Rośliny z łąki, które mogą trafić na talerz. "To zioło jest bardzo dobre na przewód pokarmowy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Przysmaki wprost z wiosennej łąki
Przysmaki wprost z wiosennej łąki
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
Mikołaj Rey odwiedził Ciche Wody, czyli wyjątkowe gospodarstwo w województwie warmińsko-mazurskim. Tam czas płynie wolniej, w rytmie przyrody. Właściciele mają zagrody ze zwierzętami, a także pola, gdzie uprawiają około 115 odmian warzyw. O swojej codzienności na wsi i zielonych roślinach, które mogą wylądować na talerzu, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Przysmaki z łąki

Gospodarzami Cichych Wód są Wojciech i Anna Oczkowscy. W ich ekozagrodzie na każdym kroku można znaleźć coś zielonego do zjedzenia. - Tutaj mamy podagrycznik, rośnie wszędzie przy domach. Najfajniejsze są te, które mają jeszcze nalot woskowy, młode liście, które wyrosły - powiedział Wojciech Oczkowski, mieszkaniec Wężówka.

- Jest też bluszczyk kurdybanek. To bardzo fajna roślinka, można ją dodać do sałatek, ziemniaki po krakowsku mamy z kurdybankiem. Jest bardzo dobry na przewód pokarmowy, jest bardzo dobrym antyoksydantem. Dzięki niemu król Jan III Sobieski wygrał bitwę pod Wiedniem. Był okres, gdy panował tyfus, Europa była schorowana i on kazał swoim żołnierzom pić to ziele jako napar - powiedział gospodarz.

Dania z ziołami

Zielone rośliny zebrane na łące świetnie sprawdzą się jako składnik sałatek lub dodatek do mięs czy ryb. Anna Oczkowska przygotowała również pesto. - Mamy tutaj podagrycznik, odrobina mleczu, kurdybanek - wyliczyła gospodyni.

Jak wyglądała uczta ze skarbów znalezionych na polanie i co najbardziej smakowało Mikołajowi Reyowi? Zobacz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes