ciąży - odbywa się na podstawie skierowania od lekarza. Pozostałe badania, jakie należy wykonać to: morfologia krwi, ciśnienie krwi, badanie moczu, waga, obwód brzucha i ocena wydzieliny z pochwy.

Zmiany w życiu w 6. miesiącu ciąży

Koniec drugiego trymestru to czas, w którym warto powoli przyzwyczajać się do największych zmian w obrębie ciała. Z pomocą przyjdą na pewno szkoły rodzenia , które odpowiedzą na szereg nurtujących przyszłe mamy pytań. Instruktorzy pokażą jak dbać o ciało, jakie pozycje przybierać do snu, jakie dolegliwości są normalne dla zdrowej ciąży, a które należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

Zobacz także: Jak zmienia się ciało po ciąży?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości