Co to jest lukrecja? Od lat wykorzystywana w medycynie i przemyśle kosmetycznym. Polecana dla dorosłych i dzieci. Ma szerokie właściwości zdrowotne. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Lukrecja jest aż 50 razy słodsza od cukru, a mimo to skutecznie walczy np. z próchnicą. Jakie ma własciwości? Herbata z lukrecji - kiedy warto ją pić?
Lukrecja właściwości - dlaczego warto ją stosować?
Korzeń lukrecji w przemyśle spożywczym wykorzystywany jest jako zamiennik cukru. Co prawda jest aż o 50 razy słodsza od cukru, ale ma czysto prozdrowotne właściwości. Stosowali ją już w starożytności Chińczycy, Grecy i Rzymianie. Kiedyś żyjąca dziko, dzisiaj jest uprawiana na szeroką skalę. Czarna lukrecja po wysuszeniu przybiera żółty kolor. Od wielu lat jest obiektem badań lekarzy, którzy odkrywają jej nieocenione właściwości.
Korzeń lukrecji - właściwości:
· działa wykrztuśnie, pomagając rozrzedzić zalegającą wydzielinę,
· wykazuje silne działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i przeciwzapalne,
· działa rozkurczowo,
· wspomaga regenerację organizmu po przebytych stanach zapalnych,
· osłania narządy przed substancjami i odczynnikami toksycznymi,
· zatrzymuje i wiąże wodę.
Lukrecja - działanie
Pozytywne działanie uzyskane z ekstraktu z lukrecji , cukierków, herbaty z lukrecji i leków, które powstały na bazie wyciągów z korzenia rośliny, przekłada się na zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie wielu dolegliwości i chorób.
· Stosowana jest przy leczeniu chorób dróg oddechowych (zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie migdałków, astma), udrażniając je i wspomagając oddychanie.
· Przyspiesza leczenie i oczyszczanie z bakterii pęcherza moczowego i nerek.
· Minimalizuje objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy, a regularnie przyjmowana pomaga w leczeniu ich.
· Doceniana jest przez alergików, zmniejszając obrzęk zatok, nosa i przekrwienie błon śluzowych. Znacznie zmniejsza objawy i tkliwość organizmu na pylenie.
· Działa wspomagająco na pracę mózgu, a w szczególności przysadki mózgowej. Ma to znaczenie przy minimalizowaniu objawów choroby Addisona czy stwardnienia rozsianego. Ponadto zmniejsza bolesność stawów w chorobach reumatoidalnych.
· Doceniana jest w kosmetyce jako środek o silnym działaniu nawilżającym. Występuje jako składnik kosmetyków dla skóry przesuszonej, podrażnionej i odwodnionej. Regularnie stosowana nawilża głębokie warstwy skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, tworzy barierę hydrolipidową. Ponadto przyspiesza gojenie ran i trądziku ropnego, dlatego docenią ją również posiadaczki cer trądzikowych i problematycznych.
· Dzięki właściwościom bakteriobójczym i przeciwzapalnym jest skutecznym środkiem w walce z próchnicą. Utrzymuje pH jamy ustnej na właściwym poziomie, nie pozwalając na rozwój ognisk zapalnych przyzębia. Ponadto oczyszcza zęby, zmniejszając ich podatność na przebarwienia i odkładanie się groźnego kamienia nazębnego.
Przeciwwskazania do przyjmowania lukrecji
Lukrecja to bylina, która ma nieocenione właściwości medyczne i kosmetyczne, jednak nie powinna być przyjmowana w przypadku niektórych chorób i stanów fizjologicznych organizmu. Lukrecja w ciąży nie powinna być stosowana, nawet w początkowym okresie. Niewskazana jest również podczas karmienia piersią. Lukrecji nie powinny spożywać dzieci poniżej 5. roku życia. Nie można jej również stosować w przypadku marskości wątroby, nadciśnienia, niewydolności nerek, chorób serca, problemów z układem krążenia. Osoby stale przyjmujące leki jej spożycie powinny skonsultować z lekarzem.
Lukrecja dawkowanie
Lukrecja, pomimo licznych pozytywnych prozdrowotnych właściwości, w nadmiarze może być szkodliwa i skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami. Najczęściej spotykane to: wahanie ciśnienia, przyspieszone bicie serca, uczucie duszności. Dawkowanie lukrecji w celach zdrowotnych zawsze powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem.
Zobacz film: Naturalnie! - algi
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto