Bieganie to forma aktywności fizycznej, którą z powodzeniem może uprawiać każdy bez względu na wiek, pogodę, temperaturę i miejsce zamieszkania. Bezpieczne, świadome i regularne bieganie ma szereg pozytywnych skutków dla całego ciała i psychiki.
Jakie efekty przynosi bieganie?
Bieganie to idealny sposób na utrzymanie bądź wypracowanie dobrej kondycji ciała . Regularnie i prawidłowo uprawiane przynosi całą listę pozytywnych efektów. Przede wszystkim wzmacnia serce i usprawnia układ krążenia . Biegając zmuszamy serce do szybszego pompowania i rozprowadzania krwi, dzięki temu organy są dobrze ukrwione i dotlenione. Biegając zwiększamy też pojemność płuc i wydolność oddechową . Biegacze wolniej się męczą i trudniej u nich o zadyszkę. Nieodłączną częścią biegania jest pocenie się organizmu, a więc wydalanie nagromadzonych toksyn. Można więc powiedzieć, iż dzięki bieganiu naturalnie oczyszczamy organizm . Wiąże się to również ze zwiększoną ilością picia wody, a więc częstszym opróżnianiem pęcherza , co ma pozytywny wpływ na nerki i cały układ moczowy , który jest w ten sposób regularnie czyszczony.
Bieganie to szczęście. Wystarczy 30 minut wolnego joggingu, aby w mózgu uwolnione zostały endorfiny - hormony szczęścia . Odpowiadają one za walkę ze stresem , poczuciem życiowego zmęczenia, depresją . Endorfiny działają przeciwbólowo zarówno na ciało, jak i na psychikę. Zapewne nie raz pod koniec treningu odczuwasz zmęczenie, senność i ból, by po chwili zauważyć wyraźny przypływ energii i zastrzyk witalności . Regularne bieganie to poczucie spełnienia, satysfakcji i chęć do dalszego działania.
Bieganie jest sportem, który wbrew pozorom nie skupia się tylko na sile nóg. Biegając wprowadzamy w ruch całe ciało, co przekłada się na jędrność i elastyczność skóry , lepsze ukrwienie i dotlenienie komórek skóry, wysmuklenie ciała i zarysowanie mięśni. Bieganie, w zależności od prowadzonego treningu (posiłków przed i po, tempa i zróżnicowania terenu), przynosi skutki rozbudowania i ustabilizowania mięśni, szkieletu lub schudnięcia. Biegając regularnie 2-3 razy w tygodniu (w połączeniu z dietą), z powodzeniem możemy stracić 4 kilogramy w miesiącu. Warto mieć na uwadze również to, iż bieganie, aby wzmocnić ciało, potrzebuje wsparcia ze strony innych treningów. Pływanie, gimnastyka, pilates, ćwiczenia z gumami lub piłką, cardio - to aktywności, które w połączeniu z bieganiem, wzmocnią ciało i mięśnie oraz podniosą odporność organizmu .
Alternatywa dla biegania w terenie - bieżnia
Bieganie na bieżni to idealna alternatywa dla zapracowanych , ale też trochę leniwych osób, którym straszna zła pogoda, deszcz i niskie temperatury na zewnątrz. Bieżnia jest też alternatywą dla osób chorych na serce, mających problem z krążeniem bądź borykających się z chorobami płuc. Pierwsza bieżnia, której początki sięgają lat 50. ubiegłego wieku, powstała właśnie z myślą o osobach chorych, które potrzebują ruchu, ale nie mogą uprawiać go na zewnątrz. Poza tym bieżnia jest też odpowiedzią dla tych, którym zależy na urozmaiconym treningu biegowym, ale nie mogą sobie na to pozwolić, właśnie ze względu na brak czasu bądź brak dostępności do takiego terenu. Trening na bieżni powinien być zawsze dostosowany do masy osoby ćwiczącej . Jeśli jesteś początkującym biegaczem, możesz opierać się na szybkim chodzie lub truchcie , stopniowo zwiększając tempo. Poza tym sam dostosowujesz nachylenie bieżni. Dla wymagających lub przygotowujących się do biegu w terenie możliwe jest ustawienie bieżni pod różnymi kątami, uzyskując efekt wbiegania pod górę .
Bieganie w miejscu to alternatywa dla zapracowanych, którzy nie mogą pozwolić sobie na długie treningi, a którym zależy na ogólnej dobrej kondycji ciała. Zmiana częstotliwości ruchu i kąta nachylenia, a więc trening interwałowy , to bardzo dobry sposób na dotlenienie i szybkie rozgrzanie ciała.
Pamiętajcie jednak, że bieganie w terenie a bieganie na bieżni to dwie różne dziedziny i techniki biegowe. Przebiegnięcie 10 km w lesie ma się nijak do 10 km na bieżni. Bieganie terenowe to cała masa czynników, które oddziałują na ciało biegacza, a tym samym na efekt biegu. Wiatr, temperatura, zróżnicowanie terenu - to wszystko ma wpływ na płuca, serce, mózg. Bieganie na bieżni jest pod tym względem bardziej stabilne .
Warto również mieć na uwadze, że sama bieżnia też daje różne możliwości biegania. Bieżnia mechaniczna , czyli napędzana siłą własnych nóg, jest trudniejsza i wymaga więcej siły niż bieżnia automatyczna , która wymaga od nas dostosowania się do tempa, które narzuca ciału.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN