Kłopoty z trawieniem, stany zapalne, alergie – to tylko część przypadłości, z którymi poradzi sobie rumianek. Zioło od bardzo dawna stosowane jest w polskiej apteczce w wielu formach, m.in. jako napar, nalewka lub suplement w tabletkach.
W dzisiejszym artykule poznamy działanie rumianku. Dowiemy się, na co rumianek pomaga, czy można pić go codziennie i jak często należy rumianek stosować.
Co wiemy na temat rumianku pospolitego?
Rumianek , inaczej rumianek pospolity, jest jedną z najbardziej znanych i najstarszych roślin, z których korzysta się w ziołolecznictwie. Nie sposób wymienić w jednym zdaniu, na ile dolegliwości rumianek jest w stanie pomóc. W dodatku jego skuteczność jest jedną z najlepiej opisanych i potwierdzonych naukowo spośród ziół czy kosmetyków. Rumianek wywodzi się z terenów Morza Śródziemnego, jednak dziś można go spotkać niemal wszędzie, także w naszym kraju. Rumianek jest rośliną jednoroczną, która kwitnie od maja do września. W zielarstwie wykorzystuje się wysuszone koszyczki kwiatowe, zbierane na początku kwitnienia rośliny. Najbardziej wartościowy w koszyczkach rumianku jest olejek eteryczny, który zawiera wiele prozdrowotnych substancji.
Właściwości rumianku
Jak zostało już wspomniane, właściwości lecznicze rumianku są bardzo szerokie. Jest on wspaniałym lekarstwem na problemy z układem pokarmowym, stany zapalne, alergie, bóle brzucha, w tym bóle miesiączkowe i kolki. Przede wszystkim stosuje się rumianek do picia – spożywa się go w formie herbaty z rumianku , naparu lub nalewki. Jednak rumianku można używać nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Wszelkiego rodzaju okłady lub płukanki na bazie rumianku stosuje się przy zapaleniu spojówek, zapaleniach narządów płciowych, zapaleniach gardła – rumianek na gardło jest naprawdę świetny.
Do najważniejszych substancji prozdrowotnych, zawartych w koszyczkach rumianku, zalicza się: chamazulen, który jest skuteczny na alergie, fitosterole – obniżają cholesterol, cholinę, która buduje komórki, poliacetyleny – mające właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe, alfa-bisabolol – działający przeciwzapalnie i antybakteryjnie, gorycze, wpływające pobudzająco na układ trawienny, przeciwutleniacze – flawonoidy i fenolokwasy, garbniki katechinowe, które działają antybakteryjnie i przeciwbólowo, związki kumarynowe i śluzowe, które rozkurczają i działają przeciwzakrzepowo. Rumianek zawiera także duże ilości wzmacniającej witaminy C, a także potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu sole mineralne.
Lista substancji, które zawiera rumianek, jest naprawdę zdumiewająca. Poniżej dowiemy się, jak rumianek radzi sobie z najpopularniejszymi schorzeniami, w przypadku których jest stosowany.
Jak rumianek działa na oczy?
Jak zostało już wspomniane, rumianek, a właściwie napar z rumianku, jest świetny w przypadku zapalenia spojówek lub alergii. Olejek z rumianku ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i ściągające, a zatem łagodzi opuchnięte miejsca. Na oczy bardzo dobre będą okłady.
Herbatka rumiankowa dla niemowląt
Herbatka z rumianku bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku kolki niemowlęcej. Flawonoidy, w które rumianek jest bogaty, mają działanie rozkurczowe i łagodzące. W dodatku napar z rumianku ma właściwości kojące nerwy, uspokajające, dzięki czemu maluchowi łatwiej będzie zasnąć. Napar rumiankowy okaże się zbawienny przy ropiejących oczach niemowlęcia – wystarczy robić dziecku okłady, podobnie jak w przypadku zapalenia spojówek u dorosłego. Rumianek jest także polecany do łagodzenia podrażnionych dziąseł dziecka podczas ząbkowania. Olejek rumiankowy zda egzamin także jako składnik inhalacji, kiedy maluch jest przeziębiony.
Rumianek na zaparcia i inne problemy trawienne
Rumianek doskonale radzi sobie w przypadku problemów z układem pokarmowym i trawiennym – bardzo dobry jest na żołądek czy ból brzucha . Działa antybakteryjnie, rozkurczowo i przeciwzapalnie, dlatego też napar rumiankowy lub herbatka z rumianku wspomogą trawienie i zniwelują kolki, wzdęcia i zaparcia. Rumianek jest również pomocny przy problemach z pęcherzem moczowym i nerkami.
Czy rumianek może na coś szkodzić?
Jak widać, rumianek ma niesamowite właściwości lecznicze, jednak jak z każdą substancją, również z olejkiem rumiankowym należy uważać i zbytnio nie przesadzać z ilością. Istnieje możliwość, że rumianek wywoła u niektórych osób alergię – głównie, jeśli używa się rumianku do przecierania skóry lub jako kompresów. Natomiast pity w zbyt dużej ilości może wejść w reakcję z innymi stosowanymi przez nas lekami.
Zobacz film: Jak sadzić zioła?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF